Національний заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний заслужений академічний
український народний
хор України ім. Г. Г. Верьовки
Hor veryovky.jpg
Основна інформація
Жанр Фольк
Роки 1943 — понині
Країна Україна Україна
Місто Харків (заснований)
Київ
Мова українська
Керівник Зеновій Корінець
veryovka.com

Націона́льний заслу́жений академі́чний украї́нський наро́дний хор Украї́ни і́мені Григо́рія Верьо́вки — український професійний хоровий колектив, заснований 11 вересня 1943 року в Харкові.

Історія[ред. | ред. код]

Організатором і першим керівником колективу був Григорій Верьовка, котрий очолив його разом зі своєю дружиною Елеонорою Скрипчинською. До першого складу хору увійшли 134 виконавці: 84 хористи, 34 артисти оркестру, 16 артистів балету. Від 1944-го колектив базується в Києві.

Хор репрезентував українське мистецтво в містах СРСР, Румунії (1952, 1956), Польщі (1953), Фінляндії (1954), Бельгії та Люксембургу (1958), Німеччини (1959), Югославії (1962) та інших країн.

На честь засновника колективу його ім'я присвоєно хору 1965 року. В тому ж році колектив очолив Анатолій Авдієвський. З 1965 року хору надано звання заслужений, з 1974 — академічний, у 1997-му  надано статус національного.

При хорі є творча лабораторія з аутентичного виконання народної пісні, фольклорна група, яка систематично записує і розшифровує народні пісні, організовує серії самостійних концертів.

А. Авдієвський уперше ввів у народний хор жіночі академічні голоси, розширивши його виконавські можливості. Керівника не задовольняло класичне однорегістрове й однотемброве звучання жіночих голосів, як у ансамблях і хорах деяких регіонів України (Полтавщини, Черкащини).

З 2016 року головний режисер-дири­­гент хору Верьовки — Зеновій Корінець.[1] Директор-розпорядник — Ігор Курилів.

Хор Верьовки гастролював у Мексиці, Канаді, Франції, Швейцарії, Росії, Білорусі, Польщі, Німеччині та низці інших країн світу, він традиційно є учасником великих українських державних заходів. Має багато національних і міжнародних відзнак, зокрема за великий внесок у справу миру й дружби між народами нагороджений срібною медаллю Всесвітньої ради миру. У 2019 про хор знято повнометраж. д/ф «Хор Верьовки» (реж. В. Шпак, продюсер Ю. Чернявська).


Репертуар[ред. | ред. код]

Основу репертуару становлять український фольклор, пісні й танці інших народів. У репертуарі є твори Б. Лятошинського, Л. Ревуцького, М. Лисенка та інших українських композиторів. В радянські часи колектив не цурався виконання пісень, що прославляли комуністичних діячів, серед яких, наприклад пісня «Я славлю партію» В. Верменича[2]. В 2011 роки значний резонанс мало прем'єрне виконання за участю хора ім. Верьовки фольк-опери Є. Станковича «Коли цвіте папороть», що була заборонена в радянські часи[3].

Склад[ред. | ред. код]

1 травня 2018 року
Репетиційна база хору Верьовки в Києві
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Концерт хору ім. Верьовки в Полтаві

Станом на 2015 рік у колективі понад 150 чоловік — це найбільший український професійний хор. Він має три групи: хорову, оркестрову та хореографічну, де на провідних ролях народні й заслужені артисти України, заслужені діячі мистецтв України.

Скандали[ред. | ред. код]

У жовтні 2019 виступили разом із студією «Квартал 95» з номером за мотивами народної пісні Горіла сосна, палала, глузуючи над спаленим будинком колишньої очільниці НБУ Валерії Гонтаревої, за що піддались масовій критиці[4][5][6]. Міністр культури Володимир Бородянський, коментуючи інцидент, вибачився перед Гонтаревою. На запитання, чи буде офіційна реакція відповів, що «моральні збочення закон не забороняє»[7].

Персоналії[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Анатолій Авдієвський диригує прославленим колективом
Searchtool.svg Концерт в Національному палаці «Україна»
Searchtool.svg В національному музеї народної архітектури в Пирогово