Національний університет «Львівська політехніка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Національний університет
«Львівська політехніка»

НУ «ЛП»
Nulp logo ukr.jpg
Polytechnic Lwow 20091.JPGГоловний корпус Львівської політехніки
49°50′ пн. ш. 24°00′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.000° сх. д. / 49.833; 24.000Координати: 49°50′ пн. ш. 24°00′ сх. д. / 49.833° пн. ш. 24.000° сх. д. / 49.833; 24.000
Назва латиною Lviv Polytechnic National University
Тип національний, автономний, дослідницький
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Львів
Гасло Litteris et artibus
Засновано 7 березня 1816
Акредитація IV рівня
Ректор Бобало Юрій Ярославович
Студентів 31000
Співробітників 2000
Аспірантів 1000
Докторів 200
Приналежність Асоціація університетів України,
European University Association
Адреса 79013, м. Львів, вул. Степана Бандери 12
Сайт www.lp.edu.ua
CMNS: Національний університет «Львівська політехніка» на Вікісховищі

Націона́льний університе́т «Льві́вська політе́хніка» — найстаріший вищий технічний навчальний заклад України та Східної Європи, заснований 1816 року як Реальна школа[1], коли австрійський імператор Франц І дозволив відкрити у Львові Реальну школу.

Історія[ред.ред. код]

Полотна в актовому залі головного корпусу, які символізують технічний прогрес. (Всього в актовому залі — 11 написаних олією картини, які створені у 80-х роках 19 століття видатним польським художником Яном Матейком у малих композиційних ескізах. У великих розмірах вони написані майстрами краківської художньої школи під керівництвом автора.[2])

У 1825 році, згідно з Королівським декретом австрійського імператора Франца І, трикласне Цісарсько-королівське реальне училище було реорганізоване у Цісарсько-королівське училище технічних наук і торгівлі у Львові (вул. Вірменська, 20).

У 1835 році Училище технічних наук і торгівлі перетворили на Цісарсько-королівську реально-торговельну академію у Львові. Тут у 1841 році відкрили технічний факультет.

У 1844 році в будинку Даровського, що на сьогоднішній вулиці Вірменській, 2 було відкрито Цісарсько-королівську технічну академію у Львові з технічним та торговельним відділами (факультетами). Вона була однією з перших академічних технічних шкіл у Європі й першою в Україні. У 1877 році новий навчальний рік під керівництвом нового ректора Юліана Захаревича почали в новому корпусі академії (на теперішній вул. Степана Бандери). Проект цього корпусу та будинку хімічної лабораторії академії виконав архітектор Юліан Захаревич.

Інтер'єр головного корпусу

Тоді ж академію було перейменовано на Вищу політехнічну школу і включено до академічних шкіл Австро-Угорської імперії.

10 липня 1912 лекцію у Львівській політехнічній школі прочитала Марія Склодовська-Кюрі. Того ж дня вчена рада Політехніки удостоїла Марію звання почесного доктора технічних наук. Її ім'я увіковічено на почесній дошці докторів honoris causa Львівської політехніки. (Детальніше у статті Марія Склодовська-Кюрі у Львівській політехніці)

З 1921 р. заклад називався «Львівською політехнікою», а з 1939 року — Львівським політехнічним інститутом.

У червні 1993, за рік до святкування свого 150-річчя, Львівський політехнічний інститут отримав найвищий — четвертий — рівень акредитації, статус університету і назву Державний університет «Львівська політехніка». У 2000 році Політехніка отримала статус національного університету[3].

8 липня 2009 року Кабінет Міністрів України на своєму засіданні надав Національному університету «Львівська політехніка» статус самоуправного дослідницького національного вищого навчального закладу.[4]

Структура[ред.ред. код]

До складу Національного університету «Львівська політехніка» входять:

Світлина з початку ХХ століття

В університеті навчаються понад 33 тис. студентів, курсантів та екстернів. Підготовка фахівців проводиться за 56 напрямами та 106 спеціальностями.

Навчальний процес забезпечує професорсько-викладацький склад чисельністю понад 2000 осіб, з яких понад 200 — доктори наук та більше 1000 — доценти, кандидати наук. До навчального процесу залучено близько 300 науковців з наукових установ НАН України, виробничих підприємств та проектних інститутів.

Науково-навчальні інститути[ред.ред. код]

Сучасні корпуси НУ «ЛП» (1970-80-ті)

Наука[ред.ред. код]

Міжнародна діяльність[ред.ред. код]

 • Відділ міжнародних зв'язків
 • Галузева лабораторія міжнародного науково-технічного співробітництва
 • Підготовче відділення для іноземних студентів «Компіс»
 • Відділ по роботі із іноземними студентами
 • Міжнародний інститут освіти, культури та зв'язків з діаспорою

Окремі навчальні заклади при університеті[ред.ред. код]

Детальна інформація про навчальні заклади[5]

Основні наукові напрямки[ред.ред. код]

Люди, пов'язані зі Львівською політехнікою[ред.ред. код]

Ректори[ред.ред. код]

Почесні професори[ред.ред. код]

Доктори Honoris Causa Львівської політехніки

Школи та випускники[ред.ред. код]

Див. також: Категорія:Львівська політехніка

Свого часу тут працювали видатні науковці й техніки:


Серед випускників — політична діячка Стецько Ярослава Йосипівна.

