Національний конкурс журналістських розслідувань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Перший український конкурс на найкраще журналістське розслідування був оголошений в 2014 році проектом YanukovychLeaks, журналістами англомовної газети України Kyiv Post, за підтримки SCOOP (мережею журналістів-розслідувачів, що активна у Східній Європі, Росії, на Кавказі, в Центральній Азії та Західній Африці). В свою чергу, SCOOP був заснований в 2003 році Датською організацією журналістів-розслідувачів.

Паралельно, Українська Правда з 2012 року проводила Конкурс для молодих журналістів-розслідувачів, за підтримки  Посольства США.

З 2015 року ці два конкурси були об'єднані та розширені. На їх базі було утворено Національну щорічну Премію у жанрі журналістських розслідувань та спеціальних репортажів.


Умови прийому робіт в 2014 році

На перший конкурс приймалися роботи, виконані у жанрі журналістського розслідування, незалежно від типу медіа (інтернет, друковані медіа, радіо, ТБ). До участі у Першому конкурсі запрошувалися журналісти, які попри непросту ситуацію в Україні та складні умови для роботи у жанрі розслідувань, намагалися глибше вивчити процеси, які відбуваються в Україні з кінця 2013 року, а також викрити та надати публіці нові суспільно важливі факти.

Роботи, які розглядатиме журі конкурсу, мали бути опубліковані у період з 1 грудня 2013 до 15 травня 2014 року. Тематика робіт мала стосуватися подій періоду акцій протесту у центрі Києва, подій у Криму та на Сході України, стосунків з Росією, а також долі Віктора Януковича та його оточення. Журналісти, які були дотичні до створення премії, не мали права подавати роботі на конкурс.

Роботи приймалися з 22 травня до 4 червня. Загалом було надіслано 11 робіт, що відповідали критеріям відбору.

2016 року нагороди вручатимуться у трьох категоріях: 

1) Професійне розслідування. Конкурс для журналістів усіх вікових категорій для текстових та відео робіт. Конкурсанти самі визначають тему розслідування. 

2) Найкращий спецрепортаж. Нагорода імені Георгія Гонгадзе. Вік конкурсантів не обмежений. Цього року організатори прийняли рішення, що конкурс в цій категорії буде присвячений репортажам з тимчасово окупованих територій, Криму та Донбасу. 

3) Конкурс молодих журналістів-розслідувачів. В цій категорії приймаються роботи від розслідувачів віком від 18 до 26 років, від студентів журналістики та інших, зацікавлених у журналістській кар'єрі.

В категорії спецрепортажів та конкурсі для молодих журналістів текстові та відео роботи оцінюються окремо. 

Журналіст за бажанням може подати лише по одній роботі на кожну конкурсну категорію. Переможці та призери будуть оголошені на спеціальному заході, про дату якого буде оголошено окремо.

Текстові роботи повинні бути не більшими 2,000 слів (приблизно 13,000 знаків). Відео роботи мають бути не довшими за 15 хвилин. 

Роботи приймаються до 1 травня 2016 року. 

Оцінить роботи журі конкурсу, до якого увійдуть відомі українські та іноземні журналісти, редактори, викладачі та медіа-експерти. У першу чергу оцінюватиметься якість написання матеріалу та відео презентації, новинна вартісність, суспільна важливість, документальна підкріпленість та рівень розслідувальницьких умінь. 

Переможцями можуть бути визнані лише ті роботи, які відповідатимуть критеріям, необхідним для опублікування, у тому числі з погляду відповідності фактам і здатності підтвердити висунуті твердження та висновки. Уся робота з адміністрування нагороди здійснюється організаторами виключно на громадських засадах.

Cклад журі першого конкурсу (2014):

Влад Лавров (Kyiv Post / Organized Crime and Corruption Reporting Project),

Катя Горчинська (Kyiv Post / OCCRP / Wall Street Journal)

Анна Бабінець (Slidtsvo.info / YanukovychLeaks)

Олег Хоменок (SCOOP)

Matthew Kaminski (Wall Street Journal)

Жюри та посол.jpg

Склад журі конкурсу 2016:

Олена Притула

Кріс Міллер

Олекса Шалайський

Катерина Сергацкова

Наталка Гуменюк

Ігор Балинський

Отар Довженко

Іванна Коберник

Наталія Лигачева

Олександр Михельсон

Ірина Халупа

Юлія МакГаффі

Арік Толер

Катерина Горчинська

Влад Лавров

Переможець конкурсу 2014:

Любчич.jpg

Переможцем першого конкурсу став Любомир Ференс за документальний фільм “Як вбивали Нігояна, Жизнєвського, Сеника”, який розслідував перші вбивства на ЄвроМайдані.

Переможець був оголошений 6 червня 2015 року. Нагородження відбувалося під час конференції Межигір`яФест, яка тривала у колишній резиденції Віктора Януковича 6-8 червня.

Фіналісти конкурсу 2014:

Олександр Лємєнов з розслідуванням "Водоканали Бойка" про сумнівне рішення про передачу в концесію комунального майна в Білій Церкві.

Олег Перетяка з матеріалом "Міністр без освіти" в якому досліджувалась тема вищої освіти тодішнього міністра соціальної політики Наталі Королевської.


Переможці та лауреати 2015

Найкраще розслідування, гран прі конкурсу:

Дмитро Гнап

робота: Учасник НЕ бойових дій (Професійне розслідування)

Лауреати.jpg

Фіналісти Національної премії журналістських розслідувань:

Аліна Стрижак робота: Родина заступника Яреми привласнила 140 гектарів державних водойм (Професійне розслідування)

Євгенія Моторевська работа: Корупційні мільйони на вирубці українських лісів (Професійне розслідування)

Найкращий спецрепортаж (відео)

Тетяна Штан: Підмога, яка не дійшла до Іловайська (1 мiсце)

Богдан Кутєпов: Чечетов. Прощання (фiналiст)

Козирєва Тетяна: Аномальна зона. Піски (фiналiст)

Бондаренко Христина: Піски: Я тут жив, живу і жити буду (фiналiст)

Соломко Ирина: Перша Вітчизняна. Другий фронт (фiналiст)

Найкращий спецрепортаж (тексти)

Петро Шуклінов: Люди войны (1мiсце)

Катерина Сєргацкова: Перешла все границы (фiналiст)

Переможці конкурсу молодих журналістів-розслідувачів

Тексти

Анастасія Іванцова, «Життя біля реактора: компанія з орбіти Ігоря Кононенка продовжує незаконне будівництво» 

Калаур Ганна, «Як в Острозі процвітає схема державного паспортного шахрайства: розслідування» 

Гліб Канєвський, «Армію продовжать годувати компанії часів Єжеля та Лебедєва»

Відео

Олександр Гуменюк, «Цілком нетаємно» 

Олена Логінова, «Ландромат: як українці допомогли відмити 20 мільярдів доларів з Росії» 

Наталія Касяненко, «За Україну і за гроші. Проплачені протести: погляд зсередини»

Нагорода фест.jpg

Приз та трофей:

Переможець конкурсу отримав трофей, що був спеціально створений для конкурсу, та грошовий приз у сумі 1000 євро.  Кошти для преміювання українських журналістів-розслідувачів були зібрані як акт підтримки від журналістів Данії.

Трофей для конкурсу був спеціально створений відомим українським скульптором Василем Татарським з бронзи. Трофей схожий на людину з кількома обличчями або масками.