Недоречний артефакт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Недоре́чний артефа́кт (англ. out-of-place artifact) — об'єкт, що представляє історичний, археологічний або палеонтологічний інтерес і знайдений в незвичайному або неймовірному на перший погляд місці.

Визначення[ред.ред. код]

Термін введений американським зоологом Іваном Т. Сандерсоном (англ. Ivan T. Sanderson) і застосовується до широкого кола об'єктів, що вивчаються як офіційною наукою (наприклад, залізна колона в Делі), так і псевдонаукою.

Прихильники «недоречності» артефактів вважають, що офіційна наука пропускає великі галузі знання, навмисно або через неуцтво (див. консерватизм науки). Деякі випадкові відкриття, такі, як антикітерський механізм, призвели до того, що вчені переглянули технологію древніх цивілізацій. Однак багато критиків вважають, що «недоречність» артефактів найчастіше виникає через неправильну інтерпретацію, видавання бажаного за дійсне або крайній культуроцентризм (віри, що та чи інша культура не могла створити артефакт або винайти технологію, тому що була на дуже низькому рівні розвитку або просто недостатньо розумною). А іноді недоречні артефакти можуть виявитися відвертими підробками.

Недоречні артефакти часто викликають інтерес креаціоністів та інших груп, які шукають докази, здатні спростувати теорію еволюції або підтвердити Всесвітній потоп; вони також використовуються як свідчення на користь релігійних описів доісторичних часів, палеоконтакту і минулих цивілізацій, які володіли технологіями досконалішими, ніж наші. Багато письменників і дослідників незгодні чи піддають сумніву загальноприйняті погляди на людську історію, використовуючи недоречні артефакти для підкріплення своїх аргументів.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]