Нетурей карта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знак «Ні Ізраїлю», часто використовуваний «Нетурей карта»
Антисіоністський пікет «Нетурей карта» в Лондоні під час Другої ліванської війни (липень 2006)

Нетурей карта (івр. נְטוּרֵי קַרְתָּא‎; арамейською «варта міста») — юдейський релігійний рух, який різко виступає не тільки проти сіонізму (як і деякі інші ультраортодоксальні течії), а й проти існування Держави Ізраїль.

Проголошує неможливість суверенітету євреїв над Землею Ізраїлю до приходу Машіаха. Існування Ізраїлю і сіонізм, на думку «Нетурей карта», суперечать закону Тори . Найбільш важливі заборони — 1) євреям не можна самим намагатися наблизити Позбавлення і знайти політичну незалежність. 2) Євреям не можна створювати громаду (або держава), яка не керується законом Тори (в даному випадку — думкою виборних членів Кнесету). Це є повстанням проти влади Всевишнього і розірванням союзу між Богом і народом Ізраїлю.

Винищення євреїв, в тому числі і Голокост, на їхню думку, є «результатом дії сіоністів»[1], і навіть "покаранням єврейському народу за його гріхи "[2] і сіонізм[3].

В арабо-ізраїльському конфлікті займають проарабську сторону 10[джерело?] підтримуючи Організацію визволення Палестини (ООП), як під керівництвом Ясіра Арафата, так і в даний час.

Про назву

[ред. | ред. код]

Назву організації взято з Мідрашa, в якому наведена наступна розповідь: рав Амі і рав Асі одного разу прийшли в місто. Вони запитали його мешканців: Хто варта міста? Жителі міста вказали їм на солдатів і поліцію. На що мудреці відповіли: "Ці НЕ Нетурей карта (варта міста), це — руйнівники міста. Справжні Нетурей карта — мудреці і благочестиві люди. Завдяки їм місто захищене".[4]

Історія

[ред. | ред. код]

Нетурей карта виникла в 1935 році, в даний час налічує близько 5000 членів, частина з них зосереджені в Єрусалимі, в своєму розпорядженні має чотири основні синагоги: Tora Ve'Yira — в Єрусалимі, Tora U'Tefila — в Лондоні, Tora U'Tefila — в Нью -Йорку, Beis Yehudi — в м. Монсі, штат Нью-Йорк).

Погляди

[ред. | ред. код]

«Варта міста» стверджують наступне:

 1. Єврейський народ і " Держава Ізраїль " — це не одне і те ж. Бог встановив єврейському народу бути у вигнанні дві тисячі років, і за цей час народ не був залучений в політику; єдина мета єврейського народу — вивчення і виконання Божественних заповідей.
 2. «Державу Ізраїль» було створено сіоністським рухом — політичною організацією, і сіоністи встановили контроль над єврейським народом за допомогою терору, хитрощів і брехливої пропаганди.
 3. Релігійні євреї, які схиляються до сіонізму, спотворюють Тору, наводячи з неї цитати, які говорять про те, що Творець дав євреям Землю Обітовану, і опускаючи цитати, які говорять про те, що Він забрав її у них, щоб здавалося, ніби євреям дозволено мати свою власну державу.

На думку лідерів організації, це випливає з того, що Бог встановив три визначення, коли він відіслав єврейський народ у вигнання:

 1. євреї не повинні ніколи прагнути самі відновити свою державу;
 2. вони не повинні повставати проти народів, що дали їм притулок;
 3. не наближати час рятування (навіть молитвою).[5]

Цитати

[ред. | ред. код]

рабин м Насод рав Авраам Єшуа Фрайнд[6]

...також і в Святій Землі - ясно як сонце, що Свята Земля викине їх з себе, тому що Свята Земля - це палац Небесного Царя і не витримує порушують Тори і тим більше - що порушують "на зло" (леhах'іс). Я не прийшов тут ні благословити ні проклинати, але оскільки слова ці написані в Торі, вони обов'язково здійсняться.

