Національна наукова медична бібліотека України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національна наукова медична бібліотека України
Толстого Льва вул., 7 2 DSC 8874.JPG
Головне приміщення бібліотеки
50.43973546908277, 30.513076526388033
Країна: Україна Україна
Адреса Київ, вул. Льва Толстого, 7
Заснована 1930
Фонди: 1,57 млн.одиниць
Сайт: library.gov.ua

Національна наукова медична бібліотека України (ННМБУ) – провідна науково-інформаційна установа у сфері охорони здоров’я, одна з найбільших у Європі система фондів літератури медико-біологічного спрямування, національне книгосховище колекції видань медичного профілю (понад 1 млн 600 тис. примірників 35 мовами світу).

Бібліотека забезпечує доступ до світових інформаційних ресурсів і на основі впровадження новітніх технологій здійснює забезпечення інформаційних потреб всіх категорій спеціалістів галузі охорони здоров’я, а також спеціалістів суміжних галузей знань на засадах доступності, оперативності та комфортності.

ННМБУ є провідним науково-дослідним осередком, що здійснює біографічні дослідження та історичні розвідки з питань історії медицини; виконує функції організаційного і науково-методичного центру мережі медичних бібліотек України; освітньої і соціокультурної установи; державного депозитарію; центру галузевого документообміну і патентної, нормативно-технічної документації медичної науки і охорони здоров’я.

Бібліотека добре відома у світі, підтримує багаторічні міжнародні зв’язки, понад 10-річчя реалізує проект «Польська медична бібліотека у Києві імені Збігнєва Реліги» за партнерської співпраці з Посольством Республіки Польща в Україні.

Історія[ред. | ред. код]

Київська державна медична бібліотека Народного Комісаріату охорони здоров'я України заснована 6 листопада 1930 р. З весни 1931 року розміщалася у Будинку вчених (м. Київ). Початковий фонд становив 1 500 книг і журналів. В бібліотеці працювало 2 бібліотекарі, які за рік обслуговували близько 200 медиків. Перший директор бібліотеки — лікар В. М. Коган. У 1934 р. бібліотека переїхала в приміщення університетської бібліотеки по вул. Володимирській, 58. Видатні вчені-медики — О. Богомолець, М. Стражеско, О. Кримов, В. Чаговець, М. Яновський, Л. Громашевський, Д. Чеботарьов — були серед перших читачів бібліотеки. Рідна сестра Лесі Українки — Ольга Петрівна Косач-Кривинюк — працювала на той час у бібліотеці бібліографом-референтом та здійснювала письмові переклади медичної літератури.

Під час Другої світової війни фонд, документація та майно бібліотеки було знищено. У вогні загинуло майже 500 тис. примірників літератури. Менше як через півроку після визволення Києва, навесні 1944 р. бібліотека відновила свою діяльність. У цьому ж році розпорядженням Ради Народних Комісарів УРСР її перейменовано в Республіканську наукову медичну бібліотеку.

Наприкінці 1969 р. бібліотека, яка до того не мала власного приміщення, переїхала у колишній будинок відомих київських меценатів, цукрозаводчиків Терещенків за адресою вул. Толстого, 7, який є пам'яткою архітектури. Будинок побудований наприкінці ХІХ ст. за проєктом архітектора П. С. Бойцова, за участю П. І. Голландського. Обслуговувати користувачів бібліотека почала на початку грудня 1971 року після капітального ремонту будівлі.

Пізніше бібліотека ще декілька разів змінювала свою назву. У 1980 р. вона була перейменована у Республіканську наукову медичну бібліотеку ім. Д. І. Ульянова, у 1992 р. — у Державну наукову медичну бібліотеку Міністерства охорони здоров'я України. У 2006 р. Указом Президента України від 03.04.06 № 286/2006 бібліотеці надано статус національної. Відтоді бібліотека носить назву Національна наукова медична бібліотека України.

Структура та штат[ред. | ред. код]

Структура ННМБУ: адміністрація, 16 основних відділів, 22 сектори та обслуговчий персонал. У бібліотеці функціонують унікальні структурні підрозділи: відділ перекладів наукової літератури та відділ наукового опрацювання патентного фонду.

Штат бібліотеки станом на 01.01.2021 року — 170 працівників (бібліотекарів та технічного персоналу).

Фонди[ред. | ред. код]

ННМБУ має розгалужену систему фондів, що містять ресурси на різних носіях. Основу складає література медико-біологічного спрямування.

