Николаїти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Николаїти (дав.-гр. Νικολαΐτης) — єретичне течія в ранньому християнстві. Секта I ст. Згадується в Одкровенні Івана Богослова, де віддається похвала Ефеській Церкві за ненависть до «справ николаїтів» (Об 2, 6), засуджує Пергамську Церкву за те, що в ній ховаються ті , що «тримаються науки Николаїтів», і описує їх як прихильників вчення Валаама (Об. 2, 14-15, порівн. Числ 31, 16; 25, 1-2; 2 Петро 2, 15; Юд 11). Існують гіпотези що николаїти вели аморальний спосіб життя, перекручуючи вчення ап. Павла про свободу (1 Кор 10, 23); проте, можливо, що «блуд» николаїтів - метафоричне позначення їх невірності істинному Богу.[1][2]

Згадка в Новому Завіті[ред. | ред. код]

У Новому Завіті, в книзі Одкровення, Ісус Христос, звертаючись до церков (Об 1:1), розташованих в Азії (на території сучасної Туреччини), викриває Пергамську церкву, вказуючи на вчення Николаїтів, якого дотримуються деякі з її членів:

« Так і у тебе є тримаються вчення Николаїтів, яке Я ненавиджу.»

Друга пряма згадка про Николаїтів знаходиться в цій же главі, звернена до Ефеської церкви:

« Втім, те в тобі добре, що ти ненавидиш справи Николаїтів, яких і Я ненавиджу.»

Немає достатніх підстав пов'язувати николаїтів з Миколою з Антіохії (Дії 6:5), одним з семи Єрусалимських дияконів, як це робили Іриней Ліонський (Проти єресей, 1, 26, 3; 3, 11, 1) і деякі інші ранньохристиянські письменники. Климент Олександрійський вказує, що слова Миколи Антіохійського були неправильно витлумачені николаїтами, що апелювали до його авторитету.[1]

У XI ст. термін «Николаїти» придбав нового сенсу: прихильники  Григоріанської реформи, що передбачала обов'язковий целібат духовенства, називали николаїтами одружених священиків. Кардинал Гумберт Сільва-Кандідскій звинувачував в «николаїтській єресі » також одружене грец. духовенство[3].[1]

Трактування[ред. | ред. код]

Іриней Ліонський ("Проти єресей", 1, 26, § 3), Єпіфаній Кіпрський ("Панарий", "Κατὰ Νικολαϊτῶν ε', τῆς δὲ ἀκολουθίας κε'"), Іполит ("Философумены", VII, 36) і Євсевій Кесарійський ("Церковна Історія", ІІІ, 29) називають це вчення єрессю і сектою. При цьому Євсевій по суті сам нічого нового не додає, а лише цитує «Стромати» Климента Олександрійського (Книги 2-я і 3-я).

Інші николаїти[ред. | ред. код]

  • Під цим ім'ям відома також невелика секта в Чехії, заснована селянином містечка Власеник, на ім'я Микола, близько 1417 року. Вона вчила, що церква втратила свій нормальний вигляд, і, крім Біблії, допускала інше божественне одкровення, що отримується безпосередньо окремими особами з її середовища. Існувала в XVII ст. В 1676 р, видала своє «Сповідання віри».
  • Про николаїтів в Голландії та Англії див. фамілісти.
  • Імператор Генріх IV з салічної династії був у секті николаїтів. Хоча культ що відправлявся вважався таємним, про служіння «чорних мес» знали багато, причому шоку це у західноєвропейців не викликало. Саме імператор Генріх уклав союз із дочкою київського князя Всеволода Ярославича - Євпраксією Всеволодівною (імператриця Адельгейда), надіючись на військову та фінансову допомогу у політичних рішеннях першого. Цей шлюб не підтримав митрополит Іоанн, що, можливо, було причиною байдужості Всеволода до нового зятя. Євпраксія Всеволодівна не витримала жорстокості та аморальності чоловіка і постала протягом 1094-1095 рр. перед католицькими церковними соборами, звинувативши чоловіка в участі у николаїтських оргіях та інших аморальних вчинках. Євпраксію було прощено, а Генріху IV оголошено анахтему. [4][неавторитетный джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Николаїти. catholicencyclopedia.in.ua (укр.). Архів оригіналу за 16 лютого 2019. Процитовано 16 лютого 2019. 
  2. Николаиты, Библейская Энциклопедия Брокгауза. azbyka.ru (рос.). Архів оригіналу за 16 лютого 2019. Процитовано 16 лютого 2019. 
  3. «Николаиты суть ученики Николая, одного из семи диаконов, поставленных апостолами. Они живут развратно. Свойства их вполне обозначены в апокалипсисе Иоанна, где сказано, что они учат, что ничего нет законопреступного в нецеломудрии и в еде идоложертвенного. Поэтому сказано об них [[|Отк]] 2:6): „В тебе хорошо то, что ты ненавидишь дела николаитов, которые и я ненавижу“.» (Ириней Лионский, Против ересей, Книга 1, Гл. XXVI, 3)
  4. Лев Гумільов. Від Русі до Росії // Нариси етнічної історії. М.: 2013. Изд. Айріс Прес.