Непер (одиниця вимірювання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Не́пер (Np) — безрозмірнісна одиниця вимірювання логарифма співвідношення двох однорідних величин. Непер не входить в систему одиниць SI, однак за рішенням Генеральної конференції мір та ваг допускається його застосування без обмежень спільно із SI. Одиниця названа на честь Джона Непера, який ввів у математику поняття логарифма. Міжнародне позначення - Np. Як і бел та децибел Непер є одиницею логарифмічної шкали. Різниця між ними в тому, що співвідношення величин, виражене в белах (децибелах), передбачає використання десяткових логарифмів, тоді як для співвідношень у Неперах використовуються натуральні логарифми. Співвідношення величин x1 і x2 у неперах:

Непер частіше використовується для відображення співвідношень таких величин, як напруга або сила струму, тоді як бели і децибели зазвичай застосовуються для відображення співвідношень енергетичних величин: потужності , потоку енергії тощо. У цьому випадку можна виразити непер через бели і децибели та навпаки:

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Величко О. М., Коломієць Л. В., Гордієнко Т. Б. Фізичні величини та їхні одиниці: Підручник. - Одеса, ВМВ, 2009. - 297 с.