Неміга (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Неміга
Svislach river.jpg

Вид на ріку Свіслоч у центрі Мінська (праворуч у парапеті набережної - так зване гирло колектора ріки Неміга)
53°54′24″ пн. ш. 27°33′16″ сх. д. / 53.90666666666700024° пн. ш. 27.55472222222200074° сх. д. / 53.90666666666700024; 27.55472222222200074
Витік болота Медвожого урочища (Мінськ)
Гирло впадає у Свіслоч
Країни басейну Білорусь
Регіон Мінськ
ідентифікатори та зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap пошук у номінатім

Неміга (біл. Няміга) — ріка, притока ріки Свіслоч, на котрій розташований Мінськ.

Саме з рікою Немігою позв'язане перше згадування про Мінськ у літописі "Повість минулих літ" і "Слові о полку Ігоревім". На її берегах в 1067 році відбулася міжусобна битва полоцьких і київських князів. У місці впадіння Неміги у Свіслоч і був заснований прадавній Мінськ

Свій початок ріка Неміга бере за урочищем Медвежино (район вулиці Волоха й колишнього лютеранського цвинтаря), у болоті недалеко від сучасних вулиць Грушевської і Суражської. У районі Грушевської вона повертає на північний схід і протікає трасою між проспектом Дзержинського й вулицею Мясникова, потім уздовж вулиці Неміги до впадіння у Свіслоч.

Недалеко від впадіння у Свіслоч - там, де розташована Петропавлівська (Єкатерининська) церква, Неміга колись розділялася на два рукави. Лівий рукав, що нині не існує, обгинав Замок з півночі по лінії житлових будинків нинішнього проспекту Машерова й у районі Палацу Спорту впадав у Свіслоч. Правий обгинав замок з півдня, він зберіг старе русло й упадає у Свіслоч на колишньому місці. Ріка як би обіймала руками прадавній Мінський Замок - і оберігала його від ворога.

Згодом Неміга обміліла. Однак, ще в першій половині XIX століття по вулиці Неміга протікав струмок - залишок висохлої ріки. Цей струмок після злив і дощів, а також навесні й восени розливався, затопляв вулицю й ринкову площу.

Для запобігання цієї щорічної повені було ухвалене рішення укласти Немігу в бетонні труби. В 1926 році ріку в її нижньому плині уклали в колектор. А саму вулицю Неміга забрукували кругляком, вузькі тротуари заасфальтували. В 1955 році загнали в колектор й іншу частину, яка проходила в районі Товарної станції.

Сучасний стан ріки[ред.ред. код]

Однак, Неміга й дотепер підносить сюрпризи. Недавня повінь на проспекті Машерова, Дзержинського, вулиці Неміга тому доказ.

Стік, який видний з боку Троїцького передмістя, є дренажною системою станції метро Неміга. Колектор же ріки в районі тієї ж станції, але з боку Петропавлівської церкви закритий задвижкою. Сама ріка там же впадає в колектор "Центр", який має злив у районі стадіону "Динамо". До будівництва метрополітену й колектору "Центр" вона доходила до Свіслочі, де Неміга й впадала в ріку. Друга частина, так званий апендикс, зараз використовується як дренажна система метро й місцева ливнівка. І не має ніякого зв'язку з Немігою.

Джерела[ред.ред. код]