Не будь байдужим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Не будь байдужим (рух))
Jump to navigation Jump to search
Не будь байдужим!
(НББ!)
Дата заснування 2005
Голова виконавчий директор Левкова Оксана Вікторівна

«Не будь байдужим» — громадський рух в Україні, спрямований на розвиток громадянської свідомості в Україні. Заснований у вересні 2005 року як акція «Не будь байдужим!» групою музикантів. З травня 2006 року трансформувався у громадську організацію.[1] Зареєстрований як Всеукраїнська громадська організація. Виконавчим директором організації є Оксана Левкова.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Мета руху[ред.ред. код]

 • сприяти відновленню української громадянської свідомості
 • донести до мешканців міст, що зробити країну справді Україною — розвиненою українською державою — можливо лише за умови їхньої безпосередньої активності, створення самими людьми повноцінного життя у своєму місті, містечку, селищі.

Учасники[ред.ред. код]

Гасло[ред.ред. код]

Гасло руху: «Ні — Малоросії! Зробимо країну Україною!»

Ідеологія[ред.ред. код]

 • Усім громадянам України, незалежно від етнічного походження й регіону проживання вигідно, щоб Україна стала повноцінною європейською державою, а не колоніальним придатком Росії.
 • Волю й добробут громадянам України забезпечить тільки європейська модель розвитку.
 • Україну повинна поєднувати державна українська мова. Державні службовці усіх рівнів повинні користуватися на службі винятково українською мовою. Молодь, яка знає українську мову й прагне спілкуватися українською мовою в російськомовних містах України, повинна себе почувати комфортно.
 • Перехід на українську мову не може бути примусовим — це повинне бути особисте рішення окремого громадянина.
 • Усі події, процеси повинні бути подані неупереджено, постаті оцінені з точки зору відповідності їхніх дій українським інтересам — передусім створенню й зміцненню самодостатньої держави.
 • В обов'язковому порядку повинні буть озвучені поіменно прізвища ініціаторів репресій, голодоморів і русифікації в Україні.
 • Будь-яка влада, у будь-якій країні вимагає щоденного контролю з боку суспільства, тому що вона діє лише тоді в його інтересах, коли знає, що суспільство не дозволить їй діяти інакше.
 • Громадяни України повинні досягати професіоналізму у своїй діяльності, що є необхідною умовою будівництва конкурентоспроможного європейського суспільства.

Акції[ред.ред. код]

Усі акції та проекти ВГО «Не будь байдужим!» можна умовно поділити на шість тематичних блоків:


Історичний блок[ред.ред. код]

Концерт «Мазепа made in Ukraine» у Палаці Спорту. Київ.

Ідеться передусім про проект «Мазепа. Made in Ukraine», що зайняв у небайдужих цілий 2008-й рік та першу половину 2009-го. Заходи присвячувалися 300-річчю з початку повстання на чолі з гетьманом Іваном Мазепою, 300-річчю Батуринської трагедії, а також 300-річчю Полтавської катастрофи.[2] Проект складався з двох сегментів: 1) дійство у Палаці спорту за участю модельєрки Оксани Караванської, атлета Василя Вірастюка, письменниці Оксани Забужко, музичного критика Юрка Зеленого, олімпійської чемпіонки Ірини Мерлені, гуртів «ВВ», «ТНМК», «Mad Heads» (м. Київ, 4 жовтня 2008 р). 2) всеукраїнський конкурс творів серед учнів 8-11 класів на тему «Хто для мене Іван Мазепа?» (серпень 2008 — червень 2009).[3][4]

Акція НББ в Палаці спорту стала видовищним дійством. Відвідувачі мали змогу безкоштовно зробити барокові зачіски у перукарів-знавців старовини, які приїхали зі Львова.

