Нематода пшенична

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Нематода пшенична
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Двобічно-симетричні (Bilateralia)
Первиннороті (Protostomia)
Тип: Нематоди (Nematoda)
Клас: Сецернентії (Secernentea)
Підклас: Diplogasteria
Ряд: Tylenchida
Надродина: Tylenchoidea
Родина: Anguinidae
Підродина: Anguininae
Рід: Anguina
Вид: Нематода пшенична
Біноміальна назва
Anguina tritici
(Steinbuch, 1799) Filipjev, 1936
Посилання
EOL logo.svg EOL: 463247
ITIS logo.svg ITIS: 63594
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 166006

Нематода пшенична або ж вугриця пшенична (Anguina tritici) — паразитичний круглий черв'як родини справжніх шишкоголових нематод, шкідник пшениці.

Довжина тіла самок 3—5 міліметрів, самців 0,9—2,5 міліметрів, ширина 0,1—0,2 міліметри. При ураженні в колосі рослини замість нормальних зерен розвиваються гали. Зараження рослин відбувається весною, коли гали потрапляють у ґрунт разом з посівним насінням. Личинки проникають у сходи, деякий час живуть на стеблах, згодом переповзають у зав'язь, в утворених ними нових галах розвиваються до статевозрілої форми. Там же самки відкладають яйця. Плодючість однієї самки 2000–2500 яєць; в одному галі може бути до 40 самок. Згодом з яєць в галі розвиваються личинки, які впадають у стан анабіозу; у висушеному зерні можуть зберігати життєздатність понад 20 років.

Пшенична нематода була поширена в Євразії, Північній Америці, Північній Африці, Австралії до 40-х років XX століття. Зараз завдяки ретельному контролю за якістю посівного матеріалу в багатьох регіонах майже повністю знищена, але усе ще поширена в Північній Африці та Західній Азії.