Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
乌克兰国立造船大学.jpg
головний корпус НУК ім. адмірала Макарова
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Тип: університетська
Адреса 54025, Україна, м. Миколаїв, проспект Героїв України, 9
Заснована 18 вересня 1920 р.
Фонди: понад 760 тис. одиниць
Директор: Костирко Тамара Миколаївна
Сайт: lib.nuos.edu.ua

Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (НБ НУК) — обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, одна з найбільших бібліотек південного регіону за складом фонду з корабле- та суднобудування, інформаційна база науково-дослідницької роботи вчених, аспірантів, студентів та соціокультурний центр вишу.

Заснована 1920 року; у 1930 — бібліотека Миколаївського кораблебудівного інституту; з 1994 — бібліотека Українського державного морського технічного університету; у 2004 — Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова; з 2010 — Наукова бібліотека Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Історія[ред. | ред. код]

Історія бібліотеки НУК нерозривно пов'язана з історією створення та розвитку університету. Бібліотека була заснована 18 вересня 1920 р. на базі бібліотеки механіко-технічного училища. В перший рік існування бібліотеки діяв лише читальний зал, був один працівник, обслуговувалось 20 читачів. До 1940 р. фонд бібліотеки становив 80 тис. примірників. Бібліотека розміщувалась в залі площею 217 м², мала читальний зал на 100 посадкових місць та 8 співробітників. У роки окупації Миколаєва фашистами значну частину фонду, обладнання, документації та довідкового апарату було знищено. Лише п'ять тисяч примірників навчальної літератури вдалося евакуювати разом з університетом до м. Прежевальська (Киргизька РСР), де з 1942 р. продовжився навчальний процес, який бібліотека забезпечувала підручниками та методичними посібниками.

Після повернення з евакуації бібліотека почала своє відродження. Частину книг зберегли та повернули мешканці міста, декілька тисяч примірників було подаровано бібліотекою Ленінградського кораблебудівного інституту. В ці роки бібліотека отримувала обов'язковий примірник, який виділив уряд для бібліотек, що постраждали від німецьких окупантів. Вже в 1946 р. фонд бібліотеки налічував 35 тис. томів, обслуговувалось 1,5 тисячі студентів.

1970—1980 роки були для бібліотеки періодом інтенсивного нарощування книжкового фонду. У 1972 році фонд бібліотеки налічував 330 тис. томів, обслуговувалось 9 000 читачів, штат бібліотеки налічував 27 осіб, з них 16 мали вищу освіту. Відкрито 2 філіали з фондом більше 2 тис. томів, 30 пересувних бібліотек на кафедрах та в студентських гуртожитках. Незважаючи на певні труднощі, що стояли перед бібліотекою в 90-ті роки, її розвиток супроводжувався позитивними змінами: запроваджується комп'ютеризація та автоматизація бібліотечних процесів.

В 2010 році Рішенням Вченої Ради НУК назву «Бібліотека НУК» змінено на «Наукова бібліотека НУК ім. адмірала Макарова». Це засвідчило про зростання ролі книгозбірні в освітньому, науковому та виховному процесах, які відбуваються у виші.

Фонди[ред. | ред. код]

Сьогодні фонд бібліотеки перевищує 760 тис. примірників, наукових видань — 94 тис. прим., навчальних — 400 тис. прим., майже 125 тис. прим. періодичних видань. Електронних видань — понад 1500 примірників.

Фонд рідкісних видань[ред. | ред. код]

Цінним надбанням бібліотеки є фонд рідкісних видань, який становить 2 692 назви, особливу цінність становлять видання XVIII — поч. ХІХ ст., серед яких і колекція морських збірників (570 прим.), перший з них датовано 1848 р., «Морские записки или Собрание всякого рода касающихся вообще до мореплавання сочинений и переводов» (1800 р.), «История русского флота. Период Азовский» (1864 р.), «Всеобщая история о мореходстве» (1811 р.), «Регламент государя Петра Великого об управлении адмиралтейства и верфи» (1780 р.).

