Національний музей історії України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний музей історії України Pictogram infobox palace.png
Національний музей історії України, 2015 р..jpg
50°27′30″ пн. ш. 30°30′58″ сх. д. / 50.45833° пн. ш. 30.51611° сх. д. / 50.45833; 30.51611
Тип національний (жовтень 1991)
археологічнийd і історичний
Назва на честь Шевченко Тарас Григорович
Склад Музей Української революції 1917–1921 років і Скарбниця Національного музею історії України
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна 25025 м. Київ, вул. Володимирська, 2
Адреса 02000 Володимирська вулиця, 2
Архітектор Йосип Каракіс
Засновник Хвойка Вікентій В'ячеславович, Щербаківський Данило Михайлович і Біляшівський Микола Федотович
Засновано 1899
Відкрито 1904
Фонд понад 800 тис. експонатів
Відвідувачі 400 000 осіб (2014)
Директор Федір Андрощук
Сайт nmiu.org
Національний музей історії України. Карта розташування: Київ
Національний музей історії України
Національний музей історії України (Київ)

CMNS: Національний музей історії України у Вікісховищі

Націона́льний музе́й істо́рії Украї́ни (НМІУ) — провідний історичний музей України. Заснований у 1899 році в Києві, з 1944 року розташовується у будівлі на Старокиївській горі. У музеї історії України зберігаються етнографічні, археологічні, нумізматичні колекції, стародруки, твори живопису і скульптури та інші історичні експонати. Будівля музею, що є пам'яткою архітектури, збудована у 19371939 роках за проєктом архітектора Йосипа Каракіса і спочатку призначалася для художньої школи.

Історія[ред. | ред. код]

Відкрився археологічною виставкою у серпні 1899 як Музей старожитностей та мистецтв. Проте офіційне відкриття та освячення відбулося у 1904. Засновником музею було Київське товариство старожитностей і мистецтв: відомі вчені Вікентій Хвойка, Данило Щербаківський, Микола Біляшівський1902 — перший директор).

У радянський період музей багаторазово змінював назву і приміщення:

У жовтні 1991 р. музей одним із перших закладів культури отримав статус Національного і відтоді має сучасну назву.

Після Революції гідності[ред. | ред. код]

Від 26 лютого 2015 року до 16 березня 2020 р. генеральним директор НМІУ була Тетяна Сосновська. Міністр культури В'ячеслав Кириленко написав з приводу її призначення у Twitter: «Впевнений, музей тепер запрацює по-новому». Під час зустрічі з колективом музею міністр наголосив, що настав час для підходів і експериментів, аби вдихнути життя в головний музей країни.[1].

У листопаді 2015 музей став партнером та майданчиком для започаткованого спільно з ініціативою «LIKBEZ. Історичний фронт» проєкту «Відкрита школа історії». За словами його координатора Кирила Галушка, проєкт був сформований через необхідність «налагодити постійний робочий зв'язок між цехом фахових істориків і цехом фахових журналістів». В межах «Відкритої школи історії» в НМІУ що два тижня мали відбуватися відкриті науково-популярні публічні лекції справжніх експертів і фахівців на ті історичні проблеми, які є дражливими, актуальними, з приводу яких відбуваються суперечки в суспільстві.[2] Свою підтримку проєкту також надали Український інститут національної пам'яті, Інститут історії України НАН України, Історичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка. Першою стала лекція Кирила Галушка «Назва і простір: формування території України» 31 жовтня 2015 р.[3]

Восени 2018 року, музей став майданчиком для поширення сучасних профільних знань серед українських музейників в межах освітнього проєкту «Школа музейних лідерів»[4].

Сьогодення[ред. | ред. код]

17 березня 2020 року, за результатами відкритого конкурсу, директором музею був призначений доктор історичних наук Андрощук Федір Олександрович[5].

Головна будівля[ред. | ред. код]

Головний фасад будівлі вирішено у класичних формах та розкрито до майданчика перед музеєм, а тил, переглядали у панорамі Старокиївської гори, нагадує візантійські монументальні споруди.

