Національна народна армія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національна народна армія
Coat of arms of NVA (East Germany).svg
На службі 18 січня 1956 - 3 жовтня 1990
Країна Flag of East Germany.svg НДР
Тип збройні сили
Чисельність 120 000 осіб
Гарнізон/Штаб Штраусберг
Річниці 1 березня 1991

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі
Прапор ННА НДР
Прапор ВМФ НДР
Почесна варта ННА
Солдати армії НДР. (ННА сформувалася в 1956 році з т. зв. «Казарменої поліції», що входила в структуру Народної поліції). Військовослужбовці, зафіксовані на фото, відносяться до частин, еквівалентним українським «внутрішнім військам».
Перед вартою біля берлінської стіни 1961 рік.
Вантажівка Татра-813 армії НДР
Вантажівка Татра-815 на озброєнні армії НДР

Націона́льна наро́дна а́рмія (нім. Nationale Volksarmee, NVA) — збройні сили НДР.

Створення[ред. | ред. код]

18 січня 1956 року Народна палата НДР прийняла Закон про створення Національної народної армії (ННА) та заснування міністерства національної оборони. 1 березня 1956 року, коли перші частини ННА склали військову присягу, відзначався як День Національної народної армії (ННА) і був всенародним святом трудящих Німецької Демократичної Республіки.

Доктрина[ред. | ред. код]

Офіційна позиція східно-німецького керівництва в питаннях оборони формулювалася як «заперечення всіх традицій пруссько-німецької вояччини», і ґрунтувалася на подальшому зміцненні обороноздатності соціалістичного ладу НДР, а також на тісній взаємодії з арміями соціалістичних країн. ННА продовжувала традиції збройної боротьби німецького пролетаріату, а також визвольного руху епохи наполеонівських воєн. Проте повністю з класичною військовою традицією Німеччини порвано не було. Система звань та знаків розрізнення ННА НДР являла собою компіляцію з знаків розрізнення вермахту і Радянської Армії. Варто зазначити, що система звань в бундесвері формувалася під впливом системи звань США.

Стаття 7.2 Конституції НДР 1968 року:

Німецька Демократична Республіка організовує оборону країни, а також охорону соціалістичного ладу і мирного життя громадян. Національна народна армія і інші органи оборони охороняють соціалістичні завоювання народу від усіх посягань ззовні. Національна народна армія підтримує в інтересах збереження миру та забезпечення безпеки соціалістичної держави тісне бойове братерство з арміями Радянського Союзу та інших соціалістичних держав.

Підготовка офіцерського складу[ред. | ред. код]

Підготовка офіцерського складу проводилася у вищих офіцерських училищах і у Військовій академії ім. Фрідріха Енгельса. На 1973 рік за соціальним походженням близько 90 % офіцерів і генералів були вихідцями з робітників і селян.

Чисельність[ред. | ред. код]

Станом на 1987 рік Сухопутні сили ННА НДР налічували 120 000 військовослужбовців.

Включали в себе 2 бронетанкових дивізії, 4 моторизованих дивізії, 2 бригади ракет типу «земля-земля», 10 артилерійських полків, 9 полків ППО, 1 полк авіапідтримки, 2 протитанкових батальйону та інші частини підтримки.

Кінець армії НДР[ред. | ред. код]

3 жовтня 1990 року відбулося возз'єднання Німецької Демократичної Республіки та Федеративної Республіки Німеччини. Однак армія НДР не була включена до складу бундесверу, а була фактично розформована. Генерали ННА були звільнені міністром роззброєння і оборони НДР Райнером Еппельманном зі служби ще 2 жовтня. Військові звання офіцерів ННА не були визнані бундесвером, який фактично позбавив їх звань, а службу в армії НДР не визнали ні за військовий, ні за цивільний трудовий стаж. Однак не відразу, але згодом були звільнені багато фахівців (льотчики і авіатехніки), які обслуговували прийняті на озброєння бундесвером винищувачі МіГ-29, що раніше належали ННА. Прийняті на службу в Бундесвері офіцери ННА отримали нижчі звання. 3 жовтня ННА складалася з 88800 осіб (серед них 23 155 офіцерів і 22549 унтер-офіцерів), але більшість особового складу не були прийняті на службу в Бундесвері.

Військово-морський флот НДР[ред. | ред. код]

Склад[ред. | ред. код]

З усіх невеликих флотів країн-союзниць СРСР по Варшавському договору Військово-морський флот Національної Народної Армії НДР в кінці 1980-х рр. був найбільш боєздатним. Його основу становили сучасні кораблі, які вступили в дію в 1970-1980-х рр.

