Нижньодністровський національний природний парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нижньодністровський національний природний парк
Лабіринти Дністра-Турунчука
Лабіринти Дністра-Турунчука
Лабіринти Дністра-Турунчука
46°24′44″ пн. ш. 30°12′37″ сх. д. / 46.41222222224977401° пн. ш. 30.21027777780577850° сх. д. / 46.41222222224977401; 30.21027777780577850Координати: 46°24′44″ пн. ш. 30°12′37″ сх. д. / 46.41222222224977401° пн. ш. 30.21027777780577850° сх. д. / 46.41222222224977401; 30.21027777780577850
Країна  Україна
Розташування Україна Україна
Одеська область,
Білгород-Дністровський район,
Одеський район
Найближче місто с. Маяки (Одеський район)
Площа 21311,1 га
Засновано 2008 р. (13 листопада)
Оператор Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
Посилання
Вебсторінка nnpp.org.ua
Нижньодністровський національний природний парк. Карта розташування: Одеська область
Нижньодністровський національний природний парк
Нижньодністровський національний природний парк (Одеська область)
Мапа

CMNS: Нижньодністровський національний природний парк у Вікісховищі

Нижньодністро́вський націона́льний приро́дний парк — природоохоронна територія, національний природний парк в Україні, в пониззі річки Дністер. Розташований у межах Білгород-Дністровського та Одеського районів Одеської області.

Парк засновано 13 листопада 2008 року у відповідності до Указу Президента України № 1033. Нижньодністровський національний природний парк входить в десятку найкращих Національних природних парків України.

Зовнішні відеофайли
Гість студії - директор Нижньодністровського НПП ("Встречи на Думской", 21 жовт. 2015 р.)
Пресс-конференция "Инновации в экологическом туризме на природоохранных территориях Черного моря"

Територія (акваторія)[ред. | ред. код]

Картосхема пониззя р. Дністер[1].

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Загальна площа Нижньодністровського національного природного парку становить 21311,1 га, у тому числі 3700 га земель, що надаються йому в постійне користування, та 17611,1 га земель, що включені до його складу без вилучення у землекористувачів, на яких здійснюється традиційна господарська діяльність з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Найближчий населений пункт — с. Маяки Одеського району, в якому розташований адміністративний будинок № 2 Нижньодністровського національного природного парку. Село Маяки розташоване на лівому березі річки Дністер, за 40 км від м. Одеси.

Зонування території[ред. | ред. код]

Нижньодністровський національний природний парк, як і всі інші національні парки, згідно з законом України про ПЗФ (1992)[2], має поділ території на функціональні зони. У межах кожної з цих зон на території Парку встановлюється диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання його природних ресурсів. Виділяють чотири зони парку:

 • заповідна зона;
 • зона регульованої рекреації;
 • зона стаціонарної рекреації;
 • господарська зона.

Території ПЗФ у складі Нижньодністровського НПП[ред. | ред. код]

Нерідко оголошенню національного парку або заповідника передує створення одного або кількох об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. В результаті, великий національний природний парк фактично поглинає раніше створені ПЗФ. Проте їхній статус зазвичай зберігають.

До складу території Нижньодністровського національного природного парку входять такі об'єкти ПЗФ України:

Структура парку (як установи)[ред. | ред. код]

Краєвид у Парку. Світанок на р. Турунчук.

Існують два адміністративні будинки Парку: в м. Одесі та в с. Маяки Одеського району Одеської області.

У структурі парку існують чотири відділи та два науково-дослідні відділення:

 • науковий відділ;
 • відділ державної охорони, збереження та відтворення екологічних систем;
 • відділ екоосвіти та рекреації;
 • господарський відділ;
 • Маяцьке природоохоронне науково-дослідне відділення;
 • Удобнянське природоохоронне науково-дослідне відділення.

Стан природних комплексів та їхньої охорони[ред. | ред. код]

Водні екосистеми[ред. | ред. код]

Одна з найбільших цінностей парку — водні угіддя. Парк розташований у межах водно-болотних угідь міжнародного значення: «Північна частина Дністровського лиману» та «Межиріччя Дністра-Турунчука», які є Рамсарськими угіддями.

