Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди
Портал:Музеї
Парковий будинок.Сковородинівка.JPG
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Сковородинівка
Адреса 62211, Харківська область Золочівський район, село Сковородинівка
Засновано 1972
Сайт Офіційна сторінка Музею

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди у Вікісховищі?

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди — музей, присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, заснований в 1972 році в селі Сковородинівка Золочівського району Харківської області.


Історія[ред.ред. код]

Вперше ідею створення в Пан-Іванівці (тепер Сковородинівці) музею Г. С. Сковороди висловив академік Д. І. Багалій у доповіді на засіданні Наукового комітету Головпрофосвіти УСРР 10 лютого 1922 року. Проте музей відкрився лише 1972 року до 250-річчя з дня народження філософа.

1 грудня 2017 року у музеї з нагоди 295-річчя з дня народження Григорія Сковороди відбулась урочиста церемонія з підняття прапорів країн Європи (Італії, Австрії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Німеччини), в яких він побував. Також в Арт-коморі на території музею було відкрито виставку робіт групихарківських художників з творчого об'єднання «Буріме», присвячену образу українського філософа[1].

Експозиція[ред.ред. код]

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди розташований в будинку поміщиків Ковалівських, спорудженому в XVIII столітті як садовий павільон. Перші два зали музею присвячені біографії та творчості Сковороди, а третій зал — вшануванню філософа. Відкрита для відвідувачів і меморіальна кімната, де жив і помер Григорій Сковорода.

В експозиції музею видання творів Сковороди, література про нього, книги античних, середньовічних та новочасних філософів і поетів, які вивчав Сковорода, етнографічні предмети, картини й графічні роботи, пов'язані зі Сковородою. В експозиції також деякі особисті речі Сковороди. У вестибюлі музею проводяться тимчасові тематичні виставки.

Історичне значення має й прилеглий старовинний парк, планування якого з часів Сковороди практично не змінилося. У парку збереглася криниця, місце першого поховання філософа, його могила. Тут встановлено пам'ятник роботи І. П. Кавалерідзе, упорядковано скульптурну «філософську алею». Відвідувачі музею мають можливість оглянути будинок контори управляючого (на підвалинах основного будинку Ковалівських) та поміщицьку клуню.

Колектив музею[ред.ред. код]

  • Мицай Наталія Іванівна — директор музею, заслужений працівник культури України, лауреат харківської муніципальної премії імені Г. С. Сковороди

Практична інформація[ред.ред. код]

Музей працює щоденно з 8.00 до 17.00, перерва з 12 години до 12.45.

Вхідні квитки (станом на 01.07.2015):

  • дорослі — 20 грн.;
  • учні шкіл — 12 грн.

Екскурсійне обслуговування:

  • оглядова екскурсія тривалістю 1,5 години — 40 грн.

Екскурсію бажано замовити заздалегідь за тел. (05764) 94-1-40, 050 702 86 39, вказавши дату, час приїзду та кількість екскурсантів. Оптимальна кількість екскурсантів в групі — 15 чоловік.

Адреса музею: 62211, Харківська область, Золочівський район, село Сковородинівка, вул. Приозерна, 3

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]