Науатль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Науатль, ацтекська мова
Поширена в: Мексика
Регіон: Північна Америка
Носії: бл.1,5 млн.
Писемність: латинська абетка
Класифікація: Юто-ацтекська
 Ацтекська
Державна: -
Офіційна: -
Регулює: Мексиканський національний інститут аборигенних мов
Коди мови
ISO 639-2
SIL nah
Map-Nahualt in Mexico.png

Науатль (ацтекська мова ; nāhuatl, mexìcatlàtōlli) — одна з індіанських мов, що включається до тано-ацтекської сім'ї. Е. Сепір відносить науатль до юто-ацтекських мов. Н. А. Мак-Куаун включає науатль до коранської підгрупи. К. Л. Гейл та Ч. Ф. Веґлін припускають належність науатля до групи таракаїта. Розповсюджена у Мексиці, в основному між містами Мехіко та Тустла-Ґутьєррес. Чисельність мовців перевищує 1,5 млн.

Характеристика[ред.ред. код]

Виділяють три групи діалектів: науатль (йому властива заміна питомого юто-ацтекського [t] сполукою [tl] у позиції перед голосним; науаль (сполука [tl] замінена на [l]); та науат (збережено питомий [t]).

Фонологія загалом свідчить про риси тихоокеанського типу. Консонантизму властива присутність африкат, гортанна змичка, лабіалізований [kw]. Науатль має найдовшу з усіх юто-ацтекських мов серію проривних приголосних. Вокалізм — слабкий, представлений лише чотирма фонемами: [i], [e], [a], [o].

Морфологія аглютинативна з помірно розвинутим полісинтетизмом. У відміні та словотворі широко використовуються афікси (здебільшого суфікси), редуплікація, об'єднання слів у єдиний словокомплекс (напр.: tōtol-in «курка», te-tl «камінь», tlaxcalli «яйце» > tōtol-te-tlaxcalli «яєшня»). Для висловлення просторових та часових значень широко використовуються післяйменники (постфікси).

Лексика має велику кількість запозичень з іспанської мови.

Історія[ред.ред. код]

До іспанського панування науатль був мовою ацтекської цивілізації. Припускають, що науатлем говорили близько 6 млн людей. В епоху розквіту ацтекської імперії (14-16 століття) розвивалась піктографічна писемність з елементами ієрогліфіки. По приході іспанців було створено письмо на основі латинки (16 століття); у 17-18 столітті з'являються численні твори історичного, філософського та релігійного характеру. У 20-му столітті науатль починають викладати у початковій школі, ним видаються підручники, хрестоматії, збірки фольклору.

У 2008 році мер Мехіко (тут розмовляють на науатль бл. 30 тис. осіб) Марсело Ебрард розпочав проект з відродження науатль, змусивши міських службовців вчити його. 13 жовтня 2015 року вперше звершена католицька меса мовою науатль — в Гвадалупській базиліці Мехіко[1].

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Північна Америка Це незавершена стаття про Північну Америку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
науатль мовою
Calīxatl