Непер (одиниця вимірювання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
logarithmic unitd
не SI-одиниці, що згадуються у SI і UCUM derived unitd
непер
Загальна інформація
Позначення Нп або Np
Названа на честь Джон Непер
Розмірність безрозмірнісна
Перерахунок в інші системи
1 Нп в... дорівнює...
   SI   

Не́пер (Нп, Np)[1] — безрозмірнісна одиниця вимірювання логарифма співвідношення двох однорідних величин. Непер не входить в систему одиниць SI, однак за рішенням Генеральної конференції мір та ваг допускається його застосування без обмежень спільно із SI. Одиниця названа на честь Джона Непера, який ввів у математику поняття логарифма. Міжнародне позначення — Np. Як і бел та децибел Непер є одиницею логарифмічної шкали. Різниця між ними в тому, що співвідношення величин, виражене в белах (децибелах), передбачає використання десяткових логарифмів, тоді як для співвідношень у Неперах використовуються натуральні логарифми. Співвідношення величин x1 і x2 у неперах:

Непер частіше використовується для відображення співвідношень таких величин, як напруга або сила струму, тоді як бели і децибели зазвичай застосовуються для відображення співвідношень енергетичних величин: потужності , потоку енергії тощо. У цьому випадку можна виразити непер через бели і децибели та навпаки:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ДСТУ ISO 80000-1:2016 (ISO 80000-1:2009; ISO 80000-1:2009/Cor.1:2011, IDT) ВЕЛИЧИНИ ТА ОДИНИЦІ Частина 1. Загальні положення

Джерела[ред. | ред. код]

  • Величко О. М., Коломієць Л. В., Гордієнко Т. Б. Фізичні величини та їхні одиниці: Підручник. — Одеса, ВМВ, 2009. — 297 с.