Негру де Пуркарь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Негру де Пуркарь — рум. Negru de Purcari — найвідоміше молдовське столове червоне сухе марочне вино.

Вино виробляється винятково на території місцевості Пуркарь, в районі Штефан-Водэ, Молдова. Має назву «вино англійської королеви», оскільки партію 1990 р. регулярно замовляла королева Єлизавета II. [1]

Вино відзначене 6 золотими й 7 срібними медалями. За радянських часів Негру де Пуркарь було єдиним молдовським вином, що могло мати етикетку англійською мовою при експорті.

Дегустаційні особливості[ред. | ред. код]

Колір: насичений рубіновий.

Аромат: букет з відтінками слив, шоколаду, інжиру, чорної смородини, згодом — ноти ванілі та шафрану.

Смак: бархатистий та збалансований з фруктовими та дубовими відтінками.

Міцність — 10-13%.

Склад[ред. | ред. код]

Вино «Негру де Пуркарь» виготовляють сепажним способом з таких сортів винограду:

- Каберне-Совіньйон,

- Серексія чорна (Рара Нягре, (Rara Neagră),

- Сапераві.

Каберне-Совіньйон — один з найстаріших французьких сортів винограду середнє пізнього дозрівання. Цей сорт розповсюджений у всіх виноградарських зонах Молдови та займає близько 40 тис. га, що складає близько 13% загальної площі виноградників. В умовах Молдови сорт винограду Каберне-Совіньйон здатний накопичувати достатню для виготовлення вина кількість цукру (18-20%) при середній врожайності.

Серексію чорну вважають аборигенним сортом винограду Молдови. Поряд з достатньою цукристістю, кислотність винограду вище норми, на півдні вона зменшується й навіть стає нижче норми.

Сапераві — грузинський сорт пізнього дозрівання. Площі, зайняті цим сортом, становлять в Молдові близько 6 тис. га.

Виробництво[ред. | ред. код]

Технологічна схема — шумування мезги в чанах або резервуарах із плаваючою шапкою при температурі не вище 28°С.

Молодий виноматеріал після посвітління, зняття із дріжджів і 30-40-денного відпочинку ставиться на витримку. Загальний строк витримки — три роки.

Кондиції готового вина: спирт — 9 — 14%, титруєма кислотність — 6 г/л, наведений екстракт — не менш 18 г/л.

Історія[ред. | ред. код]

Існує легенда про те, що господар Молдови Стефан Великий перед битвою випивав кубок, наповнений чотирма частинами «Негру де Пуркарь», трьома частинами «Пурпуру де Пуркарь» та трьома частинами «Рошу де Пуркарь». І після цього кожен раз перемагав турок.

Після приєднання Бессарабії до Росії, відповідно до указу від 1827 р., в Пуркарах було створено перше спеціалізоване виноробне господарство

В 1847 р. на Бессарабській сільськогосподарській виставці Пуркарське вино отримало свою першу золоту медаль. На закритій дегустації вин більшість членів журі віддало перевагу сухому, інтенсивно забарвленому, червоному вину, прийнявши його за один з нових зразків знаменитих вин Бордо. Яке ж було здивування експертів, коли з'ясувалося, що це було вино «Негру де Пуркарь» з маловідомого села на березі Дністра — Пуркарь.

В 1878 р. на Всесвітній Виставці в Парижі «Негру де Пуркарь» отримує свою другу золоту медаль. Отримавши всесвітнє визнання, вино поставляється до двору російського імператора Микола II, англійському королю Георгу IV, англійській королеві Вікторії.

Після епідемії філоксери (phylloxera) наприкінці XIX ст. відновлення виноградників почалося тільки в 1906 р. До 1914 р. Бессарабія стала найбільшою зоною виноградарства в Росії. Дві світові війни завдали значної шкоди молдовському виноробству.

Відновлення виноробства Молдови почалося лише в 1950-ті роки ХХ ст. За 10 років виноградною лозою була засаджена площа більш ніж 150 тис. га та к 1960 р. загальна площа виноградників досягла 220 000 га.

Після розпаду СРСР виробництво вина сорту «Негру де Пуркарь» було призупинено більш ніж на 15 років. Новітній період в історії Пуркарських вин починається вже з 2003 р., коли була заснована компанія Vinăria Purcari.

На сьогоднішній день, Пуркарські вина мають більше 80 високих нагород з міжнародних спеціалізованих конкурсів і дегустацій за високу якість і смак вироблених вин. Пляшка вина «Негру де Пуркарь» продається до двору англійської королеви за 76 доларів. А в цілому в Західну Європу з Молдови відправлено 12 млн пляшок, що становить 5% виробленого вина в Молдові. [2]

Експорт вина[ред. | ред. код]

На ринок Норвегії пушкарські вина виходять у вересні 2014 р. «Чорне пуркарське вино» (Negru de Purcari) — найдорожче і коштує 179 крон (біля €20). Окрім нього продаються пуркарські вина: каберне-совіньйон, шардоне, мерло, піно гріджіо, піно нуар і совіньйон.

Росія вводила ембарго на поставки вина з Молдови у 2006 р. та вересні 2013 р. [3]

Гастрономічні рекомендації[ред. | ред. код]

Вино «Негру де Пуркарь» чудово смакує зі стравами з червоного м'яса, олениною, м'ясом кабана, баранячою відбивною, маринованим м'ясом, з твердими сирами сортів Рокфор, Горгонцола, Стіл тон, з гострими стравами, спагеті в м'ясному соусі.

Negru de Purcari рекомендується відкорковувати мінімум за півгодини до дегустації та подавати при температурі 18 градусів С.

Джерела[ред. | ред. код]

1. http://www.purcari.md/

2. Винный центр Винный центр — центр винограда и вина!