Новицький Іван Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новицький Іван Петрович
Народився 1840 або 1844
Тараща, Київська губернія
Помер 12 (24) серпня 1890
Країна Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Російська імперія
Діяльність історик
Alma mater Історико-філологічний факультет Київського університетуd
Знання мов російська
Заклад Імператорський університет Святого Володимира

Іва́н Петро́вич Нови́цький (* 1840, м. Тараща, Київської губернії  — † 31 липня (12 серпня) 1890) — український історик, журналіст та етнограф. (Псевдоніми і криптоніми: Індрик, Жовтий Ір., Й. Н., Ив. Н.)

Біографія та творчий доробок[ред. | ред. код]

Народився в місті Тараща Київської губернії. Навчався в київській гімназії та на історико-філологічному факультеті університету.

Автор багатьох статей в виданнях: газета «Кіевлянинъ», «Київські губернські вісті» та «Кіевская старина». Працював у центральному архіві Київського університету святого Володимира, Археографічній комісії, київському статистичному комітеті, та київському відділі Імператорського географічного товариства.

Надрукував близько десяти описів актових книг центрального архіву; видав два томи матеріалів з історії селянства XV — XVIII століть (1877), зокрема «Нарис історії селянського стану Південно-Західної Росії в XV—XVIII ст.» (1876), «Адам Кисіль — воєвода київський» (1885). Склав два розгорнутих покажчика, особовий (1878) та географічний (1883), до всіх видань Археографічної комісії, починаючи з 1844 року. Останній покажчик становить спробу історично-географічного опису краю.

Уклав «Довідковий словник юридичних термінів давньої актової мови Південно-Західної Росії» («Университетские известия». К., 1871, № 8; 1872, № 3) — перший термінологічний словник української мови 15—17 століть. Словник вміщує 465 статей до слів, що побутували в юридичному обігу того часу.

Брав участь у експедиції Павла Чубинського, в ході якої зібрав близько 5000 пісень (опублікаовані у п'ятому томі праць експедиції). Цінне історико-етнографічне значення має його публікація «Жінка та її становище в малоросійських народних піснях» що вийшла в альманасі «Кіевлянка» (виданий редакцією газети «Кіевлянин») у 1889 році.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]