Унікальні за своїм статусом території річок Дністер і Турунчук, озерно-плавневі системі в межах парку, тому особливу увагу науковці приділяють вивченню впливу гідрологічного режиму на екосистеми, рослинний і тваринний світ.

Нижньодністровський національний природний парк
Береги Дністра
Затоки і мілина на Дністрі
Заповідні куточки Парку
Лиман в окол. с. Надлиманське

Флора[ред. | ред. код]

Глечики жовті на Білому озері

На території парку зареєстровано понад 700 видів вищих рослин, з яких 28 — рідкісні, занесені до Червоної книги України. Деякі види рослин і тварин занесені також до Європейського червоного списку та до списку рідкісних видів Міжнародної спілки охорони природи. Саме тому дельта Дністра є природним багатством світового надбання.

Фауна[ред. | ред. код]

Норка європейська — рідкісний ссавець, стабільна популяція якого в Україні відома тільки на Нижньому Дністрі.

На території Парку виявлено: молюсків — 90 видів, комах — 554 види, риб; — 67 видів, земноводних — 9, рептилій — 6 видів, представників пташиного світу — 254 види; ссавців — 32 види (без рукокрилих).

У межі парку включені частини двох водно-болотних угідь міжнародного значення «Межиріччя Дністра — Турунчука» та «Північна частина Дністровського лиману», які охороняються Рамсарською конвенцією. Тому територія Парку, як складова водно-болотних угідь, має унікальне значення як місце гніздування, линяння і зимівлі для птахів, що мігрують між Євразією та Африкою.

Завдяки унікальним природним умовам і збереженню типових ландшафтів територія НПП характеризується надзвичайно високим різноманіттям фауни. Із них у Червону книгу України занесені 9 видів риб, 20 видів комах, 2 види рептилій, 20 видів ссавців, 58 видів птахів. Пелікан кучерявий, баклан малий, казарка червоновола, савка, орлан-білохвіст — види, що занесені до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.

У пониззі Дністра існують найбільші колонії лелекоподібних і веслоногих птахів Азово-Чорноморського регіону. Чисельність деяких гніздових видів дельті Дністра складає понад 1 % відповідних географічних популяцій, що визначає виключну важливість цих місць існування. Тут гніздиться (максимальна чисельність) 3160 пар коровайки (7,0 % географічної популяції), 5400 пар квака (3,6 %), 1020 пар чаплі жовтої (1,6 %), 8000 пар баклана великого (8,0 %), 860 пар чепури великої (7,2 %), 1026 пар чепури малої (1,6 %), 420 пар чаплі рудої.[3], понад 700 пар баклана малого[4].

На території парку мешкає одна з останніх в Україні природних популяцій рідкісного коловодного виду ссавців — норки європейської (Mustela lutreola), щодо якої опубліковано огляд стану популяцій[5]. На Нижньому Дністрі також мешкає популяція крота, який розселився тут далеко на південь, за межі свого основного ареалу, само завдяки заплавним комплексам[6]. Тут мешкає стабільна локальна популяція шакала, опис екології якої опубліковано відомим дослідником природи Нижнього Дністра Миколою Роженком[7].

Охорона та екопросвіта[ред. | ред. код]

У розпорядженні Нижньодністровського національного природного парку є лише 3700 га земель, які надані у постійне користування (це лише 17,4 %), та 17611,1 га земель, що включені до НПП без вилучення у землекористувачів і на яких здійснюється традиційна господарська діяльність із дотриманням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища[8]. Парк створено в регіоні, де споконвічно розвивалися різні форми заплавного природокористування, у тому числі й риболовля та полювання. У зв'язку з цим щоденна праця співробітників Парку і служби охорони пов'язана з екопросвітою та з виявленням порушень заповідного режиму, який тут встановлено лише восени 2008 року.

Межа Парку: місце постійного контакту природоохоронців і природокористувачів

Охорона природних комплексів[ред. | ред. код]

У регіоні Нижнього Дністра традиційно з давніх-давен практикують полювання й риболовля, які поширюються і на територію парку. Служба охорони Парку постійно веде контроль цього і регулярно вилучає знаряддя лову, зокрема й тенета для лову риби, про що постійно інформує екологічну громадськість на своєму сайті та в мас-медіа[9]. Виявляти такі випадки порушень заповідного режиму допомагають Парку і місцеві екологи, у тому числі й група волонтерів, які активно співпрацюють з Парком. За звітами служби охорони НПП мова йде про кілометри вилучених тенет.

