Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова
НУ кораблебудування лого.jpg
View from 5floor.JPG
46°59′16″ пн. ш. 32°00′08″ сх. д. / 46.9879080000277725° пн. ш. 32.002316000027775544° сх. д. / 46.9879080000277725; 32.002316000027775544Координати: 46°59′16″ пн. ш. 32°00′08″ сх. д. / 46.9879080000277725° пн. ш. 32.002316000027775544° сх. д. / 46.9879080000277725; 32.002316000027775544
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Миколаїв
Назва на честь Макаров Степан Осипович
Засновано 1902
Випускники Категорія:Випускники Національного університету кораблебудування
Сайт nuos.edu.ua
Нагороди
орден Трудового Червоного Прапора

Націона́льний університе́т кораблебудува́ння і́мені адміра́ла Мака́рова (НУК ім. адмірала Макарова) — провідний вищий навчальний заклад Миколаєва.

Історія[ред. | ред. код]

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (НУК) є провідним вищим навчальним закладом в Україні, який готує фахівців для суднобудівної та суміжних галузей промисловості, морегосподарського комплексу й інших галузей економіки України.

Датою заснування НУК, як вищого навчального закладу, є 18 вересня 1920 року, коли в Миколаєві було відкрито індустріальний технікум, до складу якого ввійшли такі відділення: суднобудівне, механічне, електротехнічне та шляхобудівне.

Центральний вхід старого корпусу НУК ім. адмірала Макарова (вигляд з вул. Сидорчука)
Ректор НУК Сергій Рижков на церемонії посвяти в студенти

Миколаївський індустріальний технікум мав статус вищого навчального закладу, а його випускникам присвоювалась кваліфікація інженера. У 1926—1927 навчальному році індустріальний технікум реорганізується в кораблебудівний технікум зі збільшенням терміну навчання з трьох до повних чотирьох років. У цей період було створено і обладнано лабораторії опору матеріалів, хімії, теплотехніки.

У 1929 р. Миколаївський кораблебудівний технікум було об'єднано з Миколаївським вечірнім робітничим технікумом. Цей заклад отримав назву Миколаївського машинобудівного інституту. Однак, уже в 1930 році після об'єднання із суднобудівним факультетом Одеського політехнічного інституту він був перейменований у Миколаївський кораблебудівний інститут (МКІ).

Рішенням уряду СРСР у 1949 році МКІ було присвоєно ім'я адмірала С. Й. Макарова — уродженця м. Миколаєва, відомого вченого кораблебудівника, адмірала-флотоводця.

У 1994 році рішенням Кабінету Ради Міністрів України МКІ імені адмірала С. Й. Макарова отримав найвищий (четвертий) рівень акредитації, статус університету і назву — Український державний морський технічний університет.

Враховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Українського державного морського технічного університету імені адмірала Макарова, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, Указом Президента України 25 березня 2004 року постановлено надати університету статусу національного і іменувати його — Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова.

За свою більш ніж 90-річну історію в університеті підготовлено майже 55 тисяч фахівців для вітчизняного і закордонного кораблебудування. На 2017 рік до складу НУК входять: 9 інститутів, 3 факультети, філія у м. Херсоні, Коледж корабелів та Первомайський коледж, навчально-консультаційні пункти у 6 містах України та 2 закордонних, багатопрофільний Морський ліцей ім. професора Александрова та Академія гардемаринів. У НУК навчаються біля 12 тисяч студентів за 28 напрямами та 38 спеціальностям.

Університет забезпечує підготовку інженерних та наукових кадрів високої кваліфікації — молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів і магістрів денної та заочної форм навчання; сучасний рівень наукових досліджень і підготовки викладачів, кандидатів і докторів наук.

Навчально-виховний процес у НУК забезпечують кафедри, на яких працюють більше 700 викладачів, з них 77 докторів наук, професорів та 325 кандидатів наук, доцентів. Серед вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації у Миколаївській області НУК протягом багатьох років посідає провідне місце за чисельністю студентів, спеціальностей, викладачів із вченими ступенями та званнями, наукових шкіл та напрямів наукових досліджень.

Урочиста церемонія посвяти в студенти НУК

В університеті сформована й успішно діє інфраструктура планування та проведення наукових досліджень, основу якої складають: науково-експертна рада університету, науково-технічні ради за напрямками досліджень, 15 наукових шкіл, зокрема «Дослідження морехідних якостей та проектування нових типів суден», «Підготовка та спалювання палив», «Паяння та зварювання тиском у вакуумі», «Екологічна безпека та енергозбереження», «Кондиціонування та холодильна техніка», «Перспективні енергетичні технології», «Газотермічні покриття», «Управління проектами наукомістких виробництв». Відомими в Україні та за її межами є 7 галузевих лабораторій та 6 науково-технічних центрів, серед яких центри метрологічної атестації поліметричних систем, підводної техніки, енергозбереження, екологічної безпеки.

Університет має п'ять навчальних корпусів, серед яких відновлене студентське містечко в зеленій зоні півострова між річками Інгул і Південний Буг, два фізкультурно-оздоровчих комплекси, три студентських гуртожитки і два житлових будинки, у яких створені умови для навчання, заняття спортом, підвищення рівня культури, наукового й інтелектуального розвитку, відпочинку і заняття особистими захопленнями всього 12-тисячного колективу. Також в університеті створена спілка студентського самоврядування, в якій існують органи контролю «студентський Парламент», органи підтримки «профком» та орган відпочинку та розваг НУК-TV. Безпосередньо на березі Чорного моря в курортних місцях області (у м. Очакові й у селищі Коблево) знаходяться комфортабельні університетські оздоровчі зони відпочинку для студентів і співробітників університету, функціонує комплекс харчування «Камбуз».

