Нейролінгвістичне програмування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Нейролінгвістичне програмування, кодування психіки (НЛП, англ. Neuro-linguistic programming) — напрям у психотерапії та практичній психології, що вивчає закономірності суб'єктивного досвіду людей через розкриття механізмів і способів моделювання поведінки і передачі виявлених моделей іншим людям.

Історія[ред.ред. код]

Засновниками НЛП вважають Р. Бендлера та його учня Д.Грюндера (Гріндера), що вперше представили метод в 70-х роках 20-го століття. Назва НЛП походить від комбінації слів, що описують неврологічні процеси («нейро»), мови («лінгвістична» частина) та поведінкових ознак, що містить в собі «програмування».[1][2] Згідно з Бердаром та Грюндером, НЛП — це модель людського внутрішнього досвіду та комунікації. Використовуючи принципи НЛП можливо описати будь-яку людську активність детальним способом, що дозволяє виконувати легко та швидко стійкі зміни цієї активності.

Можливості НЛП[ред.ред. код]

Річард Бендлер та Джон Грюндер наводять як приклад використання НЛП такі можливості:

  1. Лікування фобій та інших неприємних відчуттів за один сеанс.
  2. Допомога дітям з невисоким рівнем сприйняття навчання.
  3. Подолання неприємних звичок, таких як алкоголізм, тютюнопаління.
  4. Підвищення рівня продуктивності в різних інтеракціях, таких як подружжя, організації, т.і.
  5. Лікування соматичних захворювань та ін.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Tosey, P. & Mathison, J., (2006) "Introducing Neuro-Linguistic Programming Centre for Management Learning & Development, School of Management, University of Surrey.
  2. Dilts, R., Grinder, J., Delozier, J., and Bandler, R. (1980). Neuro-Linguistic Programming: Volume I: The Study of the Structure of Subjective Experience. Cupertino, CA: Meta Publications. с. 2. ISBN 0-916990-07-9.