Незаконнонародженість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перев'язь вліво — традиційний геральдичний знак позашлюбного народження[джерело?]

Позашлюбна дитина або Незаконнонаро́дженість  — термін, що використовується для опису людини, батьки якої не були в законному шлюбі. В Україні також використовуються терміни незаконнонароджена дитина, незаконна дитина, байстря; (про сина) безбатченко, (знехтливо) байстрюк; (про дочку) байстрючка.

У сімейному праві термін позашлюбна дитина раніше використовувався для позначення людини, батьки якої під час народження не знаходилися в зареєстрованному законному шлюбі. В феодальну та античну епохи така людина була позбавлена всіх або більшості прав спадкування. В сучасному громадянському суспільстві та правових державах це поняття втратило свою юридичну силу і існує тільки як побутове.

Ущемлене положення[ред.ред. код]

Раніше повсюдно такі діти не користувалися правами і повагою нарівні з народженими в шлюбі. Їм відводилося найгірше місце, з дитинства доводилося чути образливі назви і прізвиська: байстрюк, кропив'яник, випраток та ін. У зрілому віці при найменшому з їх стороні приводі до неприємності їм нагадували ясно про їх походження. Рідними вони вважалися тільки для матері, інші з ними родичатися не хотіли. У деяких місцях права можна було відновити шляхом усиновлення або вступу їх батька і матері в законний шлюб. [1]

Деякі локальні поняття[ред.ред. код]

  • Вихованець (вихованка) — так у Росії називали тих позашлюбних дітей дворян, про виховання яких батьки переймалися (іноді вихованці жили в сім'ї батька-дворянина, будучи записаними на інше прізвище).
  • Бастарди — в Західній Європі в Середні віки позашлюбні діти можновладної особи ( короля, герцога і т. д.). Незаконнонароджені діти дворян отримували, як правило, пересічений перев'язом вліво батьківський герб. Ця геральдична деталь обігрується в назві роману В. В. Набокова «Bend Sinister», буквально «перев'язь вліво» (у російському перекладі — «Під знаком незаконнонароджених »).
  • «Сколотні» діти — в Помор'ї XIX — початку XX століття — діти, народжені до шлюбу.
  • Мамзери — згідно з єврейською традицією, мамзер / мамзерет — це дитина, що народилася у заміжньої жінки в результаті перелюбу. Це слово часто помилково перекладають як незаконнонароджений / незаконнонароджена. Насправді, «незаконнонароджений» означає «народжений поза шлюбом». Практичне значення цього статусу полягає в тому, що мамзери, згідно з Галахою (а в державі Ізраїль це єдина можливість), можуть вступати в шлюб або з такими ж мамзерами, або з тими, що пройшли гіюр. Подібний статус отримують також і діти мамзеров, і, таким чином, він передається наступним поколінням. Рабинські суди не ініціюють детального виявлення походження людини і намагаються уникати проголошення будь-кого мамзером, однак якщо чоловік жінки що народила заперечує своє батьківство, є ймовірність, що дитина буде записана як «мамзер/ет» або "імовірно мамзер / ет" і потрапить в ізраїльський список осіб, вступ у шлюб яких може стати неможливим («меукавей нісуін »). Як правило, статус встановлюється не в момент пологів, а з початком вагітності матері.
  • Парфенов — стан нащадків дітей, народжених спартанкою від ілотів, під час Мессенської війни, мали урізані громадянські права, і були бідні навіть за спартанськими мірками (стан припинив існування після спроби державного перевороту, коли їх, у зв'язку з їхньою численністю, замість страти просто відселили за межі Спарти)
  • Мофакі — не гомеі (не повноправні громадяни), що пройшли виховання в Агеї, до числа яких крім дітей не-громадян (а іноді й ілотів) входили також і незаконнонароджені.
  • Чун'ін — стан нащадків дітей наложниць дворян в середньовічній Кореї (незважаючи на свою законність, були більш упосліджене і менш повноправним, ніж незаконнонароджені діти європейських дворян, хоч і мали більш високе положення, ніж прості люди)

Відомі особистості[ред.ред. код]

Василь Андрійович Жуковський

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Титов А. А.[http:/ / rapidshare.com/files/134420498/Titov_A_A_Yuridicheskie_obychai_sela_Nikola_Perevoz_Sulostskoj_vol_Rostovskogo.pdf «Юридичні звичаї села Ніколо-Перевіз, Сулостской волості, Ростовського повіту». Ярославль: Типография Губернської земської управи, 1888 рік. — С. 13-14]
  2. Каторжні були позбавлені права на шлюб, що визнається церквою і державою.
  3. The non-stop revolutionary. Архів оригіналу за 2012-07-31.