Всього до моменту об'єднання Німеччини в 1990 р. в його складі перебували 110 бойових кораблів різних класів і 69 допоміжних суден. У складі морської авіації налічувалося 24 вертольоти (16 — типу Мі-8 і 8 — типу Мі-14), а також 20 винищувачів-бомбардувальників Су-17. Чисельність особового складу ВМФ — близько 16 тисяч осіб.

Найбільшими кораблями у складі ВМФ НДР були три сторожових кораблі (СКР) типу «Rostock» (пр.1159), побудовані в СРСР на Зеленодольському суднобудівному заводі в 1978, 1979 і 1986 роках відповідно.

Основу протичовнових сил становили 16 малих протичовнових кораблів (МПК) типу «Parchim» пр.133.1. Кораблі будувалися з 1980 по 1985 р. на верфі «Peenewerft» у м. Вольгаст за проектом, розробленим в НДР за допомогою радянських фахівців на базі МПК пр.1124. У 1986—1990 рр. для СРСР було побудовано 12 МПК цього типу по модернізованому проекту 133.1-М.

Іншим прикладом співпраці Радянського Союзу та Східної Німеччини в галузі військового кораблебудування було будівництво в НДР за радянським проектом (пр.151) ракетних катерів (РКА) водотоннажністю 380 т, які планувалося озброїти вісьмома новітніми протикорабельними ракетами (ПКР) «Уран» (виробництво ПКР за радянською ліцензією планувалося розгорнути в НДР). Передбачалося, що цей РКА надійде на озброєння флотів країн-учасниць Варшавського договору. До об'єднання Німеччини вдалося побудувати тільки два катери цього типу, ще чотири перебували в різному ступені готовності. Для заміни застарілих РКА пр.205 (наприкінці 1980-х рр. всі 12 РКА цього проекту вивели в резерв) ВМФ НДР отримав від СРСР п'ять ракетних катерів пр.1241-РЕ. Ці катери (розроблені ЦКБ «Алмаз» на базі пр.1241.1-T) з 1980 р. будувалися на експорт Рибінським та Ярославським суднобудівними заводами. Всього для Болгарії, НДР, Індії, Ємену, Польщі та Румунії побудували 22 РКА. У складі ВМФ НДР знаходилися також шість великих торпедних катерів пр.206, побудованих в СРСР в 1968—1976 рр.

Тільки в ВМФ НДР існував такий клас кораблів, як надмалі (водотоннажністю 28 тонн) ТКА типу «Libelle» (подальший розвиток ТКА типу «Iltis») з жолобними торпедними апаратами для 533-мм торпед. Торпеда вистрілювали назад — так само, як це робили радянські ТКА типу «Р-5» в 1930—1940 рр. Східнонімецький флот мав тридцять ТКА типу «Libelle».

У складі амфібійних сил перебувало 12 десантних кораблів (ДК) типу «Hoyerswerda» (повним водотоннажністю 2000 тонн), спроектованих і побудованих в 1974—1980 рр. в НДР. Ще два кораблі цього типу переобладнали в транспорти постачання.

ВМФ НДР мав достатньо численними мінно-тральних силами. З 1969 р. велося будівництво базових тральщиків (БТЩ) типу «Greiz» («Kondor II»). Східнонімецький флот отримав 26 кораблів цього типу, ще 18 одиниць добудували у варіанті прикордонних СКР (тип «Kondor I») для Берегової охорони (Grenzebrigade Kuste). П'ять БТЩ були переобладнані в рятувальні і навчальні суду.

У складі допоміжного флоту перебувало 69 судів різного призначення. В основному це були сучасні судна порівняно невеликої водотоннажності, побудовані на національних верфях, а також в СРСР і ПНР.

Після розпаду НДР[ред. | ред. код]

3 жовтня 1990 «держава робітників і селян на німецькій землі» (як гордо називав НДР її перший керівник Вільгельм Пік) припинило своє існування, і перед керівництвом об'єднаної Німеччини з усією гостротою постало питання, що робити з особовим складом і озброєнням, що дістався у спадок від ННА НДР. На території колишньої НДР було утворено тимчасовий об'єднане командування Bundeswehr «Ost» (Схід), яке і прийняло на себе роль ліквідаційної комісії. Особовий склад строкової служби поступово звільнили, деяка кількість офіцерів після відповідної «перевірки» взяли на службу в Бундесвер. Озброєння і техніку, за рідкісним винятком (винищувачі МіГ-29), передбачалося продати іншим країнам або ж утилізувати. Весь флот колишньої НДР був зосереджений в Ростоку і чекав своєї долі. Відразу ж вирушили на злам найбільш старікораблі. Уряд ФРН посилено шукав покупців, розраховуючи вигідно продати найсучасніші бойові одиниці.