Митець Віктор Крук фотографував молодь, яка одягалася в розкішний одяг епохи гетьмана Мазепи (завдяки майстерні автентичного костюму «Шляхетний одяг»). У змаганні «Хто для мене Іван Мазепа?» було зареєстровано 50 тисяч анкет. Журі на чолі з кандидатом історичних наук, старшим науковим співробітником Інституту історії України НАН України Ольгою Ковалевською перевірило 8 тисяч творів. Переможці отримали книжки, медалі, диски, футболки, дипломи.

Волонтери видали дві брошури про Мазепу: одну підлітковим сленгом написали філологи Києво-Могилянки, а другу створив рок-музикант і художник Юрко Журавель (гурт «От Вінта!»).

До цього тематичного блоку належить також щорічний Історичний табір імені мецената Є. Чикаленка для дітей з багатодітних сімей різних областей України. У 2010-му проведення табору профінансував Олег Скрипка.

Під егідою руху 2014 року знято документальний фільм Холодний Яр. Воля України – або смерть!

Літературний блок[ред.ред. код]

Сергій Жадан на акції «Куди подівся дон Хозе». Кіровоград, 2008.

Небайдужі у публічних виступах постійно наголошують на тому, що необхідно розвивати сучасну українську (україномовну) літературу різних жанрів. Зважаючи на те, що шкільна програма радянської та пострадянської України концентрувалася переважно на фольклорному, народницькому підході до словесності (чим виховала відразу до українських книжок), то необхідно терміново показувати молоді інший бік літератури, а отже, і буття. Важливо також закохувати молодь, серед іншого, у тексти красного письменства, писані для широкого загалу, а не в академічних цілях. Якщо лакуну мас-культури не заповнить україномовна література, то її місцем скористається російськомовна.

Для озвучення цих ідей небайдужі провели відкриті уроки з української літератури у 46-х столичних школах (проект «Укрмова-суперкльова!», квітень 2007 — квітень 2008 рр), зустрічі Сергія Жадана, Тараса Прохаська та Сашка Ушкалова зі студентами Кіровограду, Сум, Полтави, Черкас (проект «Куди подівся дон Хозе?», листопад 2007 — березень 2008) та створили свій Літературний клуб «NBB» («Nota bene-bene», від лат. «познач добре-добре», «зверни увагу», липень 2010 р).

Освітньо-мовний блок[ред.ред. код]

У 2009-му Рухові «Не будь байдужим!» удалося пролобіювати ухвалення Кабміном внесення змін до Постанови КМУ про обов'язковість застосування української мови в робочий час учителями шкіл комунальної та державної форми власності з українською мовою навчання, однак напередодні президентських виборів 2010 р.[5][6] Конституційний Суд України скасував це рішення урядовців.[7]

Однак ще раніше небайдужі встигли промоніторити мовну ситуацію у всіх школах Подільського, Печерського та Святошинського районів м. Києва та нагородити мовно-послідовні заклади, директорів, педагогів.

Музично-мовний блок[ред.ред. код]

Виступ гурту «От Вінта!». м. Гайсин.

Завдяки небайдужим тисячі хлопців та дівчат з різних областей України послухали непопсову українську молодіжну музику. Йдеться про серію інтерактивних концертів «Зроби подарунок Україні! Переходь на українську!» (квітень 2007 — листопад 2008),[8][9] також тур нічними клубами східно- та південноукраїнських міст найкращих діджеїв України «Ремікс 482», до складу яких входили dj Architector (Павлишин Віталій), dj Валік, dj Tonique. (листопад 2007 — квітень 2008).[10]

Бізнесово-мовний блок[ред.ред. код]

Волонтер НББ міняє вивіску на херсонській крамниці

Важливим напрямом діяльності є робота із зовнішньою рекламою, а також із закладами громадського харчування та кінотеатрами. НББ намагається спонукати топ-менеджмент десятків закладів українізувати антураж і обслуговування крамниць, перукарень, салонів, банків, ресторанів тощо (наприклад, поміняти таблички «Открыто-Закрыто» на «Відчинено-Зачинено», надрукувати чеки та меню рідною для 80 % громадян мовою).[11][12][13] Моніторинг підприємств та організацій різних форм власності має як результат не лише комфорт україномовних клієнтів, а й наповнення державного бюджету, адже представники бізнес-еліти регулярно платять Управлінню у справах захисту прав споживачів штрафи за порушення мовного законодавства.[14][15][16]