Основний фонд бібліотеки[ред. | ред. код]

Паперовий фонд бібліотеки станом на 01.01.2021 р. становить понад 1 625 000 прим., з яких близько 400 тис. — іноземні видання, понад 240 тис. патентної документації, близько 160 тис. авторефератів та дисертацій.

Книжкові зібрання бібліотеки є національним культурним надбанням країни, що охороняється державою. Близько 20 тисяч видань із фондів Бібліотеки підлягають включенню до «Державного реєстру національного культурного надбання». Фонди рідкісних та раритетних видань відображають розвиток світової медицини XVI-XVIII ст.. Чільне місце відведено виданням творів медиків Античності та Відродження: Гіппократа, Клавдія Галена, Андреаса Везалія, Вільяма Гарвея; видатних лікарів: М. І. Пирогова, С. П. Боткіна, І. І. Мечникова, І. М. Сєченова, І. П. Павлова, О. О. Богомольця, Д. К. Заболотного, В. П. Філатова, М. Д. Стражеска, Ф. Г. Яновського, В. К. Високовича, В. П. Образцова, В. О. Караваєва; видатних зарубіжних учених-медиків Л. Пастера, Р. Коха, Т. Більрота та інших. У фондах бібліотеки зберігаються рідкісні українські та російські видання 19 ст., друковані гражданським шрифтом — російські до 1830 року видання, а українські до 1860 року. Це книги за авторства П. Бутківського, І. Буяльського, В. Ріхтера, Р. Вірхова, Е. Гордієнко, К. Веллера, А. Матвєєва, М. Ромберг та інших. Значна частина рідкісного фонду Бібліотеки — це багаторічні комплекти дореволюційних наукових журналів. Серед них: «Военно-медицинский журнал» (з 1823 р.), «Врачебно-санитарная хроника Киевской губернии» (з 1907 р.), земський медичний журнал «Врач» (з 1881 р.), «Врачебная хроника Харьковской губернии» (з 1897 р.); всесвітньо відомі журнали «Deutsche medizinische wochenschrift» (з 1877 р.), «Lancet» (з 1892 р.), «JAMA» (з 1909 р.) та багато інших. Цінна частина зібрань бібліотеки — праці класиків медицини 19-20 ст., до яких належать твори велетнів світової медичної думки Бернара Клода, Теодора Більрота, Мантегацца Паоло, Траубе Людвіга; відомих російських медиків С. П. Федорова, Т. І. Юдіна, Г. А. Захар'їна та ін. Серед творів багато прижиттєвих видань, що давно вже стали раритетами.

Колекції[ред. | ред. код]

Особливе місце в раритетних фондах Національної наукової медичної бібліотеки України посідають колекції. Серед них колекція «Медична україніка», яка нараховує понад 2 тис. примірників і включає видання робіт українських медиків, та 41 персональну колекцію з власних бібліотек українських вчених-медиків та дослідників історії медицини. До колекції долучаються видання із дарчими написами та автографами, подаровані Бібліотеці авторами.

У колекції знаходяться книги українських видатних вчених: Ю. І. Бернадського, М. М. Амосова, О. Ф. Возіанова, О. О. Шалімова, А. П. Ромаданова та ін. Великий внесок у поповнення колекції «Медична україніка» вносить українська діаспора: Ярослав Ганіткевіч, Павло Пундій, Григорій Малиновський, Ігор Галярник, Ірина Доценко та ін. Почесне місце в колекції займають твори відомих вчених- медиків: І. М. Трахтенберга — академіка, члена-кореспондента НАН України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки; І. С. Чекмана — члена-кореспондента НАМН України, академік Нью-Йоркської академії наук ; Є. С. Товстухи — фітотерапевта, книга якого «Фітотехнологія українців» немає аналогів у вітчизняній медичній літературі, В. В. Безрукова — геронтолога, експерта ООН та Всесвітньої організації охорони здоров'я, члена-кореспондента АМН України.

В зібранні бібліотеки 41 персональна колекція. Більша частина колекцій має пам'яткове значення. На багатьох документах є особисті печатки та екслібриси власників, автографи авторів, присвяти від колег, друзів, діячів медичної науки (В. Бехтерєва, І. Сікорського, Я. Фрумкіна, В. Протопопова, В. Комісаренка та ін.). Крім дарчих написів, часто зустрічаються помітки на полях, зроблені власниками книг. Багато видань надруковано малим накладом, що робить їх бібліографічною рідкістю. Є в колекціях і конволютні видання, яких близько 1,5 тис. одиниць зберігання. Кожен конволют об'єднує в собі 20-30-60 документів. Серед конволютних видань є раритети 17-18 ст.

