Недоречний артефакт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Недоре́чний артефа́кт (англ. out-of-place artifact) — об'єкт, що представляє історичний, археологічний або палеонтологічний інтерес і знайдений в незвичайному або неймовірному, на перший погляд, місці. Недоречні артефакти використовуються маргінальними дослідниками та прихильниками псевдонауки з метою спростування наукової точки зору на історію людства та життя на Землі. Як правило, такі об'єкти знаходять пояснення в межах наукового методу, але й надалі поширюються серед прибічників як приклади безсилля сучасної науки.

Визначення[ред. | ред. код]

Термін введений американським зоологом Айваном Сандерсоном[en] і застосовується до широкого кола об'єктів, що привертають увагу опонентів наукового мейнстріму та псевдонауковців, хоча часто вивчаються і в рамках загальноприйнятого наукового методу досліджень (наприклад, залізна колона в Делі).

Прихильники «недоречності» артефактів вважають, що наука ігнорує великі галузі знання, навмисно або через неуцтво (див. консерватизм науки). Деякі випадкові відкриття, такі, як антикітерський механізм, призвели до того, що вчені переглянули технологію прадавніх цивілізацій. Однак багато критиків вважають, що «недоречність» артефактів найчастіше виникає через неправильну інтерпретацію, видавання бажаного за дійсне або крайній культуроцентризм (віри, що та чи інша культура не могла створити артефакт або винайти технологію, тому що була на дуже низькому рівні розвитку або просто недостатньо розумною). А іноді недоречні артефакти можуть виявитися відвертими підробками.

Недоречні артефакти часто викликають інтерес антиеволюціоністів та інших груп, які шукають докази, здатні спростувати наявність еволюції життя на Землі або підтвердити Всесвітній потоп; вони також використовуються як свідчення на користь релігійних описів доісторичних часів, палеоконтакту і минулих цивілізацій, які володіли технологіями досконалішими, ніж наші. Багато письменників і маргінальних дослідників незгодні чи піддають сумніву загальноприйняті погляди на людську історію, використовуючи недоречні артефакти для підкріплення своїх аргументів.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]