Нейрогормони

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Нейрогормони - це нейросекретини, фізіологічно активні речовини, що виробляються особливими нейронами - нейросекреторними клітинами. Як і медіатори, нейрогормони секретуються нервовими закінченнями, але, на відміну від перших, виділяються в кров або тканинну рідину, що властиво гормонам. Нейрогормони виявлені як у хребетних (вазопресин, окситоцин), так і в багатьох безхребетних - молюсків, черв'яків, членистоногих. За хімічною природою більшість нейрогормонів - пептиди. Біосинтез пептидних нейрогормонів відбувається в ендоплазматичній сітці тіла нейрона, а упаковка їх у гранули - в комплексі Гольджі, звідки вони по аксону транспортуються до нервових закінчень. У головному мозку ссавців джерелом нейрогормонів є нейросекреторні клітини гіпоталамуса. Нейрогормони регулюють діяльність клітин деяких ендокринних залоз, а також впливають на клітини інших органів.

Нейрогормони є речовинами, які синтезуються нейросекреторними клітинами. Ці біологічно активні з’єднання поступають в гемолімфу, кров, спинномозкову і тканинну рідину з нервових тканин різних органів. По хімічному складу ці речовини є катехоламінами, частіше – пиптидами.

Функції нейрогормонів : Регуляція роботи нервової системи. Надання дистантного регулюючої дії тривалого характеру. Підтримка гомеостазу. Забезпечення захисних реакцій організму. Регуляція тонусу мускулатури, у тому числі гладкою. Участь в нормалізації метаболізму. Забезпечення діяльності ендокринних залоз. Регуляція роботи внутрішніх органів. У людини нейрогормони виробляються нервовими тканинами, а саме нейросекреторними клітинами наступних органів : нейросекреторними клітинами такого відділу мозку, як гіпоталамус. Серед нейрогормонів гіпоталамуса можна виділити Вазопресин, окситоцин і їх аналоги, норадреналін, дофамін, церотонин, рилизинг-гормоны. Спинним мозком Хромаффинной тканиною надниркових залоз(мозковою речовиною) .