Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди Pictogram infobox palace.png
Парковий будинок.Сковородинівка.JPG
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адреса 62211, Харківська область Богодухівський /у минулому Золочівський/ район, село Сковородинівка
Засновано 1972
Сайт Офіційна сторінка Музею

CMNS: Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди у Вікісховищі

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди — музей, присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, заснований в 1972 році в селі Сковородинівка Богодухівського /у минулому Золочівського/ району Харківської області.

Могила Григорія Сковороди

Тут жив останні роки та був похований Григорій Сковорода. У 1894 р. поставлена чавунна огорожа навколо могили. У 1922 будинок, в якому жив філософ (належав А.Ковалинському), а також прилегла територія були оголошені заповідником. Загальна площа — 22 га. До його складу входять: будинок (1972 реставрований), в якому розташований музей Г.Сковороди; ставок, сад і парк, що прилягають до будинку. На березі ставка росте багатолітній дуб, в затінку якого любив працювати і відпочивати Г. Сковорода. На могилі споруджений пам'ятник (1922[джерело?], автор І. Мельгунова, 1972 замінений на інший — скульптор І. Кавалерідзе, архітектор В. Гнєздилов). 1962-го у приміщенні будинку на громадських засадах відкрито музей Г. Сковороди. Із 1972 переведений на державне утримання. Є місцем проведення наукових конференцій, присвячених видатному українському філософу.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше ідею створення в Пан-Іванівці (тепер Сковородинівці) музею Г. С. Сковороди висловив академік Д. І. Багалій у доповіді на засіданні Наукового комітету Головпрофосвіти УСРР 10 лютого 1922 року. Проте музей відкрився лише 1972 року до 250-річчя з дня народження філософа.

1 грудня 2017 року у музеї з нагоди 295-річчя з дня народження Григорія Сковороди відбулась урочиста церемонія з підняття прапорів країн Європи (Італії, Австрії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Німеччини), в яких він побував. Також в Арт-коморі на території музею було відкрито виставку робіт групи харківських художників з творчого об'єднання «Буріме», присвячену образу українського філософа[1].

Експозиція[ред. | ред. код]

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди розташований в будинку поміщиків Ковалівських, спорудженому в XVIII столітті як садовий павільйон. Перші два зали музею присвячені біографії та творчості Сковороди, а третій зал — вшануванню філософа. Відкрита для відвідувачів і меморіальна кімната, де жив і помер Григорій Сковорода.

В експозиції музею видання творів Сковороди, література про нього, книги античних, середньовічних та новочасних філософів і поетів, які вивчав Сковорода, етнографічні предмети, картини й графічні роботи, пов'язані зі Сковородою. В експозиції також деякі особисті речі Сковороди. У вестибюлі музею проводяться тимчасові тематичні виставки.

Історичне значення має й прилеглий старовинний парк, планування якого з часів Сковороди практично не змінилося. У парку збереглася криниця, місце першого поховання філософа, його могила. Тут встановлено пам'ятник роботи І. П. Кавалерідзе, упорядковано скульптурну «філософську алею». Відвідувачі музею мають можливість оглянути будинок контори управляючого (на підвалинах основного будинку Ковалівських) та поміщицьку клуню.

Колектив музею[ред. | ред. код]

  • Мицай Наталія Іванівна — директор музею, заслужений працівник культури України, лауреат харківської муніципальної премії імені Г. С. Сковороди
  • Баско Надія Юріївна — заступник директора з загальних питань
  • Рибка Олена Петрівна — зберігач фондів
  • Манженко Валерій Павлович — науковий співробітник
  • Ярміш Галина Петрівна — науковий співробітник
  • Давиденко Людмила Володимирівна — екскурсовод

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]