Нобелівська премія з літератури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нобелівська премія
Оголошення премії
Опис За надзвичайні досягнення в літературі
Засновник(и) Альфред Нобель
Вручення Швеція Швеція
Рік заснування 1901
Теперішній лауреат Кадзуо Ішіґуро, (2017)
Офіційний сайт

Но́белівська пре́мія в галузі літератури — найпрестижніша міжнародна літературна премія у світі. Створена разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року, вручається з 1901.

Правила видачі нагороди[ред.ред. код]

За заповітом Альфреда Нобеля винагорода має бути отримана людиною, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісна вимога розглядати тільки ті роботи, що були створені в рік, що передує року нагороди, була змінена щоб роботи могли бути розглянуті, якщо їх значення було визнано лише недавно.

Органом присудження Нобелівської премії є Шведська академія. Вона була заснована за взірцем Французької академії королем Густавом III у 1786. Академія складається з 18 членів, відомих як De Aderton («Вісімнадцять»). Вона складається зі шведських письменників, поетів, вчених та істориків. У виборі лауреата Нобелівської премії працює Нобелівський комітет, що складається з 4 або 5 осіб вибраних з числа членів Академії на термін 3 років.

Право номінації мають члени Шведської Академії та інших академій та інститутів аналогічного характеру. Це право також мають університетські професори літератури і філологічних наук, переможці попередніх номінацій, і президенти асоціацій відповідальних за літературну творчість в країні. Імена кандидатів є засекреченими протягом 50 років, а це означає, що імена потенційних кандидатів до і після оголошення призу є тільки чутками.

Процедура[ред.ред. код]

Процедура надання нагород виглядає таким чином:

Вересень: члени Нобелівського комітету відправляють приблизно 600—700 формулярів особам, що мають право на висунення. Кандидатури повинні бути представлені до 31 січня наступного року.
Лютий: комітет створює список і передає Академії для затвердження.
Квітень: Комітет обирає 15-20 імен кандидатів до розгляду академії.
Травень: Комітет звужує список до 5 фіналістів для розгляду академії.
Червень-серпень: Члени Академії знайомляться з творчістю кандидатів.
Вересень: обговорення творчості кандидатів.
Жовтень: Вибір переможця.
Грудень: 10 грудня в Стокгольмі відбувається урочиста церемонія вручення Нобелівської премії.

Голосування[ред.ред. код]

Голосування, в якому брали участь члени Академії, відбудеться в жовтні. Точна дата є фіксованою і заздалегідь повідомленою. Кожна особа, що має право голосу, дає секретарю картку з ім'ям кандидата. Необхідна абсолютна більшість дійсних голосів для вибору переможця. В разі відсутності абсолютної більшості голосів, голосування повторюється.

Історія призу[ред.ред. код]

Перший лауреат Нобелівської премії з літератури був Сюллі-Прюдом. Він отримав 150 782 шведських крон. На сьогодні ця сума становить 10 мільйонів шведських крон.

Нагороди не розглядалися 7 разів у роки 1914 1918 1935, 19401943. Чотири рази було надано два призи протягом одного року: у 1904 1917 1966 та 1974. Два письменники не прийняли приз: Жан-Поль Сартр та Борис Пастернак (якому це було заборонено радянською владою).

Єдиний раз премія була присуджена посмертно — у 1931 році Ерік Аксель Карлфельдт отримав премію, пробувши членом Академії протягом 20 років як секретар. Він був номінований двічі, але не погодився б надати премію самому собі.

Лауреати[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]