Нет-арт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Syami shima net art 2013 - panoramio

Нет-арт(англ. Net. Art - «мережеве мистецтво», Internet art, Interactiv. Art, Web Art), - вид медіамистецтва, який використовується як основний засіб вираження середовища глобальної мережі Інтернет.

Форми нет-арту[ред. | ред. код]

Найчастіше нет-арт існує у вигляді веб-сторінки, яка не несе функціонального навантаження і містить візуальні, текстові та аудіо-компоненти. За класифікацією Олексія Шульгіна, одного з авторів маніфесту російського нет-арту, за формою і характером задуму твори мережевого мистецтва є:

 1. Story telling/Складання історій
 2. Звіт про подорож
 3. Інтерактивні проекти: форми для заповнення і CGI-скрипти, які передбачають безпосередню участь глядача
 4. Мережа як естетичний об'єкт: візуальні аспекти гіпертексту, модемного з'єднання, браузера і анімованого Gif'a
 5. Subversion / Повалення
 6. Створення помилкових ідентичностей
 7. Програмний продукт як твір мистецтва
 8. Комунікаційні проекти
 9. Self-promotion

Історія[ред. | ред. код]

До епохи Інтернету перші зразки нет-арту (ASCII-графіка) розміщувалися в мережі Фідонет і на BBS. З точки зору ідеології нет-арт є наступником авангардних художніх напрямків XX-го століття - дадаїзму, ситуаціонізму, концептуального і телекомунікаційного мистецтва, Флуксусу, відео арту та кінетик арту, хепенінгів і перфомансів. Попередниками нет-арту вважають художників, які до появи Інтернету працювали з комунікаційними технологіями: факсом, відеотекстом, телефоном та іншими. Першим значущим об'єднанням мережевих художників є голландська арт-група Jodi (Joan & Dirk), в її проектах часто обігрується тема глобалізації та політики великих корпорацій. До початку 90-х у зв'язку з поширенням персональних комп'ютерів і появою Інтернету кількість мережевих і медіа-художників збільшилася. У 1996 році в Нью-Йорку з'явилася мережева платформа «Rhizome», метою якої була систематизація всіх існуючих нет-арт проектів. Сьогодні ця багатонаціональна спільнота нових медіа є найбільшою і регулярно поповнюється колекцію мережевого мистецтва. Новий виток історії інтернет-мистецтва - соціальні мережі, пропонують велику кількість об'єднань художників та залучення глядачів. Це стосується переважно візуальних соціальних інтернет-майданчиків

Риси нет-арту[ред. | ред. код]

Інтернет-мистецтво не має цінності для колекціонерів, адже передача прав на твір нет-арту неможлива без його видалення з Мережі. Вилучити об'єкт нет-арту з рідного середовища неможливо. Нет-арт спрямований передовсім на комунікацію з глядачами і залучення нових учасників. Витвори мережевого мистецтва є унікальними і фактично заперечують головні ідеї традиційного мистецтва. Неможливо на виставці побачити твори нет-арту, оскільки вони існують лише в онлайні і є результатом інтерактивності віртуального простору.«Мережеве мистецтво»:

 1. використовує в якості основного засобу вираження Інтернет
 2. твором нет-арту (або «мережевого мистецтва») можна назвати арт-проект, в якому Інтернет є обов'язковою умовою для сприйняття твору, вираження ідей художника, або участі (в інтерактивних проектах)
 3. часто створюються непрофесіоналами)
 4. основа нет-арта – не репрезентація, а комунікація
 5. від робіт художників, які використовують комп'ютерні технології, їх відрізняють драйв, незаангажованість і швидкість
 6. саме в мережі реалізувалися ідеї художників хепенінга, які прагнули втягнути випадкових перехожих у процес творчості.

Зразки творів мережевого мистецтва[ред. | ред. код]

Жанри і різновиди[ред. | ред. код]

Медіамистецтво на сьогодні має багато жанрів та різновидів, які постійно змінюються і розвиваються, зокрема це відеоарт, медіаінсталяції, медіаперформанс, інтернет-арт або нет-арт та інші. Сайт http://sketch.odopod.com пропонує створювати власні ескізи за допомогою «кольорової крейди». На сайті є віртуальна виставка готових ескізів. Для колективної віртуальної творчості є сайт www.drawball.com, там кожен відвідувач може доповнити своїм штрихом величезну кулю-картину. Створювати художні абстракції можна на сайті http://www.isaidif.net/. Створюються оригінальні зображення та анімація. На http://www.codeorgan.com можна «програти» будь-який веб-сайт, скопіювавши його електронну адресу у відведене поле. В основу покладено процес трансмедіації, коли одна знакова система набуває ознаки іншої.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]