Довідково-пошуковий апарат (ДПА)[ред. | ред. код]

До складу ДПА входить система каталогів і картотек (друковані та електронні), фонд довідково-бібліографічних видань понад 50 тисяч примірників (документи нормативного характеру, тлумачні словники, словники-довідники, енциклопедії), Електронний каталог, Бази даних.

Система каталогів представлена: алфавітними (генеральним, читацькими), систематичними (генеральним, читацькими), топографічними каталогами, Електронним каталогом. Баз даних — 20 тематичних.

Структура[ред. | ред. код]

Бібліотека НУК розташована в чотирьох навчальних корпусах, загальна площа 2 227 м², до послуг користувачів 6 абонементів, 6 читальних залів на 298 посадкових місця, в тому числі Електронний читальний зал.

Штат бібліотеки налічує 44 співробітника, повну вищу освіту мають 39 працівників, з них бібліотечну — 20. Понад 30 років в бібліотеці МКІ-НУК працюють 7 співробітників, 10 — понад 20 років.

Відділи бібліотеки:

 • Чотири відділи обслуговування користувачів
 • Електронний читальний зал
 • Відділ наукової, іноземної літератури та періодичних видань
 • Відділ комплектування та наукової обробки літератури
 • Інформаційно-бібліографічний відділ
 • Відділ бібліотечного маркетингу, інноваційної та методичної роботи

Кількісні показники[ред. | ред. код]

Статистичні показники роботи з обслуговування користувачів: щорічно відвідування відділів Наукової бібліотеки складають понад 300 тис. осіб, загальна кількість користувачів — понад 30 тис., книговидача — понад 600 тис. примірників.

Діяльність[ред. | ред. код]

Впровадження технологічних інновацій в роботу Наукової бібліотеки призвело до кардинальних змін в процесах створення доступу та розповсюдження інформації. Віртуальний сервіс бібліотеки складається з електронного каталогу, баз даних (20), вебсайту бібліотеки та електронної бібліотеки, впровадженням електронної доставки документів та віртуальної довідки, створення електронних презентацій, віртуальних виставок, вебзакладок.

З 1998 року в бібліотеці розпочинається автоматизація та комп'ютеризація бібліотечних процесів. Саме в цей період розпочинається робота по створенню власних електронних ресурсів: 1998 рік — Електронний каталог; 2000 рік — сайт бібліотеки; 2004 рік — корпоративний каталог періодичних видань шести провідних бібліотек ВНЗ м. Миколаєва; 2008 рік — формуються БД власної генерації, Електронна бібліотека.  3 2012 року НБ НУК стає учасником проекту ELibUkr, що дає можливість створити на базі Електронного читального залу Центр знань, значно розширити спектр доступу до е-ресурсів. Також в 2012 році створено інституційний репозитарій, який зареєстровано в OpenDoar, ROAR та у системі пошуку у відкритих архівах України.Контент сайту бібліотеки оновлюється кожні три роки, він розрахований на різнобічні запити користувачів. З 2017 року отримано доступ до наукометричної бази "Scopus".

В практичну діяльність НБ НУК активно запроваджуються новітні інформаційні технології — Веб 2.0, завдяки яким бібліотека представлена у соціальних мережах Фейсбук та Google+. Хмарні технології активно використовуються в довідково-бібліографічній роботі. Також робота НБ представлена на власному каналі в Ютуб.

НБ активно займається поширенням результатів наукових досліджень в Google Академії та через систему «Бібліометрика української науки».

