Ништадтський мир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта зміни кордонів держав по Ништадському миру: жовтим кольором позначена Швеція до війни, темно-зеленим — Росія, заштриховані землі, які відійшли від Швеції до Росії за умовами договору

.

Ништадтський мир (30 серпня за ст. стилем (10 вересня) 1721) — «вічний, істинний, непорушний мир на землі» Росії зі Швецією, підписаний від імені Росії Яковом Брюсом і від імені Швеції Юганом Лілльенстедтом у фінському місті Ништадт (нині — Уусікаупункі). Завершив Північну війну і змінив російський-шведський кордон, раніше закріплений Столбовським мирним договором від 1617 року. Швеція визнала приєднання до Росії Ліфляндії, Естляндії, Інгерманландії (Іжорська земля), частини Карелії (Стара Фінляндія) і інших територій. Росія зобов'язалася сплатити Швеції грошову компенсацію і повернути Фінляндію.

Перемогами російської зброї в кінці Північної війни вирішили скористатися Англія, Ганновер, Голландія і Данія, що уклали союз з Петром I проти Швеції. Насправді ж Англія і Голландія не бажали повної поразки Швеції і посилення Росії на Балтиці. Це призвело до розпаду коаліції і укладення 4 серпня 1717 союзного договору з Францією: Париж обіцяв посередництво в переговорах зі Швецією, виснаженою до межі тривалою війною. 12 травня 1718 відкрився Аландський конгрес — на одному з Аландських островів. З російського боку переговори очолили Яків Брюс і Андрій Остерман. Проте, сподіваючись на допомогу Англії, шведи всіляко їх затягували. Крім того, після загибелі Карла XII в 1718 році до влади в Швеції прийшло реваншистське угрупування королеви Ульріки Елеонори, яке виступало за зближення з Англією і продовження військових дій.

У 1719 під впливом англійської дипломатії була організована коаліція європейських держав проти Росії. До її складу увійшли Австрія, Саксонія і Ганновер. Англія обіцяла військову і фінансову допомогу шведам. Переговори на Аландському конгресі були припинені. У 1719 російський флот переміг шведів біля острова Езель, а в 1720 — біля острова Гренгам. Це змусило Англію відкликати свою ескадру з Балтики. У 1719−1720 було проведено три успішні десантні операції на території Швеції. Все це змусило шведів в травні 1721 в Ништадті відновити переговори. 30 серпня (за ст. стилем) 1721 мирний договір було підписано.

Договір завершив Північну війну. За договором Росія закріпила вихід до Балтійського моря: до неї відішли частини Карелії на північ від Ладозького озера, Інгерманландія (Іжорська земля) від Ладоги до Нарви, частина Естляндії з Ревелем, частина Ліфляндії з Ригою, острови Езель і Даго. За ці землі Росія виплатила Швеції компенсацію в 2 млн. єфимків (1,3 млн рублів). Передбачався обмін полоненими, амністія «злочинцям і перебіжчикам» (окрім прихильників Івана Мазепи). Фінляндія поверталася Швеції. Договір зберігав всі привілеї, надані німецькому прибалтійському дворянству шведським урядом: дворянство зберегло своє самоврядування, станові органи тощо. 10 вересня 1721 в Москві були влаштовані урочистості з нагоди Ништадського миру. Перемога в Північній війні висунула Росію в число найбільших європейських держав.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]