Науатль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Науатль, ацтекська мова
Поширена в: Мексика
Регіон: Північна Америка
Носії: бл.1,5 млн.
Писемність: латинська абетка
Класифікація: Юто-ацтекська
 Ацтекська
Державна: -
Офіційна: -
Регулює: Мексиканський національний інститут аборигенних мов
Коди мови
ISO 639-2
SIL nah
Map-Nahualt in Mexico.png

Науатль (ацтекська мова ; nāhuatl, mexìcatlàtōlli) — одна з індіанських мов, що включається до тано-ацтекської сім'ї. Е. Сепір відносить науатль до юто-ацтекських мов. Н. А. Мак-Куаун включає науатль до коранської підгрупи. К. Л. Гейл та Ч. Ф. Веґлін припускають належність науатля до групи таракаїта. Розповсюджена у Мексиці, в основному між містами Мехіко та Тустла-Ґутьєррес. Чисельність мовців перевищує 1,5 млн.

Характеристика[ред.ред. код]

Виділяють три групи діалектів: науатль (йому властива заміна питомого юто-ацтекського [t] сполукою [tl] у позиції перед голосним; науаль (сполука [tl] замінена на [l]); та науат (збережено питомий [t]).

Фонологія загалом свідчить про риси тихоокеанського типу. Консонантизму властива присутність африкат, гортанна змичка, лабіалізований [kw]. Науатль має найдовшу з усіх юто-ацтекських мов серію проривних приголосних. Вокалізм — слабкий, представлений лише чотирма фонемами: [i], [e], [a], [o].

Морфологія аглютинативна з помірно розвинутим полісинтетизмом. У відміні та словотворі широко використовуються афікси (здебільшого суфікси), редуплікація, об'єднання слів у єдиний словокомплекс (напр.: tōtol-in «курка», te-tl «камінь», tlaxcalli «яйце» > tōtol-te-tlaxcalli «яєшня»). Для висловлення просторових та часових значень широко використовуються післяйменники (постфікси).

Лексика має велику кількість запозичень з іспанської мови.

Історія[ред.ред. код]

До іспанського панування науатль був мовою ацтекської цивілізації. Припускають, що науатлем говорили близько 6 млн людей. В епоху розквіту ацтекської імперії (14-16 століття) розвивалась піктографічна писемність з елементами ієрогліфіки. По приході іспанців було створено письмо на основі латинки (16 століття); у 17-18 столітті з'являються чисельні твори історичного, філософського та релігійного характеру. У 20-му столітті науатль починають викладати у початковій школі, ним видаються підручники, хрестоматії, збірки фольклору.

У 2008 році мер Мехіко (тут розмовляють на науатль бл. 30 тис. осіб) Марсело Ебрард розпочав проект з відродження науатль, змусивши міських службовців вчити його. 13 жовтня 2015 року вперше звершена католицька меса мовою науатль — в Гвадалупській базиліці Мехіко[1].

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Північна Америка Це незавершена стаття про Північну Америку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.