Перед будівлею архітектор спроєктував сходи цікавої форми з ліхтарними стійками. Біля будівлі, пізніше, на оглядовому майданчику встановлено камінь із викарбуваними на ньому словами Нестора Літописця «звідси руська земля стала бути» на давньослов'янській.

Художня середня школа ім. Тараса Шевченка[ред. | ред. код]

Будівлю було побудовано першою архітектурною майстернею Міськради як першу в Києві і першу у всій Українській Республіці художню школу.

Початкове місце розташування[ред. | ред. код]

Спочатку будівля проєктувалась для будівництва на вул. Леніна[6], про що свідчить запис зроблений автором у 1980 р.: «На початку тридцятих років Київським міськвиконкомом мені, як архітектору майстерні Міськради, було доручено проєктувати Художню школу на ділянці, де зараз будується будинок „Київпроекту“ по вулиці Леніна, трохи лівіше. Проєкт був зроблений і затверджений всіма інстанціями»[7]. Так само про первинне планування розташування будівництва на вулиці Леніна було написано в газеті «Більшовик» від лютого 1936 р. «В центрі м. Києва на вул. Леніна обрано місце для будівництва школи, що виховуватиме художньо обдарованих дітей»[8].

Зміна місця розташування проєкту споруди[ред. | ред. код]

Перед початком будівництва, без згоди Головного архітектурно-проєктного управління м. Києва та без погодження з автором проєкту, місце розташування школи було вирішено змінити. Рішення було прийнято у зв'язку з указом секретаря ЦК КП(б) У Станіслава Косіора,[6] за яким було вирішено зберегти проєкт у первісному вигляді, розмістити будинок майбутньої школи на місці Десятинної церкви якої у 1937 р. не було вже майже 10 років (вона як і безліч інших пам'ятників культури і мистецтва, була знесена радянською владою в 1928 році). Причина зміни місця розташування вказана не була. Можливо це був просто збіг, проте в одному з будинків, спочатку призначених під знесення у зв'язку з будівництвом школи на вул. Леніна, жив рідний брат Всеволода Балицького — тодішнього голови Раднаркому України, та за зміни місця будинок на вул. Леніна знесений не був.

Як тільки Каракіс дізнався про нове місце розташування школи «він почав категорично заперечувати проти нового місця, посилаючись на те, що це заповідна територія»[9]. Як видно з подальших архітектурних проєктів автора, він і надалі намагався запобігати будівництву на заповідних місцях, хоча в Радянські часи це було надзвичайно важко). Була скликана високоповажна комісія з обговорення будівництва і після відмови автора будувати на цьому місці секретар ЦК України П. П. Постишев (Нині визнаний одним з трьох організаторів голодомору в Україні[10]) наступивши Каракісу на ногу, прошепотів: «Не зробите ви, на цьому місці поставить цю ж школу хтось інший»[9][6].

Зрозумівши неможливість уникнення будівництва на Старокиївській горі і проконсультувавшись з істориками, автор запропонував розташувати будівлю школи в самому кінці Десятинного провулка (про що свідчить збережений оригінальний генеральний план забудови з місцем розташування будівель та з авторськими коментарями)[7][11]. Цей задум теж не був втілений в життя у зв'язку з великими витратами на будівництво фундаменту на крутому схилі гори. Врешті-решт «Каракісу вдалося відвоювати стародавні фундаменти, але школу на Старокиївській горі все-таки побудували[9]

Історичний музей[ред. | ред. код]

У 1944 у в будівлі замість художньої школи був заснований «Державний республіканський історичний музей». З 1950 р. музей перейменований на «Київський державний історичний музей». У ці часи в будівлі музею приймали в піонери, а так само возили сюди екскурсії з усього світу[6]. У 19521953 рр. провели реконструкцію будівлі[12], змінили конструкцію даху і прозорі скляні трикутні блоки призначених для кращого освітлення кімнат художньої школи, замінили на гладкіші. З 1965 року музей перейменували в «Державний історичний музей Української РСР». У жовтні 1991 року музей, що містився в будинку одержав статус Національного і з тих пір музей називається «Національний музей історії України», а в народі весь цей час будівля називається просто «Історичний музей».