Всі 16 МПК типу «Parchim» в 1992 р. купила Індонезія, кораблі після переобладнання та підготовки екіпажів поступово перейшли в індонезійський порт Сурабайя. Цікаво відзначити, що в 1996 р. Зеленодольське ПКБ запропонувало командуванню ВМС Індонезії проект модернізації цих кораблів до рівня МПК пр.133.1-М. Крім того, Індонезія придбала 9 БТЩ типу «Kondor II» і всі 12 ДК типу «Hoyerswerda», а також два переобладнаних з ДК транспорту постачання.

Вигідно продавши Індонезії більшу частину сучасних кораблів, уряд ФРН став фактично роздаровувати рештки. Так, в 1993—1994 рр. було прийнято рішення про передачу Латвії трьох, а Естонії — дев'яти переобладнаних катерів пр.205 (з них зняли пускові установки ПКР П-15). Частина катерів вже передана. Латвії дісталися і два БТЩ типу «Kondor II». Так само щедро були роздані Німеччиною і прикордонні СКР типу «Kondor I»: чотири одиниці — Тунісу, два — Мальті, один — Гвінеї-Бісау, два (1994 р.) — Естонії.

Ні один бойовий корабель ВМФ НДР не увійшов до складу військово-морського флоту Німеччини. Три новітніх катери пр.151 (один добудували вже у ФРН, три в недобудованому стані продали Польщі) були переозброєні і включені до складу Берегової охорони (Bundesgrenzschutz-See) ФРН разом з трьома прикордонними СКР типу «Kondor I».

Система військових звань та знаків розрізнення[ред. | ред. код]

Звання фенріх і оберфенріх відповідають званням прапорщик і старший прапорщик у Радянській Армії.

Примітка до ілюстрації: колір окантовки погон залежить від роду військ.

генерали ННА
Маршал НДР (Marschall der DDR)
Звання ніколи не присвоювалося
Генерал армії (Armeegeneral) Генерал-полковник (Generaloberst) Генерал-лейтенант (Generalleutnant) Генерал-майор (Generalmajor)
GDR Army OF10 Marschall der DDR.gif
GDR Army OF9 Armeegeneral.gif
GDR Army OF8 Generaloberst.gif
GDR Air Force OF7 Generalleutnant.gif
GDR Border Troops OF6 Generalmajor.gif
офіцери ННА
Полковник (Oberst) Підполковник (Oberstleutnant) Майор (Major) Капітан (Hauptmann) Старший лейтенант (Oberleutnant) Лейтенант (Leutnant) Молодший лейтенант (Unterleutnant)
GDR Army OF5 Oberst.gif
GDR Army OF4 Oberstleutnant.gif
GDR Army OF3 Major.gif
GDR Army OF2 Hauptmann.gif
GDR Army OF1 Oberleutnant.gif
GDR Air Force OF1 Leutnant.gif
GDR Army OF1с Unterleutnant.gif
прапорщики ННА
Старший штабс-прапорщик (Oberstabsfähnrich) Штабс-прапорщик (Stabsfähnrich) Старший прапорщик (Oberfähnrich) Прапорщик (Fähnrich)
GDR Army W4 Stabsoberfähnrich.gif
GDR Army W3 Stabsfähnrich.gif
GDR Army W2 Oberfähnrich.gif
GDR Army W1 Fähnrich.gif
сержанти ННА
Штабс-фельдфебель (Stabsfeldwebel) Обер-фельдфебель (Oberfeldwebel) Фельдфебель (Feldwebel) Унтер-фельдфебель (Unterfeldwebel) Унтер-офіцер (Unteroffizier)
GDR Army OR8 Stabsfeldwebel.gif
GDR Army OR7 Oberfeldwebel.gif
GDR Army OR6 Feldwebel.gif
GDR Border Troops OR5 Unterfeldwebel.gif
GDR Border Troops OR4 Unteroffizier.gif
солдати ННА
Штабс-єфрейтор (Stabsgefreiter) Єфрейтор (Gefreiter) Рядовий (Soldat)
GDR Air Force OR3 Stabsgefreiter.gif
GDR Army OR2 Gefreiter.gif
GDR Army OR1 Soldat.gif