Національна об'єднана партія Вірменії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національна об'єднана партія Вірменії

вірм. Ազգային Միացյալ Կուսակցություն
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Голова партії Паруйр Айрікян
Засновник Айказ Хачатрян, Шаген Арутюнян і Степан Затикян
Дата заснування 1966
Дата розпуску 1987
Штаб-квартира Єреван, Вірменія
Ідеологія націоналізм

Національна об'єднана партія (вірм. Ազգային Միացյալ Կուսակցություն — підпільна партія, заснована 24 квітня 1966 р. у Вірменській РСР. Засновники — Айказ Хачатрян, Шаген Арутюнян і Степан Затикян.

Після арешту і ув'язнення засновників партії у 1968 р. Паруйр Айрікян стає лідером партії. Основні цілі НОП — незалежність Вірменії від СРСР, подолання наслідків геноциду вірмен. Програма визначала НОП як «національно-демократичну партію», загальновірменську організацію, членом якої може стати кожен вірменин незалежно від його політичних та релігійних переконань і навіть партійної приналежності[1]. З 1973 р. переобраний голова НОП Паруйр Айрікян запропонував стратегію незалежність шляхом референдуму.

Серію терактів у Москві (1977) радянський суд пов'язав з діяльністю НОП, був приведений у виконання смертний вирок трьом молодим вірменам, включаючи Затикяна. 1 лютого 1979 р. був оприлюднений документ N81 Московської групи «Гельсінкі», в якому говорилося: "Відсутність гласності та вся обстановка секретності дають підставу сумніватися в обґрунтованості обвинувачення, в об'єктивності та неупередженості суду. Ряд осіб, наприклад, стверджує, що С. Затикян взагалі не був у Москві в момент вибуху "[2].

Партія діяла до 1987 року, після чого була перейменована в партію «Національне самовизначення», яка стала першою демократичною партією в СРСР.

Як писала правозахисниця Людмила Алексєєва, "Вірменія — єдина в СРСР республіка, де існує партія, яка ставить собі за мету відділення від СРСР, і ідея ця викликає співчуття народу. Протягом 15 років КДБ мав можливість переконатися в незнищенності НОП — після кожної серії арештів з'являлися нові й нові прихильники "[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]