На Сваннову сторону

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
На Сваннову сторону
Du côté de chez Swann
На Сваннову сторону.jpg
Обкладинка видання 2012 року.
Жанр роман
Автор Марсель Пруст
Мова французька
Опубліковано 1913
Переклад Анатоль Перепадя, 1997
Цикл У пошуках утраченого часу
Наступний твір У затінку дівчат-квіток

CMNS: Цей твір у Вікісховищі
S:  Цей твір у  Вікіджерелах

«На Сваннову сторону» (фр. Du côté de chez Swann) — перший роман з циклу «У пошуках втраченого часу» французького письменника Марселя Пруста. Вперше опублікований у Франції в листопаді 1913 року.

Книга збентежила навіть доброзичливо налаштованих читачів і критиків, бо на перший погляд це був невдалий автобіографічний роман, вельми заплутаний хронологічно, з подіями, які ніяк не шикувалися в загальну картину. Але роман був задуманий автором як спосіб пізнати себе, свою свідомість, свою психіку на матеріалі особистих вражень і переживань, але не лінійною побудовою, а за випадковими сплесками емоцій і проявів пам'яті.

З історії роману[ред. | ред. код]

Роман «На Сваннову сторону» не відразу став однією з книг циклу «У пошуках втраченого часу». Спочатку вона планувалася Прустом, як перша з трьох частин однойменної книги. Після неї повинні були з'явитись «Ґермантська сторона» і «Віднайдений час». Нарис цієї книги був готовий вже в 1909 році, а з 1910 по 1912 Пруст працював над її першою редакцією. Випускаючи у світ в 1913 у «На Сваннову сторону», Пруст вже закінчив роботу над книгою в цілому. З 712 сторінок переданих видавцеві Грассе в грудні 1912 року в том було включено 467 сторінок. Книга вийшла у світ 14 листопада 1913 р і залишилася майже не поміченою критикою.

Глибоке потрясіння, перенесене Прустом в 1914 р (загибель його секретаря Альфреда Агостінеллі і війна), призвело до істотної зміни плану роману. Обсяг твору збільшився вдвічі за рахунок частин, пов'язаних з Альбертиною, персонажем, введеним в роман у 1914 або 1915 р.

Український переклад[ред. | ред. код]

Українською мовою роман переклав Анатоль Перепадя в 1997 році.

Екранізація[ред. | ред. код]

В 1984 Фолькер Шльондорф зняв фільм «Любов Свана», що є вільною екранізацією другої частини роману (Кохання Свана).