Науатль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Науатль, ацтекська мова
Поширена вМексика
РегіонNorth America
Носіїбл.1,5 млн.
Писемністьлатинське письмо
КласифікаціяЮто-ацтекська
 Ацтекська
Офіційний статус
Державна-
Офіційна-
РегулюєМексиканський національний інститут аборигенних мов
Коди мови
ISO 639-2nah
SILnah

Науа́тль[1], або ацтекська мова,[1] мексиканська мова (на́ватль; nāhuatl, МФА[ˈnaːwatɬ]; mexìcatlàtōlli) — мова ацтеків, одна з індіанських мов, що включається до тано-ацтекської сім'ї. Е. Сепір зараховує науатль до юто-ацтекських мов. Н. А. Мак-Куаун включає науатль до коранської підгрупи. К. Л. Гейл та Ч. Ф. Вьоглін[en] припускають належність наватля до групи таракаїта. Розповсюджена в Мексиці, в основному між містами Мехіко та Тустла-Ґутьєррес. Чисельність мовців перевищує 1,5 млн.

Характеристика

[ред. | ред. код]

Виділяють три групи діалектів: науатль (йому властива заміна питомого юто-ацтекського [t] сполукою [tl] у позиції перед голосним); науаль (сполука [tl] замінена на [l]) та науат (збережено питомий [t]).

Фонологія загалом свідчить про риси тихоокеанського типу. Консонантизму властива присутність африкат, гортанна змичка, лабіалізований [kw]. Науатль має найдовшу з усіх юто-ацтекських мов серію проривних приголосних. Вокалізм — слабкий, представлений лише чотирма фонемами: [i], [e], [a], [o].

Морфологія аглютинативна з помірно розвинутим полісинтетизмом. У відміні та словотворі широко використовуються афікси (здебільшого суфікси), редуплікація, об'єднання слів у єдиний словокомплекс (напр.: tōtol-in «курка», te-tl «камінь», tlaxcalli «яйце» > tōtol-te-tlaxcalli «яєшня»). Для висловлення просторових та часових значень широко використовуються післяйменники (постфікси).

Лексика має велику кількість запозичень з іспанської мови.

Історія

[ред. | ред. код]

До іспанського панування науатль був мовою ацтекської цивілізації. Припускають, що науатлем говорили близько 6 млн людей. В епоху розквіту ацтекської імперії (XIV—XVI століття) розвивалась піктографічна писемність з елементами ієрогліфіки. По приході іспанців було створено письмо на основі латинки (XVI століття); у XVII—XVIII століттях латинізованим письмом були відтворені деякі класичні ацтекські твори історичного, філософського та релігійного характеру. Також з'являються численні нові тексти. У XX столітті науатль починають викладати в початковій школі, ним видаються підручники, хрестоматії, збірки фольклору.

У 2008 році мер Мехіко (тут розмовляють мовою науатль бл. 30 тис. осіб) Марсело Ебрард розпочав проєкт з відродження науатля, змусивши міських службовців вивчати цю мову. 13 жовтня 2015 року вперше була звершена католицька меса мовою науатль — у Гваделупській базиліці Мехіко[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Ацтекська мова // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1977. — Т. 1 : А — Борона. — 542, [2] с., [38] арк. іл. : іл., табл., портр., карти с.
  2. МЕКСИКА: ВПЕРШЕ ЗВЕРШЕНА МЕСА МОВОЮ НАУАТЛЬ, ЯКОЮ ГОВОРИЛИ АЦТЕКИ[недоступне посилання з липня 2019]

Література

[ред. | ред. код]
Вікіпедія
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
Науатль мовою
Calīxatl