Неправильне дієслово

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Неправильне дієслово — дієслово, парадигма відмінювання якого відхиляється від типових парадигм певної мови. Як правило, неправильними дієсловами стають найбільш вживані дієслова, які частково зберігають залишки древніх, втрачених іншими дієсловами форм. Особливо часто ними бувають допоміжні дієслова, наприклад, зв'язки (бути, мати, могти тощо). Іноді у відмінюванні неправильних дієслів спостерігається суплетивізм. Неправильні дієслова найбільш типові для флективних мов, наприклад, індоєвропейських. В аглютинативних мовах неправильних дієслів, як правило, дуже мало, а іноді вони зовсім відсутні.

Неправильні дієслова в українській мові[ред. | ред. код]

В українській мові є 4 «атематичні» дієслова з неправильними закінченнями: це бути, дати, їсти, кілька похідних від вісти (розповісти, відповісти), а також їхні похідні у теперішньому часі.

бути дати їсти розповісти
я є дам їм розповідаю
ти даси їси розповідаєш
він

вона

воно

дасть їсть розповідає
ми дамо їмо розповідаємо
ви дасте їсте розповідаєте
вони дадуть їдять розповідають
Наказовий спосіб
(ти) будь дай їж розповідай
(ми) будьмо даймо їжмо розповідаймо
(ви) будьте дайте їжте розповідайте
  • Особові форми дієслова «бути» майже не вживаються в теперішньому часі. Вони мають і архаїчні форми: я єсьм, ти єси, він єсть, ми єсьмо, ви єсте, вони суть. У сучасній мові в усіх особах вживається скорочена форма «є» (зрідка «єсть»).
  • У майбутньому часі дієслова «бути» використовується основа буд- із закінченнями І дієвідміни; та сама основа використовується для наказового способу.
  • У дієслів на зразок розповісти, доповісти окремого наказового способу зараз не утворюється (архаїчні форми розповіж, доповіж) і рідко вживається третя особа множини (розповідять, доповідять, звичайнішими є сполучення дадуть доповідь, зроблять доповідь тощо).
  • Незвичним способом утворюється наказовий спосіб дієслова «їсти» (а також «розповісти», «доповісти»): давнє «дж» (пов'язане з йотацією праслов'янського *d) у них перейшло в «ж» (їжте < їджте < ѣд+ьте). 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]