Національний мультипредметний тест

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Національний мультипредметний тест (НМТ) — форма проведення вступного випробування на бакалаврат для здобуття вищої освіти в Україні, введена у 2022 році через повномасштабне російське вторгнення в Україну. Покликана замінити на один рік традиційні вступні випробування у форматі ЗНО, ЄВІ та ЄФВВ.

Планується проведення трьох сесій НМТ-2022:

 • основна: 18 липня — 10 серпня;
 • додаткова: 16–20 серпня;
 • спеціальна: 12–16 вересня[1][2].

Форма проведення НМТ[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Національний мультипредметний тест: година запитань до Тетяни Вакуленко

24 березня 2022 року Верховна Рада України скасувала складання державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання, єдиного вступного іспиту та єдиного професійного вступного іспиту в 2022 році. Для участі в тестуванні для вступу до вишів у 2022 році необхідно бути зареєстрованим у системі учасників зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО)[3].

Національний мультипредметний тест через повномасштабне російське вторгнення в Україну стане у 2022 році основною формою вступу абітурієнтів для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти (ПЗСО) на всі спеціальності (бюджетні місця), а також на кон'юнктурні і медичні спеціальності (зокрема й контракт)[4].

Саме тестування відбудеться у липні-вересні 2022 року у формі комп'ютерного онлайн тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). Він проводитиметься офлайн і міститиме 60 завдань (20 — з української мови, 20 — з математики та 20 — з історії України), які вступники мають виконати за 120 хвилин. Різні спеціальності матимуть різні вагові коефіцієнти оцінок. По результатам комплексного тесту абітурієнти одержать три оцінки — за кожен навчальний предмет. Результати будуть оголошені відразу після закінчення Національного мультипредметного тесту[5].

Процедура проведення НМТ[ред. | ред. код]

Іспит проводитиметься очно в спеціальних тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ). Це приміщення шкіл та університетів, обладнані необхідною кількістю комп'ютерів / ноутбуків. У кожній аудиторії будуть перебувати по 10–20 учасників, а також інструктор.

З огляду на воєнний стан в Україні і високу ймовірність повітряних тривог у різних регіонах, тестування не буде проводитися в один день і в один час.

Майбутні вступники матимуть на проходження тесту мінімум 10 днів (без урахування можливої додаткової сесії). Якщо дитина не може фізично прийти і скласти тест сьогодні, це можна зробити в інший день. Щоразу варіанти завдань будуть різними, щоби забезпечити прозорість результатів.

У додатковій сесії візьмуть участь ті, хто був змушений перервати тестування, наприклад, через оголошення повітряної тривоги. Додаткова сесія відбудеться після десятиденної основної сесії.

У додатковій сесії зможуть також взяти участь діти, які з певних обставин не змогли зареєструватися на основну сесію тестування до 19 квітня[1].

Календар проведення НМТ-2022[ред. | ред. код]

Хто з 1 лютого до 19 квітня зареєструвалися для участі в ЗНО, братимуть участь в основній сесії НМТ, а ті, хто не матимуть змоги прибути до тимчасових екзаменаційних центрів під час основної сесії, зможуть пройти тестування під час додаткової або спеціальної. Для цього учасникові/учасниці потрібно подати заявку для участі у відповідній сесії тестування. Це можна буде зробити 1–10 серпня — для участі в додатковій сесії, 1–7 вересня — для участі в спеціальній сесії.

Для безпосередньої участі у НМТ потрібно обов'язково на своїй Інформаційній сторінці з 20 травня до 7 червня підтвердити своє бажання проходити тестування й обрати із запропонованого переліку назву населеного пункту. Ті випускники, які у визначений період не підтвердять своєї участі в НМТ — не зможуть скласти тестування. Також, із 21 червня до 7 липня потрібно обов'язково обрати назву населеного пункту, де вам було б зручно проходити НМТ.

Тестування проходитиме в три сесії
 • основна: 18 липня — 10 серпня;
 • додаткова: 16–20 серпня;
 • спеціальна: 12–16 вересня[2].

До 12 липня 2022 року для зареєстрованих учасників з'явиться можливість завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. Учасники ж інших сесій НМТ матимуть змогу дізнатися про дату, час і місце проведення тестування до 12 серпня (додаткова сесія) і 10 вересня (спеціальна сесія).

Інформацію про результати основної сесії НМТ за шкалою 100—200 балів буде розміщено на Інформаційних сторінках учасників тестування до 12 серпня 2022 року, додаткової сесії — до 21 серпня 2022 року, спеціальної — до 19 вересня 2022 року[6][7].

Перелік населених пунктів, у яких проходитиме НМТ[ред. | ред. код]

Перелік населених пунктів, у яких безпекова ситуація дозволяє провести НМТ, визначено обласними військовими адміністраціями на запит МОН. Саме у них буде сформовано попередню мережу тимчасових екзаменаційних центрів для проведення національного мультипредметного тесту. Відповідний наказ МОН від 16 травня 2022 року № 445 підписав Міністр Сергій Шкарлет[8].

Попередньо заплановано, що тестування проходитиме у 20 областях України та м. Києві. Наразі неможливо провести НМТ у Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській областях та АР Крим. Учасники, які не зможуть дістатися до місць проведення основної сесії НМТ, зможуть подати заявки для участі в додатковій або спеціальній сесіях тестування.

З міркувань безпеки назви населених пунктів, де відбудуться тестування, не оприлюднюються. Однак учасники на своїх інформаційних сторінках з 20 травня до 7 червня включно матимуть змогу підтвердити бажання взяти участь у НМТ і вибрати з наданого переліку найзручніший для доїзду населений пункт[9][10].

