Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спасо-Преображенський Новгород-Сіверський чоловічий монастир

Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім» — комплекс історичних пам'яток Сіверщини. Створений рішенням Чернігівського обласного виконкому від 27 серпня 1990 на базі краєзнавчого музею та філії Чернігівського історико-архітектурного заповідника (нині заповідник «Чернігів стародавній»).

До складу заповідника входять:

Загалом музею-заповіднику передано 12 пам'яток архітектури й містобудування.

Спасо-Преображенський собор (1791—1806), зведений за проектом архітектора Дж. Кваренгі, Тріумфальна арка та торгові ряди й склади належать до небагатьох зразків стилю класицизму в Україні. Свято-Успенський собор є значним архітектурним твором українського бароко раннього періоду.

Спасо-Преображенський монастир у Новгороді-Сіверському є одним із найвизначніших сакральних ансамблів України. Перші будови на території монастиря з'явилися в 11—12 ст. Зі споруд того часу зберігся фундамент головного мурованого Спаського собору, зведеного в кінці 12 — на початку 13 ст., та залишки стін княжого терема.

У 17 ст. тут споруджено бурсу (колегіум), келії, оборонні стіни з вежами. До 1679 в монастирі діяла друкарня, що зіграла значну позитивну роль у розвитку української культури.

Нині на території Спасо-Преображенського монастиря діє музей «Слова о полку Ігоревім», в експозиції якого представлені дореволюційні та сучасні видання літописної пам'ятки, її переклади іноземними мовами, археологічні знахідки доби Київської Русі, твори образотворчого мистецтва. Розташований окремо краєзнавчий відділ заповідника знайомить з історією міста, етнографією та природою Новгород-Сіверщини.

Замкова гора є історичною місцевістю, де розміщувався дитинець, резиденція новгород-сіверських князів 12—13 ст.; звідси 1185 виступив у похід на половців новгород-сіверський князь Ігор Святославич — головна постать «Слова о полку Ігоревім».

До 1000-літнього ювілею міста встановлено бронзові пам'ятники героям славнозвісного лірико-епічного твору.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]