Наукова діяльність бібліотеки спрямована на вивчення та розкриття фондів, підготовку та публікацію науково-бібліографічних покажчиків. Бібліотекою  підготовлено біобібліографічні покажчики професорів університету: В. М. Рябенького, В. С. Блінцова, Г. Ф. Романовського, М. Б. Сліжевського, В. М. Горбова, О. М. Дубового, В. Ф. Квасницького, Б. А. Бугаєнка, Ю. В.Захарова, Ю. С. Крючкова, О. С. Рашковського, А. Ф.Галя, В. В.Зайцева, О. В. Щедролосєва, Л. І. Коростильова, В. П. Шостака, В. П. Суслова, К. В. Кошкіна; тематичні покажчики: "Імперативи розвитку права","Економіка під вітрилами", "Коллекция раритетных, ценных и редких изданий по судостроению и мореплаванью из фонда библиотеки УГМТУ", "Коллекция раритетных, ценных и редких изданий по судостроению и мореплаванью из фонда библиотеки УГМТУ" (перероблене та доповнене електронне видання), "Праці викладачів і науковців МКІ–УДМТУ за 1971–2002 рр.", "Праці викладачів і науковців УДМТУ за роки незалежності 1991–2002 рр.", "Праці викладачів і науковців УДМТУ-НУК (2000–2010 рр.) у трьох частинах", "Бібліографічний покажчик дисертацій, наявних у фонді бібліотеки Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (1947–2010 рр.)".

За останні роки бібліотекою було проведено дослідження: "Бібліотека вишу і виховання толерантності сучасної молоді"; "Наукометричний аналіз дисертаційного фонду Наукової бібліотеки НУК"; "Інформаційні потреби наукових працівників вишу на електронні ресурси, що надає НБ НУК, та аналіз активності їх використання"; "Наукометричний аналіз дисертаційного фонду Наукової бібліотеки НУК на допомогу поліпшенню публікаційної активності науковців університету"; "Бібліотеки ВНЗ м. Миколаєва у віртуальному просторі"; "Модуль компетентностей бібліотечно-інформаційного фахівця майбутнього" тощо.

Наукова бібліотека НУК – обласний методичний центр для бібліотек ВНЗ м. Миколаєва. Пріоритетними аспектами методичної роботи є: аналітико-прогностична діяльність; методичний моніторинг; надання консультаційно-методичної  допомоги; сприяння впровадженню інновацій в діяльність бібліотек вишів; вдосконалення системи підвищення професійної компетентності бібліотечних працівників; координація діяльності бібліотек ВНЗ з бібліотеками інших систем та відомств; участь у роботі професійних організацій.

Бібліотека щорічно проводить всеукраїнські науково-практичні конференції, семінари, тренінги з актуальних питань розвитку книгозбірень вишу.

Книгозбірня активно сприяє формуваню інформаційної культури та академічної доброчесності серед користувачів. Заходи даного напрямку діяльності бібліотекою проводяться диференційовано для трьох категорій: студентів (першокурсників та старшокурсників); аспірантів та наукових співробітників; бібліотечних фахівців.

Бібліотекою постійно оновлюється традиційні форми соціокультурної діяльності.Активно запроваджується інтерактивні заходи:квести,промо-акціїї,літературні дійства,акція "Жива книга", тощо.З 2011 року бібліотека приєдналась до руху - книгооберт (Буккросінг).

Електронний архів eIR NUOS[ред. | ред. код]

eIR NUOS — (Electronic Institutional Repository of Admiral Makarov National University of Shipbuilding) — Електронний інституційний репозитарій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова що накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів університету.

Завдання eIR NUOS

 • Створення організаційної, технічної, інформаційної інфраструктури інституційного репозитарію (електронного архіву) Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для розвитку та поширення наукових публікацій у відкритому доступі, збільшення впливу наукових досліджень університету шляхом забезпечення вільного доступу та розширення аудиторії їх користувачів);
 • Накопичення, збереження, розповсюдження та забезпечення довготривалого, постійного та надійного доступу до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників і студентів, аспірантів та докторантів університету;
 • Забезпечення середовища, що дозволяє науковим підрозділам НУК, аспірантам, докторантам, співробітникам та студентам легко розміщувати наукові дослідження в електронній формі у надійний та добре організований архів і стимулювати та забезпечувати відкритий доступ до їх наукових праць.