рабин Ельхонон Вассерман[7]

З приводу вашого запитання про сіоністів і їхнього банк, відповідаю коротко: Навіть якби ці люди були вірні Всевишньому і Його Торі, і також якщо можна було б подумати, що вони зможуть досягти своєї мети - то нам не можна їх слухати в цьому (щоб зробити наше позбавлення своїми руками). Адже нам навіть заборонено наближати позбавлення множачи молитви за нього (див. Раші Кесувойс 111а і см. Мидраш Шир-ха-ширімо 2) - і тим більше застосовуючи матеріальні зусилля і хитрості. А саме, вийти з вигнання силою - ми не маємо права. І не від цього буде наше позбавлення та викуп душі нашої. І зокрема - що це проти нашої істинної надії, адже все наше очікування і надія - що призведе Святий, нехай буде благословенний, нам праведного Мошиаха незабаром в наші дні і буде наше позбавлення [руками] Самого Всевишнього ... І якщо не дай Б-г вдасться їм заволодіти (святою) землею, як вони мріють, то вони забруднять і опоганять її своєю гидотою та злочинницькими справами і подовжать цим (не дай Бог) час вигнання.

рабин Шолом Дов Бер Адмор з Любавич[8]

Підтримка антиізраїльських дій

[ред. | ред. код]
Зовнішні зображення
Я. Арафат и раввин М. Гирш .[9]
Злополучный поцелуй раввина М. Фридмана и М. Ахмадинежада.[10]
Объятия представителя «Нетурей Карта» и шейха [[Салах, Раад|Раада Салаха] («[[Исламское движение (Израиль)|Исламское движение]]»)][11]

Рабин Моше Гірш, «так званий міністр закордонних справ» Нетурей карта "" (міністр по єврейських справах ПНА) і глава однієї з її груп, був радником Арафата і, згідно з рядом джерел, отримував від Арафата великі суми грошей на організацію пропагандистських кампаній. Так, у 2002 році, «під час операції „Захисна стіна“ Арафат перевів на рахунки „Нетурей карта“ 55 000 доларів» (сам М. Гірш ці факти заперечував). У березні 2006 року «Нетурей карта» намагалася встановити контакти з організацією ХАМАС, щоб знову досягти поста радника для М. Гірша, а під час Другої ліванської війни підтримала дії Хезбалли, звинувативши «сіоністську державу» в «провокації арабських сусідів». Син М. Гірша, рабин Ісраель Гірш, також зустрічався з Арафатом, з керівниками ХАМАСу, в тому числі з А. аль-Рантісі, і з лідером ісламських екстремістів США Луїсом Фарраханом, «відомим своїми антисемітськими та антиізраїльськими висловлюваннями»[1][3][12] .

За участь в спробах прориву блокади Сектора Газа прем'єр-міністр уряду сектора Ісмаїл Ханія назвав їх «героями» .

Постійно підтримуючи антиізраїльські дії Ірану, в 2006 році «Нетурей карта» взяла участь в організованій його президентом Махмудом Ахмадінежадом конференції «Огляд Голокосту: глобальне бачення» . Проведення конференції та її результати були піддані критиці деяких представників громадськості Ірану, в тому числі, іранських євреїв, які вважають обурливим заперечення Голокосту. Країни Європи, США і Ізраїль висловили офіційний протест. У Німеччині була організована відповідна конференція[13] . Проведення конференції в Тегерані стало одним із приводів для прийняття 26 січня 2007 року, напередодні Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту, Генеральною Асамблеєю ООН спеціальної резолюції 61/255 «Заперечення Голокосту», яка засуджує без будь-яких застережень будь-яке його заперечення[14] .

Критика

[ред. | ред. код]

Участь делегації «Нетурей карта» в тегеранській конференції викликало жорстоку критику з боку офіційних органів і громадської думки Ізраїлю, релігійних євреїв по всьому світу

Тільки божевіллям можна пояснити той факт, що в той час, коли на вулицях зустрічаються люди з табірними номерами на руках, ще знаходяться євреї, готові допомагати заперечувачем Катастрофи.