Протестно-політичний[ред.ред. код]

Позаполітичний рух «Не будь байдужим!» не міг стояти осторонь таких однозначно загрозливих для нацбезпеки подій, як призначення Дмитра Табачника міністром освіти і науки України (з грудня 2010 р — міністром освіти і науки, молоді та спорту) та подання литвинівцями, регіоналами та комуністами законопроекту «Про мови в Україні». Тому в рамках кампаній «Табачника — геть!» та «Займіться ділом, а не язиком!» небайдужі організували безліч протестних акцій в різних куточках України. Найбільшу увагу ЗМІ привернуло здавання активістами в макулатуру передвиборчих агітаційних матеріалів представників згаданих політичних сил з вимогою не ухвалювати надто дорогого для України документу.[17][18] Була проведена інформаційна кампанія проти русифікаційної Концепції мовної освіти України, що її розробило Міністерство освіти та науки, молоді та спорту.[19][20][21]

Українізація сфери обслуговування[ред.ред. код]

Ініціатива "Дріжджі" разом із рухом «Не будь байдужим!» у Всесвітній день прав споживача вручають щорічну антипремію «Гнилий кабак» найгіршому закладу міста Києва, яка покликана привернути увагу громадян до проблеми якості обслуговування україномовних споживачів у сфері обслуговування. В 2011 році антипремію отримала мережа кав'ярень «Шоколадниця»[22]. В 2012 році переможцем стала кав'ярня «Kofein» за адресою вул. Велика Васильківська, 21[23]. В 2013 році відзначили мережу Муракамі[24].

Фінансування[ред.ред. код]

Згідно із заявами учасників руху, фінансування здійснюється за рахунок пожертвувань дрібних і середніх підприємців України, що розділяють ідеологію руху[25].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Громадський рух «Не будь байдужим!» // сайт www.aratta-ukraine.com. Опубліковано 11.05.2006.
 2. У Хмельницькому стартував проект «Мазепа. Made in Ukraine»
 3. Презентовано культурний проект Мазепа. Made in Ukraine
 4. «Мазепа. Made in Ukraine» в Луганске
 5. Постанова КМУ від 30 вересня 2009 р. № 1033
 6. Російське телебачення про українські школи.
 7. Гарбузи для КСУ
 8. Пісенна українізація — громадський рух «Не будь байдужим!» зібрав у Полтаві прихильників українського…
 9. У Чернігові громадський рух «Не будь байдужим» розпочав акцію «Зроби подарунок Україні! Переходь на українську!»
 10. Як козаки хіп-хоп танцювали
 11. «Бізнес зустрічає українською» м. Черкаси
 12. «Бізнес зустрічає українською» м. Дніпропетровськ
 13. Акція «Бізнес зустрічає українською»
 14. 72 % кафе і ресторанів не дотримуються мовного законодавства
 15. Громадський Рух «Не будь байдужим!» розпочинає кампанію з нагляду за дотриманням прав громадян.
 16. В кав'ярнях зустрічатимуть українською?
 17. Студенти зібрали агітматеріали депутатів і здали їх на макулатуру
 18. Політичні обіцянки — в макулатуру!
 19. Табачник «провів» обговорення мовної концепції заднім числом?
 20. Літературний флеш моб «Павлік Морозов серед нас»
 21. Павлика Морозова витягли з історичного забуття
 22. «Гнилий кабак» знову шукає нового власника" // Газета «День», 4 серпня 2011
 23. «Гнилий кабак» // jesfor.livejournal.com, 15.03.2012
 24. «Гнилий кабак»: тут не говорять українською // Радіо «Свобода», 15.03.2013
 25. http://web.archive.org/web/20091114041108/http://nbb.com.ua:80/news/11/12/ Питання, котрі часто ставлять

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]