Унікальна колекція «Художня творчість українських медиків» нараховує понад 250 примірників художніх творів та творів образотворчого мистецтва медичних працівників України. Поєднати декілька іпостасей лікаря, письменника та художника вдається багатьом медикам сучасності, художні книги яких та альбоми репродукцій власних художніх полотен достойно поповнюють колекцію. Серед них: книги Ю. Г. Віленського «Академик Елена Лукьянова», «Доктор Булгаков»; збірка віршів А. В. Попова «Яблочный шар»; роман-оповідання Ю. Щербака «Знаки», «Чорнобиль», «Світлі танці минулого»; повість В. П. Войтенка «Гоголь. Геній та божевілля», «З хроніки життя і творчості Миколи Гоголя», «Гоголь. На ріках вавилонських»[1]; романи В. Пасько «Ночь забытых песен», «Час прощення», «Порок истины»; добірка оповідань, новел, діалогів та роздумів В. Коломійцева «На хвилі життя»; альбом репродукцій власних художніх полотен В. В. Безрукова; книга В. Шендеровського «Нехай не гасне світ науки», яка містить 51 нарис про українських вчених медиків тощо.

Фонд електронних документів[ред. | ред. код]

ННМБУ працює з науковими електронними ресурсами з 1993 року. Бібліотека пропонує користувачам в доступ електронні ресурси на CD та DVD, а також ресурси віддаленого доступу (понад 50 бібліографічних та повнотекстових баз даних та окремі електронні журнали і книги). Станом на 01.01.2021 року фонд електронних документів бібліотеки становить: видання на CD та DVD — понад 1 тис. одиниць; зовнішні електронні ресурси (книги, журнали та газети) всього — понад 120 тис. назв. Ліцензійні (передплачені) електронні ресурси, серед яких бази даних EBSCOhost, Hinari, MEDLINE, BioOne та ін., містять близько 20 тис. назв книжок, журналів, газет. Електронні ресурси відкритого доступу, серед яких Directory of Open Access Journals (DOAJ), SpringerOpen, Wiley Open Access, Medknow (Wolters Kluwer Health) тощо, містять понад 100 тис. назв авторитетних наукових документів.

Обслуговування[ред. | ред. код]

ННМБУ пропонує своїм користувачам широкий набір послуг та сервісів і щорічно обслуговує понад 65 тис. спеціалістів та понад 1 тис. установ медичної галузі. Щорічна кількість відвідувань бібліотеки складає понад 250 тис.

Серед основних послуг — видача в користування документів із фондів бібліотеки. Система читальних залів включає одну загальну та чотири спеціальні читальні зали, де одночасно можуть працювати близько 300 читачів. Усі видання в загальній читальній залі розміщено у відкритому доступі. Також у бібліотеці діє абонемент, де можна отримати документи в користування поза межами бібліотеки. Щорічно в користувачам видається близько 1,5 млн документів на різних носіях інформації.

Окрім паперових документів бібліотека пропонує користувачам доступ до електронних ресурсів — наукових авторитетних баз даних, журналів, книг, звітів тощо. Користування передплаченими ліцензійними ресурсами (EBSCO, Hinari, BioOne та ін.) можливо лише з комп'ютерів у приміщенні бібліотеки. Користування ресурсами відкритого доступу є вільним в мережі інтернет. Доступ організовано через окрему сторінку на веб сайті бібліотеки «Е-ресурси А-Я».

Фахівці бібліотеки здійснюють якісне довідково-бібліографічне обслуговування, надають адресні, тематичні, уточнювальні та фактографічні бібліографічні довідки, а також проводять бібліографічні консультації з медицини та суміжних галузей знань. Довідки та консультації надаються в усній та письмовій формах. Прості усні бібліографічні довідки і консультації надаються користувачам безоплатно. Складні бібліографічні довідки і консультації, додаткові бібліографічні послуги — платні.