Вступ-2022[ред. | ред. код]

Фаховий молодший бакалавр[ред. | ред. код]

На основі освітньо-кваліфікаційного рівня базової середньої освіти (БЗСО)
 • Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс;
 • Інші спеціальності на бюджет — індивідуальна усна співбесіда;
 • Інші спеціальності на контракт — мотиваційний лист.

Бакалаврат[ред. | ред. код]

Для вступу на бакалаврат основі освітньо-кваліфікаційного рівня повної загальної середньої освіти (ПЗСО) абітурієнти у 2022 році будуть подавати такі документи:

 • результати Національного мультипредметного тесту 2022 року або дві предметні оцінки ЗНО 2019—2021 років;
 • мотиваційний лист;
 • заяву[4].
На основі освітньо-кваліфікаційних рівнів повної загальної середньої освіти (ПЗСО) або кваліфікованого робітника (КР)
 • Курсанти — відповідно до Правил прийому закладу;
 • Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс;
 • Інші спеціальності на бюджет — індивідуальна усна співбесіда (включаючи вступ на основі освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікованого робітника (КР));
 • Інші спеціальності на контракт — мотиваційний лист (зокрема й вступ на основі КР).
На основі освітньо-кваліфікаційного рівня повної загальної середньої освіти
 • Курсанти — відповідно до Правил прийому закладу;
 • Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс;
 • Інші спеціальності на бюджет, спеціальність 035 (крім української та кримсько-татарської мови і літератури, фольклористики) і галузі 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29 на контракт — НМТ;
 • Спеціальності (крім 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29, 035) на контракт — мотиваційний лист.
На основі освітньо-кваліфікаційних рівнів молодшого спеціаліста (ОКР фахового молодшого бакалавра (ФМБ), ОКР молодший бакалавра (МБ))
 • Дві предметні оцінки ЗНО 2019—2021 чи НМТ 2022 року.

Подання документів і підтвердження місця навчання буде здійснюватися через інтернет.

Для вступу в коледж і ЗВО для деяких спеціальностей буде проведений творчий конкурс[4].

Магістратура[ред. | ред. код]

Для вступу на магістратуру на основі ступеня бакалавра в 2022 році вступ відбуватиметься за результатами фахового іспиту в закладі освіти. Для цього необхідно зареєструватися у онлайн-кабінеті для проходження МТНК з 27 червня до 18 липня включно.

Для вступу на спеціальності «Право» та «Міжнародне право» замість традиційного вже ЄВІ передбачається проведення його спрощеного аналогу — магістерського комплексного тесту (МКТ). Також для кон'юнктурних спеціальностей передбачено проведення спрощеного аналогу ЄФВВ — магістерського тесту навчальної компетентності (МТНК) які будуть проводитись подібно до Національного мультипредметного тесту (НМТ).

Особливості вступу 2022 року[ред. | ред. код]

  • Максимальне сприяння набору курсантів до військових і правоохоронних закладів освіти
  • Залучення військовослужбовців, добровольців Сил ТрО ЗСУ, рятувальників і правоохоронців, які зарекомендували себе у воєнний час
  • Можлива безоплатна друга освіта для тих, хто здобув першу цивільну освіту

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Як вступатимуть в умовах війни. Вступна кампанія 2022 у питаннях і відповідях. BBC news (укр.). 19 квітня 2022. Процитовано 26 квітня 2022. 
 2. а б Андрєєва, Вікторія (13 травня 2022). Коли проводитимуть ЗНО-2022: календар тестувань. Українська правда. Життя (укр.). Процитовано 14 травня 2022. 
 3. Летяк, Валентина (24 березня 2022). Через війну Рада скасувала ДПА та спростила ЗНО у 2022 році. Факти (укр.). Процитовано 2 квітня 2022. 
 4. а б в г ВІДБУВСЯ ОНЛАЙН-БРИФІНГ ЩОДО ВСТУПНОЇ КАМПАНІЇ В 2022 РОЦІ. Офіційний сайт Міністерства освіти і науки України (укр.). 1 квітня 2022. Процитовано 2 квітня 2022. 
 5. Барсукова, Олена (1 квітня 2022). Чому абітурієнти складатимуть 3 предмети на ЗНО-2022? Пояснює Шкарлет. Українська правда. Життя (укр.). Процитовано 2 квітня 2022. 
 6. НМТ: календар проведення. Український центр оцінювання якості освіти. Офіційний веб-сайт (укр.). 13 травня 2022. Процитовано 14 травня 2022. 
 7. ВСТУПНА КАМПАНІЯ – 2022: ВИЗНАЧЕНО ПОРЯДОК ПРИЙОМУ ДО ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ. Український центр оцінювання якості освіти. Офіційний веб-сайт (укр.). 5 травня 2022. Процитовано 14 травня 2022. 
 8. Наказ від 16 травня 2022 року № 445 «Про затвердження Переліку населених пунктів України, на території яких буде сформовано попередню мережу тимчасових екзаменаційних центрів для проведення національного мультипредметного тесту»
 9. Орлова, Віолетта (17 травня 2022). Міносвіти затвердило перелік регіонів, у яких можна буде скласти мультипредметний тест. УНІАН (укр.). Процитовано 18 травня 2022. 
 10. НМТ: ДЕ БУДЕ СТВОРЕНО ТИМЧАСОВІ ЕКЗАМЕНАЦІЙНІ ЦЕНТРИ В УКРАЇНІ. Український центр оцінювання якості освіти. Офіційний веб-сайт (укр.). 17 травня 2022. Процитовано 18 травня 2022. 

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]