Нефритовий імператор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нефритовий імператор (玉皇,Юй-хуан, або 玉帝,Юй-ді) — верховне божество даоського пантеону.

Короткий опис[ред. | ред. код]

Постає в образі безстороннього мудреця, який править небом та справами людей. В іконографії Юй-ді зазвичай сидить на троні в мантії, розшитій фігурами драконів, з нефритовою табличкою в руках. Його небесне царство дещо нагадує Піднебесну імперію з її складними інститутами та численним чиновництвом.

Шанування Нефритового імператора набуло загальнонаціонального характеру за часів династії Сун. Імператори цієї династії поділяли ідеали даосизму, тож визнанням цієї фігури прагнули врівноважити загальне шанування Конфуція.

Упродовж віків нефритовий імператор став одним з найбільш впізнаваних персонажів китайської культури й таких її ключових текстів, як «Подорож на Захід». Його профіль часто прикрашає китайські ритуальні гроші.

Нефрит[ред. | ред. код]

Титулатура "Нефритовий імператор" є, звичайно, не випадковою, адже шанобливе, ба навіть культове ставлення до нефриту є важливою складовою китайської культури. На думку вчених, ще в період неоліту люди вірили, що нефрит уможливлює спілкування людини з богами, тож цей камінь відігравав роль посередника між земним та небесним світом. З нефритом асоціювалися уявлення про чистоту, красу та велич. В дуалізмі їнь-ян нефрит символізував чоловіче начало ян та життєву силу. Назва «нефритовий імператор» позначена впливом конфуціанства, у якому культ нефриту втілився у своєрідній «нефритовій етиці». Її висловлює сентенція: «Шляхетна людина порівнює свої чесноти з нефритом» (君子於玉比德焉). З цієї етики пізніше постала система нефритового церемоніалу, який здебільшого викладено у «Книзі обрядів» (Лі цзі 禮記), гл. Юй цзао [1].

Церемоніал[ред. | ред. код]

Церемонії на честь Нефритового імператора традиційно починаються з домашнього культу й святкових петард з початком дев'ятого дня, тобто з одинадцятої години вечора за традиційним відліком часу. Для участі в церемоніалі слід відмовитися від м'яса протягом восьмого дня та прийняти ритуальну ванну. До цього дня готуються два столи з пожертвами: головний стіл без м'яса, оскільки нефритовий імператор уявляється вегетаріанцем, та нижчий стіл з м'ясними стравами для аколітів. Члени родини по черзі за ієрархічним порядком жертвують паличку з ладану й кланяються, в кінці спалюються китайські ритуальні гроші.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Yang Yang: Die Entstehung der chinesischen Jadekultur. In: Das alte China. Menschen und Götter im Reich der Mitte. Ausstellungskatalog der Kulturstiftiung Ruhr Essen 1995. ISBN 3-7774-6640-9

Посилання[ред. | ред. код]