В останні роки бібліотека значно розширила спектр послуг, які надаються з використанням інформаційних технологій. Користувачі мають доступ до Інтернет як із стаціонарних комп'ютерів, встановлених у бібліотеці, так і з власних ноутбуків, планшетів чи інших пристроїв через бездротовий інтернет WiFi.

Популярною є послуга електронної доставки документів (ЕДД). Користувачі ННМБУ можуть замовити доставку та отримати на свою електронну пошту цифрову копію статті, фрагменту чи розділу видання із друкованої колекції чи повнотекстових баз даних, які є в доступі бібліотеки.

Перший вебсайт бібліотеки було створено в 2002 році. У 2014 році ННМБУ оновила вебсайт, який було визнано найкращим бібліотечним сайтом у Всеукраїнському конкурсі бібліотечних інтернет-сайтів Української бібліотечної асоціації. У 2017 році здійснено редизайн вебсайту. Інформація доступна трьома мовами: українською, англійською, польською. Щорічна кількість відвідувань вебсайту становить понад 100 тис.

Через вебсайт бібліотека пропонує нові віртуальні послуги. Тепер користувачі мають змогу замовити через он-лайнові форми електронну доставку документів, екскурсії по бібліотеці тощо.

Також запроваджено новий сервіс — онлайнова довідка, яка працює в режимі чату з бібліотекарем. Користувачі можуть отримати довідку про ресурси та послуги бібліотеки не лише особисто, телефоном чи електронною поштою, а й в реальному часі он-лайн.

Електронний каталог бібліотеки доступний вільно в інтернет в режимі 24/7. Окрім електронного каталогу ознайомитись із друкованими фондами бібліотеки можна через базу «Нові надходження», яку організовано за 25 тематичними категоріями та через «Віртуальні книжкові виставки».

Бібліотека також пропонує послугу визначення кодів за Універсальною десятковою класифікацією (УДК) на статті та автореферати дисертацій з медицини та суміжних наук.

Унікальна послуга бібліотеки — якісні фахові двосторонні письмові та усні переклади, а також редагування перекладів науково-медичної літератури і документів іноземними мовами.

ННМБУ надає широкий спектр послуг із копіювання та друку матеріалів: користувачі можуть зробити паперову чи цифрову копію матеріалів, записати файли на флеш-носії чи роздрукувати документи. Цифрові копії також можуть бути надіслані на е-пошту користувача.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Бібліотека проводить дослідження за напрямом медичної біографістики. В рамках довгострокової програми «Документальна пам'ять України» бібліотекою розробляється наукова тема «Медична україніка як складова частина документальної па'мяті України». В межах цієї теми бібліотека випускає серію біобібліографічних словників «Медицина в Україні».

ННМБУ є центром галузевої медичної бібліографії і видає бібліографічні покажчики як поточного, так і ретроспективного характеру з найбільш актуальних медичних проблем. З 2015 року бібліографічний посібник «Календар знаменних і пам'ятних дат „Імена в медицині у відгомоні часу“», окрім друкованої, має також розширену онлайнову версію і доступний на вебсайті бібліотеки.

Бібліотека щорічно організовує та проводить науково-практичні конференції, семінари, круглі столи тощо з актуальних питань бібліотечної справи, а також тренінги та майстер-класи для підвищення кваліфікації працівників медичних бібліотек. Відповідно до Реєстру з'їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій МОЗ України, ННМБУ щорічно проводить Міжнародну науково-практичну конференцію.

Проєкт корпоративної каталогізації[ред. | ред. код]

З 2004 року ННМБУ координує проєкт корпоративної каталогізації медичних бібліотек України. В межах проєкту започатковано Систему корпоративної каталогізації та Зведений електронний каталог медичної періодики. На основі зведеного каталогу працюють міжбібліотечні сервіси електронної доставки документів та міжбібліотечного абонементу. Проєкт відкритий для участі медичних бібліотек України.

Міжнародна співпраця[ред. | ред. код]

Національна наукова медична бібліотека України є активною учасницею світового бібліотечного та наукового процесу. Бібліотека приділяє велику увагу питанням розширення та зміцнення співробітництва з бібліотеками, інформаційними установами, науково-освітніми організаціями та ін. країн близького й далекого зарубіжжя. Це сприяє створенню її позитивного іміджу не лише в Україні, а й на міжнародному рівні. Загалом ННМБУ співпрацює з 35 бібліотеками та науковими установами з 20 країн світу.