Керівництво університету[ред.ред. код]

Кафедри[ред.ред. код]

Кафедра адміністративного та фінансового менеджменту (АФМ)[ред.ред. код]

Кафедра адміністративного та фінансового менеджменту створена у 2011 році, як навчально-науковий підрозділ Інституту адміністрування та післядипломної освіти. Кафедра АФМ займається підготовкою фахівців у галузі фінансово-економічної безпеки, бізнес-адміністрування, публічного адміністрування та перепідготовки державних службовців на основі програми Міністерства освіти і науки України. За 5 років роботи кафедри підготовлено понад 400 магістрів. До навчального процесу залучаються практики бізнесу та керівники компаній, що забезпечує баланс теорія/практика для студентів. Навчальний процес підтримується системою віртуального середовища та інтернет-сторінкою кафедри АФМ [7]

Кафедра адміністративного та фінансового менеджменту здійснює підготовку фахівців за спеціальностями та спеціалізаціями:

 • «Публічне управління та адміністрування» (ОКР — бакалавр, магістр);
 • «Адміністративний менеджмент у міжнародному бізнесі» (ОКР — магістр);
 • «Управління фінансово-економічною безпекою» (ОКР — магістр);

Кафедра автоматизованих систем управління[ред.ред. код]

Кафедра створена в грудні 1974 року для підготовки інженерів за спеціальністю «Автоматизовані системи управління». З 1992 року кафедрою завідує д.т. н., професор Рашкевич Ю. М. З 1979 року здійснювалася підготовка інженерів за спеціальністю АСУ для закордонних країн.

За період з 1974 року по 2004 рік випущено понад 2600 фахівців; в тому числі 160 іноземних інженерів і магістрів.

З 1994 року кафедра здійснює підготовку фахівців за базовим напрямком «Комп'ютерні науки» (бакалаврів) та за спеціальностями «Комп'ютеризовані системи обробки інформації та управління» і «Технологія автоматизованої обробки текстової і графічної інформації» (спеціаліст/магістр).

З 1998 року кафедра розпочала підготовку бакалаврів базового напрямку «Легка промисловість», який в 2001 р. був перейменований на «Видавничо-поліграфічну справу». З 2000 року кафедрою випускаються фахівці за спеціальністю «Інформаційні управляючі системи та технології» з кваліфікацією інженер-аналітик комп'ютерних систем.

Кафедра експлуатації та ремонту автомобільної техніки[ред.ред. код]

Кафедра «Експлуатація та ремонт автомобільної техніки» започаткована у 1944 році як кафедра «Автомобілі». У результаті реорганізації в 1996 році кафедра отримала назву — «Експлуатація та ремонт автомобільної техніки»[8].

На сьогодні педагогічний персонал кафедри налічує два професори, доктори технічних наук, 6 доцентів, кандидатів технічних наук, 11 викладачів, з яких три кандидати технічних наук.

На кафедрі створені і діють лабораторії автоматики автомобільних систем, двигунів внутрішнього згорання, мехатроніки автомобіля; технології автомобілебудування та ремонту автомобілів, ремонту та сервісного обслуговування автомобілів; конструкції автомобілів, технічної експлуатації автомобілів, електронного та електричного обладнання автомобілів і комп'ютерний клас.

Кафедра готує фахівців освітньо-кваліфікаційного рівнів «бакалавр» напряму 6.070106 «Автомобільний транспорт», «спеціаліст» за спеціальністю 7.090258 (7.07010601) «Автомобілі та автомобільне господарство» та «магістр» за спеціальністю 8.090258 (8.07010601) «Автомобілі та автомобільне господарство» за двома спеціалізаціями: «Мехатроніка і автомобільні системи» та «Експлуатація і сервісне обслуговування автомобілів».

Кафедра приладів точної механіки[ред.ред. код]

Кафедра приладів точної механіки — це навчально-науковий підрозділ Інституту комп'ютерних технологій, автоматики та метрології Львівської політехніки, створений у 1965 році, який готує фахівців із сучасних інформаційних технологій для приладобудування — інтелектуальних мехатронних систем. Кафедра здійснює підготовку фахівців галузі знань «Метрологія, вимірювальна техніка та інформаційно-вимірювальні технології», зокрема бакалаврів базового напрямку «Приладобудування» та спеціалістів і магістрів зі спеціальностей «Прилади і системи точної механіки» і «Інформаційні технології в приладобудуванні».

Кафедра Соціальних комунікацій та інформаційної діяльності (СКІД)[ред.ред. код]

Кафедра Соціальних комунікацій та інформаційної діяльності — науково-навчальний підрозділ Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», який займається підготовкою фахівців з документознавства та аналізу інформації. Заснована 23 серпня 2011 року.

Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності готує документознавців та інформаційних аналітиків за спеціальностями:

 • «Документознавство та інформаційна діяльність» (ОКР — бакалавр, спеціаліст, магістр);
 • «Консолідована інформація» (ОКР — магістр).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Від Реальної школи до Львівської політехніки: нариси з історії Львівської політехніки (1816–1918) / Упорядник О. В. Шишка; За ред. проф. Ю. Я. Бобала; Національний університет «Львівська політехніка», Науково-технічна бібліотека. — Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2016. — 440 с. — ISBN 978-617-607-984-2
 • Doctores honoris causa Львівської політехніки / Кузьмин Р. Я., Курдина Ю. М. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2016. — 148 с. — ISBN 978-617-607-995-8
 • Видатні вчені-математики Львівської політехніки (1844–1939). Бібліографічний покажчик / Бєлоус І. О. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2012. — 100 с. — ISBN 978-617-607-205-8
 • Ректор Гаврилюк: рух у часи "застою". Спогади і думки львівських політехніків / Відповід. ред. проф. проф. Ю. Бобало; редколегія: В. Павлиш, І. Лопатинський, А. Загородній, Б. Стадник. — Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. — 324 с. — ISBN 978-617-607-148-8
 • Науково-технічна бібліотека Національного університету “Львівська політехніка” / І. О. Бєлоус, О. В. Шишка, Д. О. Тарасова ; за ред. проф. А. Г. Загороднього. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2009. — 196 с. — ISBN 978-966-553-757-1
 • Львівська політехніка на фотографіях. Частина І (1844–1990). Альбом / Укладачі О. В. Шишка, Л. В. Жук; За ред. проф. Ю. Я. Бобала. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. — 272 с. — ISBN 978-617-607-667-4
 • Історія радіотехнічної освіти і науки у Львівській політехніці (1952–2012). Наукове видання до 60-річчя радіотехнічного факультету – Інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки / За ред. І. Н. Прудиуса, О. В. Шишки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. — 324 с. — ISBN 978-617-607-849-4
 • Історія хімічної, хіміко-технологічної освіти і науки у Львівській політехніці (1844-1991) : монографія : 170-річчю Нац. ун-ту "Львів. політехніка" присвяч. / В. Т. Яворський, К. І. Блажівський ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка". – 2-ге вид., доповн. і доопрац. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2015. – 184 с. : іл. – Режим доступу: . – Бібліогр.: с. 154-157 (60 назв). – ISBN 978-617-607-860-9
 • Кафедра електронних обчислювальних машин. До 50-річного ювілею / Нац. ун-т "Львів. політехніка" ; за ред. А. О. Мельника ; [упоряд.: Л. О. Березко, Є. Я. Ваврук, В. С. Глухов, В. А. Голембо, В. С. Мархивка, А. О. Мельник, Я. С. Парамуд, В. Я. Пуйда, М. О. Хомуляк]. – Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2013. – 228 с. : іл. – ISBN 978-617-607-476-2
 • Кафедра фотограмметрії та геоінформатики: 50 років : іст.-бібліогр. нарис / М-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львів. політехніка" ; за ред. О. Л. Дорожинського ; [уклад.: О. Л. Дорожинський, Х. В. Бурштинська, О. В. Тумська, М. Т. Процик, Л. В. Бабій]. – К. : Картографія, 2013. – 158, [1] с. : іл. – ISBN 978-617-670-262-7
 • Кафедра "Телекомунікації". До 20-річчя заснування (1993-2013) / Нац. ун-т "Львів. політехніка", Ін-т телекомунікацій, радіоелектрон. та електрон. техніки ; [уклад.: М. М. Климаш, Б. М. Стрихалюк, О. В. Красько]. – [Ювіл. вид.]. – Л. : Вид-во Львів. політехніки, 2013. – 80 с. : іл. – Бібліогр.: с. 70-78 (64 назви).
 • Національний університет «Львівська політехніка»: архітектурний атлас / Б. С. Черкес, С. М. Лінда, Ю. Л. Богданова. — Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. — 200 c. — ISBN 978-617-607-657-5
 • Головна будівля Львівської політехніки / Олександр Жук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Вид. 2-ге, зі змін. і доповн. — Львів : Нац. ун-т "Львів. політехніка", 2008. — 74, [1] с. : іл., портр. ; 21 см. — Бібліогр.: с. 74 (19 назв). — 3 000 пр. — ISBN 978-966-553-806-6
 • Львівська політехніка в публікаціях (1844–2013). Бібліографічний покажчик / Уклад. : І. О. Бєлоус, Г. К. Белявська, М. В. Загачевська, Н. В. Козел. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. — 692 с. — ISBN 978-617-607-576-9
 • Пам'ятні монети, медалі та значки – історичні символи Львівської політехніки. Альбом-каталог. До 170-річчя Національного університету "Львівська політехніка" / Загородній А. Г., Якубенко В. М. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2014. — 88 с. — ISBN 978-617-607-615-5
 • Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.
 • Kucharzewski F. Szkoła Politechniczna Lwowska // Przegląd Techniczny. — 1916. — № 1—2. — S. 1—5.

Посилання[ред.ред. код]


Освіта Це незавершена стаття про освіту.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.