Ндіадіане Ндіає

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ндіадіане Ндіає
Albrecht Dürer 055.jpg
Народився
Ваало, Сент-Луїс (регіон), Сенегал
Помер 1370
Мати Fatoumata Salld

Ндіадіане Ндіає (д/н — бл. 1370) — засновник імперії Волофа, 1-й буурба волоф (імператор) в 13601370 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

За легендою був нащадком альморавідського еміра Абу-Бакра ібн Умара. Ймовірно його батьком був Букар Ндіає, ламане (правитель) невеликої держави Ваало. Матір — Фатумата Салл — належала до правлчого роду племені тукулер. більшість погоджується, що Ндіадіане Ндіає належав до народу серер. Втім ще замолоду з огляду на оточення він швидко волофізувався, вважаючись себе частиною народу волоф.

Близько 1287 року зумів повалити ламане Діао з династії Нгом, заснувавши власну. В цей час Ваало визнавало зверхність імперії Малі. В подальшому встановив союзні стосунки з сусідами, насамперед державою Сіне, з правителем (маад-а-сінігом) — Валі Джакатех Маннехом — якої був напевне пов'язанний також родинними зв'язками.

Саме спільно з Валі Джакатех Маннехом близько 1350 року розпочав боротьбу за об'єднання держав між Сенегом і Гамбією та здобуття самостійності від імперії Малі. Правитель Сіне умовив сусідів добровільно визнати владу Ндіадіане Ндіає для протистояння Малі. Це сталося близько 1360 року. Він прийняв титул буурба волоф.

До самої смерті 1370 року залишаючись офіційним володарем імперії Ндіадіане Ндіає розділяв фактичну владу з Валі Джакатех Маннехом. Йому спадкував небіж або син Саре Ндіає.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Leyti, Oumar Ndiaye. Le Djoloff et ses Bourba. Les Nouvelles Éditions Africaines (1981). (ISBN 2723608174)
  • Boulègue, Jean. Le Grand Jolof, (XVIIIe — XVIe Siècle). (Paris, Édition Façades), Karthala (1987)
  • Werner Glinga et Papa Samba Diop, Sénégal-Forum, IKO-Verlag für Interkulturelle Kommunikation, 1996, p. 110 (ISBN 3889394310)