Основними напрямами міжнародного співробітництва ННМБУ є міжнародний книгообмін, спільна організація та проведення наукових заходів, обмін досвідом через професійно-освітні візити, благодійні та грантові проєкти на розвиток Бібліотеки від міжнародних та закордонних партнерів.

Польська медична бібліотека імені професора Збігнєва Реліги в ННМБУ[ред. | ред. код]

У 2011 році за підтримки Посольства Польщі в Україні було започатковано спільний міжнародний проєкт Національної наукової медичної бібліотеки України та Окружної лікарської палати у Варшаві. Результатом проєкту стало створення Польської медичної бібліотеки (ПМБ) у 2016 році. За сприяння Фундації польських кардіохірургів та за згодою дружини видатного польського кардіохірурга Збігнева Реліги бібліотека отримала видання з його особистої колекції. У 2017 році ПМБ було присвоєно ім`я всесвітньо відомого польського кардіохірурга Збігнєва Реліги, який першим у Польщі здійснив пересадку серця. Польська медична бібліотека імені професора Збігнєва Реліги працює на базі відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв`язків Національної наукової медичної бібліотеки України.

У рамках україно-польської співпраці надходять книги та журнали польських видавництв з різних проблем медицини як польською, так і англійською мовами. Інформацію про усі видання представлено в картковому та електронному каталогах бібліотеки. Для користувачів літературу розміщено у відкритому доступі.

Сайт польської медичної бібліотеки

Членство в професійних організаціях[ред. | ред. код]

ННМБУ — офіційний партнер Української бібліотечної асоціації. З 2014 року в УБА діє Секція працівників медичних бібліотек, роботу якої координує ННМБУ.

Бібліотека є членом Асоціації «Інформатіо-Консорціум», яка працює в напрямі організації доступу до наукових електронних ресурсів.

Нагороди[ред. | ред. код]

 • Почесна відзнака Сенату Республіки Польща (2017)[джерело?]
 • Відзнака Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров`я «За активне впровадження наукових медичних знань та культури і духовності в широкі кола медичних працівників, популяризацію наукових та творчих робіт видатних діячів галузі» (2015)[джерело?]
 • Пам`ятний знак «Відзнака Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика» (2015)[джерело?]
 • Грамота Міністерства культури України та Української бібліотечної асоціації (2014)
 • Срібна медаль Сенату Республіки Польща (2013)
 • Медаль Академії медичних наук України (2005)
 • Почесна Грамота Академії медичних наук України (2005)
 • Почесна Грамота Кабінету Міністрів України (2005)
 • Почесна Грамота Президії Верховної Ради УРСР (1980)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Гоголь. На ріках вавилонських [Текст]: [з хроніки життя і творчості Миколи Гоголя] / В. П. Войтенко, О. В. Войтенко. — К. ; Ірпінь: Перун, 2009. — 256 с. — ISBN 978-966-569-260-7

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Державна наукова медична бібліотека. До 70-річчя заснування: історичний нарис / Міністерство охорони здоров'я України, Державна наукова медична бібліотека ; [редкол.: Павленко Р. І. (голова) та ін.]. — К., 2002. — 178 с.
 • Національна наукова медична бібліотека України [Електронний ресурс]: [вебсайт] / Національна наукова медична бібліотека України. — [Київ]: Національна наукова медична бібліотека України, 2014 — . — Режим доступу: http://www.library.gov.ua/ , вільний (останнє звернення — 13.07.2015). — Назва з екрана.
 • Національна наукова медична бібліотека України. Минуле, сьогодення, майбутнє / Національна наукова медична бібліотека України ; [уклад.: Т. А. Остапенко, С. М. Булах, О. М. Кірішева ]. — К.: СПД Коляда О. П., 2010. — 25 с.
 • Українська бібліотечна асоціація [Електронний ресурс]: [вебсайт] / Українська бібліотечна асоціація. — [Київ]: Українська бібліотечна асоціація, 2014 — . — Режим доступу: https://web.archive.org/web/20150804003509/http://www.ula.org.ua/ua , вільний (останнє звернення — 13.07.2015). — Назва з екрана.
 • Українська бібліотечна енциклопедія [Електронний ресурс] // Національна парламентська бібліотека України. — [Київ]: Національна парламентська бібліотека України, 2015 — . — Режим доступу: http://ube.nplu.org/ , вільний (останнє звернення — 13.07.2015). — Назва з екрана.

Посилання[ред. | ред. код]