Ісраель Меір Лay — колишній головний рабин Ізраїлю, нині рабин Тель-Авіва[3]


«Нетурей карта» дуже вигідні Ахмадінежаду […] Він каже: ось бачите, навіть євреї заперечують Голокост. І люди йому вірять. Але ж ця жалюгідна купка відщепенців не представляє 13 млн євреїв світу.

— рабин Фрідман (Єрусалим)[3]


Головний рабин Ізраїлю Йона Мецгер закликав рабинів усього світу бойкотувати членів «Нетурей Карта», які брали участь в конференції в Тегерані. Мецгер заявив, що

Вони зрадили єврейський народ і свою спадщину, вони поглумилися над пам'яттю про трагедію Голокосту.[1]

Вищий рабинатський суд справедливості (БАДАЦ) сатмарських хасидів опублікував постанову, з якого випливає, що:

… Сатмари засуджують поведінку равінів з руху «Нетурей карта», які приїхали в Тегеран для участі в конференції тих, хто заперечує Голокосту.[1]

Російський рабин Адольф Шаевич назвав конференцію «зборами негідників»[15][16] .

Обструкції з боку членів їх релігійних громад були піддані практично всі учасники тегеранської делегації «Нетурей карта». Рабин Моше Ар'є Фрідман з Відня після свого поцілунку з Ахмадінеджадом був побитий групою релігійних євреїв на чолі з засновником організації ЗАКА Єгудою Меші-Загавом; дружина Фрідмана вирішила з ним розлучитися, вважаючи «образливим поцілунок її Моше з іранським керівником». А «віденська єврейська громада ухвалила рішення вигнати Фрідмана за антисемітизм, наклеп на адресу Ізраїлю і порушення шабату.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г Семен Чарный Ортодоксы против Израиля // Кто отрицает Холокост? RELIGARE — РЕЛИГИЯ и СМИ, 22 декабря 2006
 2. Раввины объявили религиозный бойкот «еврейским гостям Ахмадинежада», 14.12.06
 3. а б в г Ларри Дерфнер Еврейская гвардия Ахмадинеджада, Jerusalem Post, «Репортер» (приложение к газете «Новости недели»), 4 января 2007 г.
 4. Изгнание и Избавление. Архів оригіналу за 25 червня 2019. Процитовано 3 грудня 2019.
 5. Талмуд Вавилонский, трактат Кесувойс 111а
 6. «Мишкенойс ho-роим» Нью Йорк, 5745. том II, стр. 434
 7. Оймер ані маасай ла-Мелех, 5
 8. «Оръ Лайшоримъ против Сіонисткой идеи». Варшава, 1900 (5660) стр 57-61
 9. Умер основатель антисионистской иудейской общины «Нетурей карта». islamnews.ru. 04 мая 2010. Архів оригіналу за 4 лютого 2012. Процитовано 13 січня 2012.
 10. От раввина сбежала жена. izvestia.ru. 16 января 2007. Архів оригіналу за 12 березня 2012. Процитовано 13 січня 2012.
 11. Основатель [[ЗАКА]] избил еврея, целовавшегося с Ахмади Нежадом. newsru.com. 12 марта 2007 г. Процитовано 13 січня 2012. {{cite web}}: Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
 12. Айзек Эвентов Засаленная карта «Русский Базар», № 51 (557), декабрь 2006
 13. Иран провел урок истории холокоста «Коммерсантъ», № 233 (3564), 13.12.2006,
 14. Генассамблея ООН осудила отрицание Холокоста. РИА Новости. 26 января 2007. Архів оригіналу за 13 листопада 2007. Процитовано 2011-4-29.
 15. Эхо Москвы :: / Новости / Новости Эха / Понедельник, 11.12.2006 / Крупномасштабная конференция по Холокосту открывается в Иране
 16. Собрание подлецов завершило свою работу :: Политика :: Еврейский журнал

Посилання

[ред. | ред. код]