Несвізький замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Несвіжський замок)
Перейти до: навігація, пошук
Не́свізький за́мок
Нясві́жскі за́мак
Nesvizh Castle 2011.JPG

Вали і рів Несвізького замку, 2011 р.
Статус пам'ятка архітектури національного значення
Країна Білорусь Білорусь
Координати 53°13′21″ пн. ш. 26°41′32″ сх. д. / 53.22250° пн. ш. 26.69222° сх. д. / 53.22250; 26.69222
Адреса Мінська область, місто Несвіж
Архітектурний стиль бароко
Архітектор Джанні (Ян) Марія Бернардоні
Матеріал камінь, цегла
Початок будівництва 2-га половина 16 ст.
Завершення будівництва 1583 р.
Стан триває реставрація
Сайт niasvizh.by

Несвізький замок у Вікісховищі

Не́свізький за́мок (біл. Нясвіжскі замак) — палацово-замковий комплекс, що знаходиться в північно-східній частині міста Несвіжа в Мінській області Білорусі. У XVI—XIX століттях — резиденція князів Радзивіллів. Входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Історія[ред.ред. код]

Несвізький замок і місто на ритині 17 сторіччя.

16 століття[ред.ред. код]

Перший дерев'яний замок почав будуватися у 1551 р. при правлінні Миколая Радзивілла Чорного. У 1580-х роках при правлінні Миколи Радзивілла «Сирітки» Несвізький замок перебудували за проектом італійського архітектора Джанні (Яна) Марії Бернардоні. Фактично, він став першопочатковцем нового типу бастіонних оборонних споруд у Білорусі — так званої новоіталійської системи.

Саме в Несвізькому замку вперше в Білорусі з'явилася ливарна гарматна майстерня — «людвісарня»: вже в 1576 р. тут були зроблені перші сім гармат.

18 століття[ред.ред. код]

Подвір'я Несвізького замку
Несвізький замок на сучасній білоруській купюрі

В 1706 р. замок захоплено шведами в ході Північної війни. Вони підірвали зміцнення і бастіони, знищили більшість військового спорядження, розкопали вали, втопили гармати.

У 1720-тих рр. замок реконструювали. Прі цьому він втрачає оборонні функції і стає розкішною магнатською резиденцією — палацовим ансабмлем. Як усякий палац вельможі, Несвізький замок мав:

У 1740 р. з'являється палацова каплиця. У 1792 р. під час війни з польськими конфедератами замок захопили вояки Російської імперії.

Письменник 19 століття Сирокомля писав (українською):

А скарби тут були незчислені. Без перебільшень можна казати, що більша частина Литви, така ж - України, Русь (тобто Галичина) і майже все Полісся несли сюди податки за свій хліб, за свої ліси, за риб, що в воді, за птах і бджіл, що в повітрі, і, може, й за саме повітря. Праця тисяч селян, що обміняли на гроші, наповнювала скарбниці Несвіжського замку коштовностями, комори - винами і наїдками, а світ - здивуванням…

19 століття[ред.ред. код]

У 1812 р. власник замку Домінік Єронім Радзивілл з політичних міркувань підтримав Наполеона Бонапарта, виступив на стороні Франції. Після поразки воєнних авантюр Наполеона покинув замок напризволяще.

Тільки у 1865 р. замок знову став володінням родини Радзивіллів, його почали відновлювати. В цей же час навколо нього, з ініціативи дружини володаря, було створено чудовий парк з п'яти різних паркових композицій: Замковий парк, Старий парк, Японський сад, Новий парк та Англійський парк. Їх залишки є й зараз.

20 століття[ред.ред. код]

Рід Радзивіллів володів замком до 1939 р., доки останні нащадки не були вимушені покинути Несвіж. У 1941 — 1944 рр. — німецько-фашистська окупація. За часів СРСР в замку знаходився профспілковий санаторій. За цей час будівля занепала, численні декоративні елементи були знищені.

Після проголошенні незалежності Білорусі замок було передано під контроль міністерства культури.

21 століття[ред.ред. код]

В ніч з 24 на 25 грудня 2002 р. через халатність будівельників-реставраторів у центральному корпусі сталася пожежа.

У 2005 р. Несвізький замок занесено до списку світової спадчини ЮНЕСКО.

Поточна реставрація[ред.ред. код]

Після пожежі в 2002 р. почалася чергова реставрація палацу. Але через нестачу грошей відновлення йде повільно, при цьому використовуються сучасні матеріали та спірні рішення щодо оновленні палацу. Це загрожує гармонійності унікальної пам'ятки архітектури.

Термін закінчення реставрації неодноразово відкладався. У цей час він встановлений на 2012 рік, проте міністерство культури планує ввести замок в експлуатацію вже в липні 2011 р.[1]

На базі Несвізького замку проводяться міжнародні волонтерські табори із залученням молоді до реставраційних робіт та ознайомленням гостей з білоруською культурою.[2]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Избранные сочинения В. Сырокомли в переводах русских поэтов. — СПБ., 1879. (рос.)
  • Искусство стран и народов мира. — М., 1962. — Т. 1. (рос.)
  • Наука и жизнь (журнал). (рос.)
  • Памятники градостроительства и архитектуры УССР. — 1983. — Т. 2; 1985. — Т. 3. (рос.)
  • Poezje Kondratowicza, 10 тт. — Warczawa, 1872. (пол.)

Посилання[ред.ред. код]