Панорама території музею до реконструкції, лютий 2005 р.

Колекція[ред. | ред. код]

За кількістю і значенням колекцій НМІУ є одним із провідних музеїв України. Фонди музею нараховують понад 800 тис. унікальних пам'яток історії та культури з найдавніших часів до сьогодення.

Музей має цінні археологічні, нумізматичні колекції, колекції холодної та вогнепальної зброї, етнографії, виробів зі скла, порцеляни. Близько 10 тис. одиниць зберігання нараховує колекція живопису, графіки та скульптури. Також є колекція документів XV—XXI століть, козацьких клейнодів, універсалів, грамот, листів гетьманів та козацької старшини.

Експозиція[ред. | ред. код]

Наукова робота[ред. | ред. код]

В музеї було встановлено, що арабські монети дирхеми зі скарбу, знайденого в 1918 році у Києві, датовані початком ІХ століття. До того найдавніші арабські монети, які знаходили в місті, датувалися лише Х століттям. Це відкриття спростувало усталені твердження про економічні зв'язки давнього Києва.[13]

Структура[ред. | ред. код]

Філією музею є Скарбниця Національного музею історії України, де зібрані унікальні колекції виробів з дорогоцінних металів і коштовного каміння.

Відділом є Музей Української революції 1917—1921 років.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Національний музей історії України очолила Тетяна Сосновська.Gazeta.ua 27 лютого 2015
 2. Презентація проекту «Відкрита школа історії» 30.10.2015. З 02:48
 3. «30 ЖОВТНЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ „ВІДКРИТОЇ ШКОЛИ ІСТОРІЇ“ — ЛІКБЕЗУ ДЛЯ МЕДІЙНИКІВ» УІНП
 4. Школа музейних лідерів стартує в Національному музеї історії України
 5. Конкурсна комісія обрала нового очільника Національного музею історії
 6. а б в г Творец Киева из сталинских времен: Как Постышев наступил на ногу архитектору Каракису и что из этого вышло. // Киевские ведомости. Четверг 23 марта, 2000 года. стр. 20 (автор Яр. Тинченко) (рос.)
 7. а б Генеральный план Художественной школы на Старокиевской горе в г. Киеве, 1937–1939 гг. Процитовано 2010-12-3. [недоступне посилання з червня 2019] (рос.)
 8. Художня школа для дітей — «Більшовик», К., 1936, 3.2, № 27, с. 4 (укр.)
 9. а б в Художественная школа на Старокиевской горе в г. Киеве, 1937–1939 гг. Ныне - здание Национального музея Истории Украины. Архів оригіналу за 16 лютого 2010. Процитовано 2010-12-9.  (рос.)
 10. На Украине назвали имена организаторов Голодомора. Lenta.ru. 27 листопада 2009. Архів оригіналу за 27 червня 2013. Процитовано 2010-12-9.  (рос.)
 11. Архитектор Иосиф Каракис: Судьба и творчество: Альбом-каталог: К столетию со дня рождения / [Сост. Д. Буражник и др.; Редкол.: С. Бабушкин и др.; Авт. вступ. ст. А. Пучков]. — К., 2002. — 102 с.: ил. 966-95095-8-0 I. Буражник Д. II. Бабушкин С., ред. Архітектори — Україна — 20 в. Н0(4УКР)6-8. Фотография плана и авторской записки на странице 20. (рос.)
 12. Див. стр. 74. Киевский архитектор Иосиф Каракис // Мастера Архитектуры. АРХ3. Архитектура СССР. Май — Июнь 1991. Юрий Бородкин, Татяна Власова, Сергей Нивин. ISSN 0004-1939 (рос.)
 13. Парфумний халіф і київський скарб 1918 року 26.03.21 Куншт

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]