Наша Ніва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наша Ніва
Nn obklad.png

Паперова версія газети «Наша Ніва»
Країна Flag of Belarus.svg Білорусь

Головний редактор Єгор Мартинович
Засновано 1906
Мова білоруська
Ціна 8000 бр (20 ₴) на місяць
Головний офіс Мінськ
ISSN 1819-1614

Вебсторінка nn.by
Наша Ніва у Вікісховищі?

«Наша Ніва» (укр. Наша Нива) — щотижнева білоруська газета. Заснована 1906 року у Вільні та відновлена 1991-го. Виходить щотижня‚ по четвергах. Паралельно з паперовим виданням з 1997 року існує інтернет-сторінка. Так само діють новинний RSS-канал і такий же LiveJournal-користувач.

Історія газети[ред. | ред. код]

1906—1915 роки в білоруській історіографії називають Нашанивським періодом (біл. Нашаніўскім пэрыядам). Бо з виходом у Вільні першого номера тижневика «Наша Нива» 10 листопада 1906 р. було започатковано цілу епоху в розвитку білоруської культури і суспільства.

Фактично «Наша Нива» на початку 20-го століття створила білоруську літературну мову‚ білоруську класичну літературу і державну ідею Білорусі. Скерована на широку освітню працю‚ ця газета стала центром масової й цікавої для суспільства інформації. Її видання супроводжувалося відродженням інтектуального життя‚ в ній друкувалося чимало письменників‚ які стали класиками білоруської літератури — серед них біл. Янка КупалаЯкуб КоласМаксім Багдановіч.

Сучасність газети[ред. | ред. код]

Маштабні трансформації в нашій частині світу та розгортання національно-визвільного руху зробили можливим відновлення газети. Від травня 1991 року у Вільні знов почала виходити «Наша Нива»‚ цього разу під редакцією Сергія Дубівця (біл. Сяргей Дубавец). Відновлене видання зайняло вийняткове місце серед білоруських часописів. «Наша Нива» відмовилася від «оборончої стратегії»‚ скерованої на експансію білоруської культури. На її сторінках значне місце зайняли розмови на універсальні теми‚ з'явилося чимало перекладів. У центрі уваги опинилися також модель взаємозв'язків народів регіону і «синтетична» культура Вільні‚ як спадщина Великого князівства Литовського (спільна держава білорусів‚ литовців та тривалий час українців).

Політичні і соціальні процеси в Білорусі призвели до формулювання нових викликів для білоруського суспільства. На порядку денному з'явилася проблема дійсно вартісних медіа. Через це 1996 року було ухвалене рішення про перенесення редакції до Мінська і трансформацію «Нашої Ниви» з видання літературно-інтектуального у видання соціально-політичного характеру. «Наша Нива» власне знову стала газетою‚ що надає значну увагу політичним‚ соціальним і культурним процесам у Білорусі та світі.

  • У 1998 році газета здобула символічну перемогу у Найвищому господарчому суді (біл. Найвышэйшы гаспадарчы суд)‚ відстоюючи своє право видавитися класичним білоруським‚ а не зросійщеним офіційним правописом.
  • 1999-го року газета повертається до щотижневої періодичности.
  • 2002-го року газета товщає з 12 до 16 сторінок, з 2005 року — до 24-ох.
  • У 2005 році влада забороняє розповсюдження газети через «Білпошту» (біл. Белпошта) і «Білсоюздрук» (біл. Белсаюздрук). Газета виживає завдяки створенню власної системи розповсюдження. Вона переходить у кишеньковий формат‚ зате кількість сторінок збільшується до 48-ми.
  • З 2006 року інтернет-версія «Наша Ніва» розпочинає поступ у формат інтернет-газети‚ пристосовуючи технолоґію видання‚ яка була до епохи електронних ЗМІ.
Газеті «Наша Ніва» (1906) виповнилося 100 років

Незважаючи на перепони‚ традиція видання «Нашої Ниви» існує вже 100 років. Для білоруської преси це — унікальне явище‚ помножене ще й тим‚ що «Наша Ніва» завжди була виданням суспільним і ніколи — державним‚ ніколи не трапляла під нагляд авторитарної чи тоталітарної влади. За весь час існування на її сторінках пропонувалися та обговорювалися культурні моделі‚ які допомогли білорусам у розвитку сучасної нації.

У 1990-ті було розпочате відродження видання 19061915 років, і крім того почав виходити «Словник мови „Нашої Ниви“» (біл. Слоўнік мовы «Нашай Нівы»).

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]