Відомі ректори[ред. | ред. код]

Інститути, факультети, філії[ред. | ред. код]

Інститути[ред. | ред. код]

Ректор НУК С. С. Рижков з партнером Ванг Цлі, президентом Університету науки та технології Цзянсу, КНР
 • Кораблебудівний інститут
 • Інститут комп'ютерних та інженерно-технологічних наук
 • Машинобудівний інститут
 • Інститут автоматики і електротехніки
 • Гуманітарний інститут
 • Інститут заочної та дистанційної освіти
 • Первомайський політехнічний інститут
 • Феодосійський політехнічний інститут
 • Інститут післядипломної освіти

Факультети[ред. | ред. код]

Філії[ред. | ред. код]

 • Херсонська філія
 • Київський навчально-консультаційний пункт
 • Токмацький навчально-консультаційний пункт

Науково-технічні конференції[ред. | ред. код]

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова (НУК) є провідним вищим навчальним закладом в Україні, який готує фахівців для суднобудівної та суміжних галузей промисловості і народного господарства. Стратегічним напрямком університету є розвиток фундаментальних та прикладних досліджень, спрямованих на вирішення актуальних проблем суднобудування та інших галузей промисловості.

Уся наукова діяльність зосереджена у науково-дослідній частині, яка складається з:

 1. Науково-навчального центру «Центр проблем екології та енергозбереження»
 2. Науково-дослідного центру кораблебудування
 3. Центр Прикладних Досліджень в Енергетиці
 4. Науково-дослідних інститутів:
  1. проблем екології та енергозбереження
  2. сучасних проблем автоматики та електротехніки
  3. підводної техніки
  4. проблем аерогідродинаміки і міцності
  5. новітньої корабельної інженерії
  6. паяння і зварювання тиском у вакуумі
  7. управління проектами та програмами
  8. енергетики та машинобудування
 5. Секторів АУП:
  1. науково-організаційний сектор
  2. сектор науково-технічної інформації
  3. сектор інтелектуальної власності
  4. сектор стандартизації та метрології
  5. сектор науково-технічного перекладу
 6. Проектно-конструкторського бюро
 1. Фізико-технічні проблеми матеріалознавства (металеві конструкційні матеріали; керамічні, композиційні, монокристалічні та плівкові матеріали різного функціонального призначення);
 2. Міжгалузеві проблеми і системні дослідження в енергетиці (енергетична ефективність та енергозбереження);
 3. Фізико-технічні проблеми енергетики (екологічні проблеми в енергетиці);
 4. Інформаційні та комутаційні технології (управління проектами та програмами; аналіз і синтез систем керування технічними та екологічними процесами, зокрема з невизначеністю);
 5. Енергетика та енергоефективність (енергоефективні перетворювачі електроенергії; дослідження морехідних якостей суден, умов та методів їх забезпечення на етапі проектування суден та інших плавучих споруд).

Міжнародна діяльність[ред. | ред. код]

Іноземні студенти

Міжнародна співпраця Національного університету кораблебудування імені адм. Макарова направлена на інтеграцію університету в світовий загальноосвітній процес з метою розширення міжнародних зв'язків і ініціації спільних науково-дослідних, навчально-методичних і освітніх проектів, і це є одним із стратегічних пріоритетів розвитку університету в XXI столітті. З метою ефективного здійснення міжнародної співпраці в науково-технічній, освітній і культурній сферах в університеті створено і функціонує навчально-науковий центр міжнародного співробітництва (ННЦМС) при Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова.

Іноземні студенти НУК на церемонії отримання дипломів

Університет підтримує багатолітня плідна співпраця з університетами, науково-дослідними установами і промисловими підприємствами США, Великої Британії, Німеччини, Норвегії, Китаю, Польщі, Румунії, Туреччини, Болгарії, Ірану, Іспанії, В'єтнаму і країн СНД. Важливим напрямом міжнародної діяльності Національного університету кораблебудування є участь викладачів, співробітників, аспірантів і студентів університету в конкурсах для здобуття стипендій або грантів міжнародних організацій і фондів, таких, як Німецька Служба Академічних Обмінів (DAAD), Фонд Олександра фон Гумбольдта (ФРН), Програма академічних обмінів імені Фулбрайта, Рад з міжнародних досліджень і обмінів IREX (США), Фонд «Освіта для демократії» (Польща), та інш.

У Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова на контрактній основі навчаються громадяни країн: Сполучені Штати Америки, Німеччина, Китайська Народна Республіка, Соціалістична Республіка В'єтнам, Іран, Пакистан, Йорданія, Туреччина, Ліван, Лівія, Індія, Саудівська Аравія, Туніс, Нігерія, Камерун, Гвінея, Кенія, Росія, Білорусь, Туркменістан, Грузія, Казахстан, Молдова.

У НУК створені умови не лише для навчання, але і для змістовного дозвілля, розвитку природних талантів і здібностей іноземних студентів. На території всіх корпусів університету для полегшення контактів з рідними і близькими іноземних студентів функціонують безкоштовні точки доступу в Інтернет за допомогою Wi-Fi і в спеціалізованих комп'ютерних класах.

Кількість іноземних громадян, що бажають навчатись в університеті, постійно збільшується.

Література[ред. | ред. код]

 • Корабли наша жизнь: История кораблестроительного факультета Николаев. кораблестроительного ин-та — Укр. гос. морского техн. ун-та им. адмирала Макарова / Ред. А. Ф. Галь, К. В. Кошкин. — Николаев, 2000. — 170 с.: ил.

Посилання[ред. | ред. код]