Логотип парку

Співробітники парку в останні два роки організували унікальну акцію: виявлені сітки не нищаться, а переробляються волонтерами на маскувальні сітки і переправляються українським бійцям, що воюють в зоні АТО. На сайті Парку зазначено, що «Громадські організації разом із співробітниками парку знайшли корисне застосування сіткам, що були вилучені на території парку. З них були виготовлені маскувальні сітки для АТО, які зараз рятують життя нашим патріотам. За це окремо на урочистому заході з нагоди святкування Дня Незалежності подякували волонтери.»[10]

Аншлаг біля с. Південне
Річка Турунчук біля села Яськи

Проблеми природокористування та екопросвіта[ред. | ред. код]

У Нижньодністровському національному природному парку існує низка типових для заповідних територій України проблем, що пов'язані з використанням ділянок, які межують із населеними пунктами. Наприклад, у зоні регульованої рекреації Парку біля с. Маяки Біляївського району Одеської області в період розбудови Парку було споруджено близько 50 дач. Попри це, Парк постійно працює над налагодженням співпраці з місцевими громадами, проводить із ними зустрічі, семінари, організує різноманітні екологічні акції, у тому числі й зі школярами, що сприяє налагодженню нормального співіснування природоохоронців і природокористувачів, зростанню екологічної свідомості населення, поширенню знань про безцінні куточки регіону, якими можна і варто пишатися.

Особливо велику роль співробітники парку приділяють роботі з дітьми.

Серед таких акцій:

 • висадка дерев в населених пунктах, що входять в територію НПП[11]),[12]
 • участь у проведенні творчих конкурсів та виставок[13],
 • екологічні рейди та акції (напр. «Чистий Дністер — запорука екологічної рівноваги регіону» 25 квітня 2015 року)[14][15].

Водночас, доволі часто трапляються випадки неконтрольованих пожеж у плавнях, що знищує матеріальні цінності, створює загрозу для життя людей, тварин, негативно впливає на навколишнє природне середовище. Так, наприклад, 15 січня 2022 року, о 13:00, вогонь, який спалахнув одночасно на двох ділянках парку, поміж 40-41 км та 45-46 км вздовж автомобільної траси Одеса—Рені, блискавично поширився завдяки шквальному вітру. Полум'я швидко дісталося котеджного селища Ватер-Сіті, яке розташоване поблизу, затягло його димом і рушило до р. Турунчук. На місці пожежі працювали 7 підрозділів ДСНС. Спільними зусиллями місцевих жителів і пожежників вогонь вдалося загасити тільки наступного дня близько 20:00. Площа пожежі становила близько 800 гектарів, а збитки - 440 000 грн[16][17][18]. 21 січня 2022 року в Нижньодністровському національному природоохоронному парку знову сталася пожежа, в результаті якої згорів очерет на відкритій території природоохоронного парку на орієнтовній площі 5 гектарів[19].

Екотуризм[ред. | ред. код]

Нижньодністровський природний парк

Нижньодністровський національний природний парк із 49 національних парків України за рейтингами ЗМІ входить у десятку найкращих національних парків. «Тут справжній рай для любителів природи».[20]

Відділом екоосвіти та рекреації Нижньодністровського національного природного парку було розроблено та затверджено чотири екологічні маршрути: «Царство птахів», «Дністровська Амазонія», «Старий Турунчук», «Блискучий Ібіс» та одна екологічна стежка — «Острів Гонтаренко».