Участь в асоціаціях, партнерська діяльність[ред. | ред. код]

Наукова бібліотека НУК очолює Методичне об'єднання бібліотек ВНЗ Миколаївщини. За ініціативою бібліотеки НУК у 2002 р. була створена Корпоративна система бібліотек ВНЗ м. Миколаєва, до складу якої входять 6 бібліотек провідних ВНЗ міста. Під методичним та технічним керівництвом Наукової бібліотеки НУК створюється Корпоративний каталог періодичних видань бібліотек ВНЗ м. Миколаєва.

Наукова бібліотека є учасником українського бібліотечного консорціуму "Інформатіо", а також з Хмельницьким національним університетом, Харківським національним університетом радіоелектроніки та п'ятьма бібліотеками ВНЗ, що входять до МО м. Миколаєва, підписано договори про співробітництво у сфері інноваційної діяльності бібліотек.

Наукова бібліотека НУК є учасником проектів: "ELibUkr" ("Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України"), "БібліоСинергія: підтримка наукових досліджень" (відповідає за сторінку "Компетентності бібліотекарів"), "Торнадо" (Томсон Рейтер для науково-дослідних та освітніх установ), "Культура академічної доброчесності: роль бібліотек". Бібліотека є членом асоціаціі "Інформатіо-Консорціум".

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 1. Бібліотека — світ знань, творчості і натхнення (до 90-річчя Наукової бібліотеки НУК імені адмірала Макарова): довід.-бібліогр. вид. / уклад. Л. М. Денисюк. — Миколаїв: НУК, 2010. — 56 с.
 2. Костирко Т. М. Комунікаційні стратегії сучасної бібліотеки ВНЗ / Т. М. Костирко // Вісн. Харків. держ. акад. культури. —  2016. — Вип. 49. — С. 26–35. — Електрон. аналог друк. вид.: режим доступу: http://bit.ly/2oYNvcn   (дата звернення: 24.04.2017).   
 3. Костирко Т. М. Організація безперервної бібліотечної освіти як чинник підготовки фахівця нової формації / Т. М. Костирко // Вісн. ОНУ. Серія Бібліотекознавство, бібліографознавство, книгознавство. –  Одеса, 2016. — Т. 21, вип. 2. — С. 109—119. — Електрон. аналог друк. вид.: режим доступу: http://bit.ly/2nDYWW0  (дата звернення: 27.03.2017).
 4. Костирко Т. М. Роль і місце НБ НУК в інформаційному забезпеченні наукових досліджень / Т. М. Костирко, Т. Д. Корольова // Інновації в суднобудуванні та океанотехніці: матеріали VII Міжнар. наук-техн. конф. НУК ім. адмірала Макарова, 12–14 верес. 2016 р. — Миколаїв, 2016. — С.413–415.
 5. Костирко Т. М. Сучасні тенденції та перспективи розвитку бібліотек ВНЗ [Електронний ресурс] / Т. М. Костирко // Візія бібліотеки ВНЗ в контексті розвитку сучасних соціокомунікаційних концепцій: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. НБ НУК ім. адмірала Макарова. — Електрон. текст. дані. — Миколаїв, 2017. — Режим доступу: http://bit.ly/2z9YHIW (дата звернення: 27.10.2017). — Назва з титул. екрана.
 6. Костирко Т. М. Шляхи розвитку книгозбірні вищого навчального закладу / Т. М. Костирко // Вісн. Кн. палати. — 2010. — № 11. — С. 38–40
 7. Костырко Т. Н. Электронные информационные ресурсы библиотеки НУК им. адмирала Макарова: создание, использование, доступ / Т. Н. Костырко // Культура народов Причерноморья. — 2006. — Вып. 94. — С. 77–81.