Нирковокам'яна хвороба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нирковокам'яна хвороба
Kidney stone 5mm.png
Конкремент нирки розміром 5 мм
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 N20.0
DiseasesDB 11346
MedlinePlus 000458
eMedicine med/1600
MeSH D007669

Нирковокам'яна хвороба (нефролітіаз) — найчастіше з урологічних захворювань, що проявляється відкладанням конкрементів у нирках.

Етіологія[ред.ред. код]

Етіологія вивчена недостатньо. До факторів, що сприяють виникненню, відносять вроджені та набуті зміни сечових шляхів, їхню інфекцію та дискінезії. Особливу роль грають порушення обміну речовин (сечокислий, пуриновий, щавелекислий та фосфорно-кальцієвий). Утворення каміння у сечовій системі можуть зумовлювати гіперпаратериоз, інші ендокринопатії, пошкодження кісток, гіпервітаміноз Д, гіповітаміноз А, тривалий прийом лугів та солей кальцію. Сприяють виникненню нефролітіазу хвороби ШКТ та печінки, споживання забагато мінералізованої води і т.д. В основі утворення каміння лежать зміни колоїдної рівноваги у тканинах організму, а також ниркової паренхіми.

Клініка[ред.ред. код]

Основними клінічними ознаками нефролітіазу є ниркова колька, гематурія, піурія, довільне відходження каміння із сечею. Ниркова колька часто супроводжується лихоманкою та лейкоцитозом, які не завжди зумовлені гнійною інфекцією. Однак тривалий біль, що не купується у попереку та супроводжується лихоманкою з лейкоцитозом, може свідчити про розвиток апостематозного нефриту та є показанням до госпіталізації хворого.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування передбачає вплив на діатез у залежності від його виду (уратурія, оксалатурія, фосфатурія), активацію уродинаміки та ліквідацію спастичного скорочення сечових шляхів для самостійного відходження невеликого каміння, купування ниркової кольки, боротьбу з інфекцією, розчинення каміння та попередження рецидиву утворення каміння.

Консервативне лікування та профілактика залежать від складу каміння.

Новітній метод лікування цієї хвороби - ударно-хвильова терапія. Вона впливає на організм за допомогою акустичних хвиль низької частоти (не доступної для людського вуха) і високої інтенсивності. Якщо детально, то: опір м'яких тканин цим хвилям невеликий, на відміну від кісток і хрящів. Тобто, хвилі УХТ не травмують м'які тканини, проходять як би «крізь них», а доходячи до кісткової і хрящової тканин починають «діяти», розбиваючи патологічні утворення (нарости, шипи (наприклад, як при п'ятковій шпорі), камені (у тому числі при сечокам'яній хворобі) та інше).

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник дільничого терапевта по фармакотерапії/під ред. М.В.Бочкарьова та Є.А.Мухіна. - Кишинів:Картя молдовеняске, 1986.
  2. Ударно-хвильова терапія. Стаття на Вебмед (webmed.com.ua), 05.09.2014.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]