 • Туристичний маршрут «Царство птахів». Протяжність маршруту — бл. 20 км. Водний маршрут на катері від села Маяки головним руслом Дністра, потім по руслу Глибокий Турунчук з виходом у Дністровський лиман. Зворотний шлях — через протоку «Кіляри» з виходом у Глибокий Турунчук, далі Дністром до села Маяки. Під час екскурсії відвідувачі побачать пеліканів, лебедів, великих та малих бакланів, чапель, болотних крячок, а також зарості рідкісної рослини — плавуна щитолисного, і найбільшу в Європі плантацію глечика жовтого.
 • Туристичний маршрут «Дністровська Амазонія». Довжина маршруту від міста Біляївка — 8 км, від села Маяки — 20 км. Цей річковий маршрут пролягає основним руслом Дністра, руслом річки Турунчук та мальовничою протокою «Амазонка» через заплавний ліс.

Джерела[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Публікації про Нижньодністровський національний природний парк та його природу[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Водний фонд України: Штучні водойми — водосховища і ставки: Довідник / За ред. В. К. Хільчевського, В. В. Гребеня. — К.: Інтерпрес, 2014. — 164 с. ISBN 978-965-098-2
 2. Верховна Рада України; Закон від 16.06.1992 № 2456-XII «Про природно-заповідний фонд України» [Архівовано 13 травня 2021 у Wayback Machine.]
 3. Русев И. Т. Видовой состав и численность веслоногих и голенастых птиц в дельте Днестра // Бранта: Сб. тр. Азово-Черноморской орнитолог. станции. — 2004. — Вып. 6. — С. 23-52
 4. Гринченко А. Б. Размещение, чисенность и экология малого баклана (Phalacrocorax pygmeus) на Юге Украины // Бранта: Сб. тр. Азово-Черноморской орнитолог. станции. — 2004. — Вып. 6. — С. 167—171
 5. Роженко М. Динаміка чисельності та поширення норки європейської (Mustela lutreola) у пониззі річки Дністер у 2009—2014 роках [Архівовано 15 червня 2018 у Wayback Machine.] // Праці Теріологічної Школи. 2015. Том 13: 35–36.
 6. Дятлова, О., Роженко М. Знахідки та особливості поширення крота європейського (Talpa europaea) у пониззі Дністра [Архівовано 15 червня 2018 у Wayback Machine.] // Праці Теріологічної Школи. 2017. Том 15: 94–96.
 7. Роженко М. В. Особливості поведінки шакала (Canis aureus L., 1758) в зоні експансії на півдні України [Архівовано 15 червня 2018 у Wayback Machine.] // Праці Теріологічної Школи. 2017. Том 15: 80–85.
 8. Загальні відомості про парк (сайт Парку). Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 9. Сайт Парку. Розділ «Новини» (Робив, що мусив: Микола Роженко). Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 10. У Нижньодністровському НПП відсвяткували День Незалежності України. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 11. Висадка дерев у м. Біляївка 14 листопада 2015 р. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 5 грудня 2015. 
 12. Репортаж Олега Рогачко (жителя г. Беляевка) о проведенной акции по посадке деревьев 14 ноября 2015 г. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 13. Церемонія нагородження переможців 7-го Міжнародного басейнового конкурсу «Барви Дністра»-2015. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 14. Природоохоронні заходи на р. Глибокий Турунчук. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 5 грудня 2015. 
 15. Масштабна еколого-патріотична акція в Маяках від Овідіопольського району // ОВІДІОПОЛЬСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ 28.04.2015. Архів оригіналу за 8 грудня 2015. Процитовано 6 грудня 2015. 
 16. В Україні нацпарк охопило вогнем: фото та відео масштабної пожежі. 15.01.2022, 22:50. Архів оригіналу за 15 січня 2022. Процитовано 15 січня 2022. 
 17. Підозрюють підпал: на Одещині палав Нижньодністровський природний парк. 15.01.2022. Архів оригіналу за 15 січня 2022. Процитовано 15 січня 2022. 
 18. Одещина: пожежа в Дністровських плавнях тривала більше доби та нанесла півмільйонний збиток. (рос.) 17.01.2022, 19:07. Архів оригіналу за 18 січня 2022. Процитовано 17 січня 2022. 
 19. Одеська область: в Нижньодністровському національному природоохоронному парку сталося загоряння очерету. 22.01.2022, 04:00[недоступне посилання]
 20. 10 найкращих національних парків України. ТСН.ua. Архів оригіналу за 23 січня 2016. Процитовано 5 грудня 2015.