Неллі Мелба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Неллі Мелба у ролі Маргарити в опері Шарля Гуно «Фауст», бл. 1896

Неллі Мелба (англ. Dame Nellie Melba, справжнє ім'я і прізвище — Гелен Портер Армстронг, англ. Porter Armstrong; уроджена Мітчелл, англ. Mitchell); 19 травня 1861, Бернлі, побл. Мельбурна23 лютого 1931, Сідней) — австралійська співачка (колоратурне сопрано).

За національністю шотландка; сценічне ім'я Мелба взяла у пам'ять про Мельбурн. Систематичної вокальної освіти не отримала. З дитинства брала участь у концертах. У 1885 році виконала у Сіднеї сольну партію в ораторії «Месія» Георга Генделя. У 1887 році успішно дебютувала у партії Джильди у Брюсселі (театр «Де ла Монне»). Виступала у найбільших оперних театрах Європи, Америки, Австралії, у тому числі у «Гранд-Опера» (1889; тут підготувала партії Маргарити у «Фаусті» і Джульєтти у «Ромео і Джульєта» під керівництвом Шарля Гуно), «Ла Скала» (1893), «Метрополітен-опера» (1893). У 1891 році співала на сцені Маріїнського театру (Петербург). У 1926 році залишила сцену. Тоді ж повернулася до Австралії, де була обрана президентом Мельбурнської консерваторії.

Виключно рівний голос Мелби відрізнявся чистотою звучання, сріблястим тембром. При розвиненому верхньому регістрі (до 3-ї октави) Мелба володіла віртуозною колоратурною майстерністю (Лючія, Розіна, Лакме та інші). Необмежені співочі можливості та драматична обдарованість дозволяли співачці звертатися до різних партій (Ельза — «Лоенгрін», Мімі; Недда — «Паяци»).

Французький кулінар Огюст Ескофьє винайшов для співачки, яка побоювалась за своє горло і боялась їсти морозиво, десерт під назвою «Персик Мельба»: половинка персика плюс ванільне морозиво і соус Мельба, зроблений з підсолодженої свіжої малини. Грінки Мельба (хрусткі, тонка скибочка хліба) також названі Еськофьє у її честь.

Літературні твори
  • Melodies and memories, L., 1925.

Література[ред. | ред. код]

  • Murphy A. G., Melba; a biography, L., 1909;
  • Wechsberg J., Red plush and black velvet: The story of dame Nellie Melba and her times, L., (1961);
  • Hetherington J., Melba. A biography, L., 1967.
  • Музыкальная энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия, Советский композитор. Под ред. Ю. В. Келдыша. 1973—1982.