Нирковокам'яна хвороба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нирковокам'яна хвороба
Kidney stone 5mm.png
Конкремент нирки розміром 5 мм
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 N20.0
DiseasesDB 11346
MedlinePlus 000458
eMedicine med/1600
MeSH D007669
Сечокам'яна хвороба
KUB stone.jpg
Рентгенограма, на якій видно камінь (конкремент) у лівому сечоводі
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 N20.0-N22.0
DiseasesDB 11346
eMedicine ped/2371
MeSH D052878

Сечокам'яна хвороба (уролітіаз) — захворювання, яке виникає внаслідок утворення каменів у органах сечовидільної системи.

Нирковокам'яна хвороба (нефролітіаз) — найчастіше з урологічних захворювань, що проявляється відкладанням конкрементів у нирках.

Нефролітіаз (утворення каменів у нирках) — найчастіша причина сечокам'яної хвороби. В деяких випадках утворення конкрементів може відбуватися у сечовому міхурі, що призводить до його запалення (циститу). Камені не тільки ускладнюють відтік сечі, але, просіваючись по сечовивідних шляхах, травмують їх, спричинюючи сильний біль. До сечокам'яної хвороби можуть призвести й інфекції, зловживання солоними стравами, постійне порушення обміну речовин в організмі, застій сечі.

Етіологія[ред.ред. код]

Етіологія вивчена недостатньо. До факторів, що сприяють виникненню, відносять вроджені та набуті зміни сечових шляхів, їхню інфекцію та дискінезії. Особливу роль грають порушення обміну речовин (сечокислий, пуриновий, щавелекислий та фосфорно-кальцієвий). Утворення каміння у сечовій системі можуть зумовлювати гіперпаратериоз, інші ендокринопатії, пошкодження кісток, гіпервітаміноз Д, гіповітаміноз А, тривалий прийом лугів та солей кальцію. Сприяють виникненню нефролітіазу хвороби ШКТ та печінки, споживання забагато мінералізованої води і т.д. В основі утворення каміння лежать зміни колоїдної рівноваги у тканинах організму, а також ниркової паренхіми.

Клініка[ред.ред. код]

Основними клінічними ознаками нефролітіазу є ниркова колька, гематурія, піурія, довільне відходження каміння із сечею. Ниркова колька часто супроводжується лихоманкою та лейкоцитозом, які не завжди зумовлені гнійною інфекцією. Однак тривалий біль, що не купується у попереку та супроводжується лихоманкою з лейкоцитозом, може свідчити про розвиток апостематозного нефриту та є показанням до госпіталізації хворого.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування передбачає вплив на діатез у залежності від його виду (уратурія, оксалатурія, фосфатурія), активацію уродинаміки та ліквідацію спастичного скорочення сечових шляхів для самостійного відходження невеликого каміння, купування ниркової кольки, боротьбу з інфекцією, розчинення каміння та попередження рецидиву утворення каміння.

Консервативне лікування та профілактика залежать від складу каміння.

Новітній метод лікування цієї хвороби - ударно-хвильова терапія. Вона впливає на організм за допомогою акустичних хвиль низької частоти (не доступної для людського вуха) і високої інтенсивності. Якщо детально, то: опір м'яких тканин цим хвилям невеликий, на відміну від кісток і хрящів. Тобто, хвилі УХТ не травмують м'які тканини, проходять як би «крізь них», а доходячи до кісткової і хрящової тканин починають «діяти», розбиваючи патологічні утворення (нарости, шипи (наприклад, як при п'ятковій шпорі), камені (у тому числі при сечокам'яній хворобі) та інше).

Камені[ред.ред. код]

Камінь з нирки (8 мм).

Ниркові камені — це зростки з різних солей (сечокислих, щавелекіслих та ін), які утворюються у нирках.

Розмір ниркових каменів різний, починаючи від «піску» і до великих розмірів. Захворювання спостерігаються в дитинстві і в зрілішому віці, у чоловіків частіше, ніж у жінок.

Причини:

  1. розлад обміну речовин, що веде до випадання солей з сечі (первинні ниркові камені)
  2. відкладення солей навколо шматочків слизу, гною, згустків крові, що з'являються внаслідок якого-небудь іншого захворювання (вторинні камені).

Ниркові камені можуть бути множинні і в обох нирках. Дрібні камені можуть спускатися по сечоводу в сечовий міхур і виходять назовні. Головні ознаки ниркових каменів: болю (так звані ниркові кольки), кров у сечі, затримка сечі при закупорці миски та сечоводу.

Внутрішніми ліками (головним чином мінеральними водами) і дієтою можна лише зменшити запальне стан миски та зменшити болі, але не розчинити ниркові камені. Для видалення необхідна операція. Зараз широко використовується спеціальна процедура —літотрипсія для неінвазивного руйнування каменів з допомогою концентрованого ультразвуку.


Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Довідник дільничого терапевта по фармакотерапії/під ред. М.В.Бочкарьова та Є.А.Мухіна. - Кишинів:Картя молдовеняске, 1986.

Посилання[ред.ред. код]