Новицький Іван Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новицький Іван Петрович
Народився 1840 або 1844
Тараща, Київська губернія
Помер 12 (24) серпня 1890
Громадянство
(підданство)
Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Російська імперія
Діяльність історик
Alma mater Історико-філологічний факультет Київського університету[d]
Володіє мовами російська
Заклад Київський університет[d]

Іва́н Петро́вич Нови́цький (* 1840, м. Тараща, Київської губернії  — † 31 липня (12 серпня) 1890) — український історик, журналіст та етнограф. (Псевдоніми і криптоніми: Індрик, Жовтий Ір., Й. Н., Ив. Н.)

Біографія та творчий доробок[ред. | ред. код]

Народився в місті Тараща Київської губернії. Навчався в київській гімназії та на історико-філологічному факультеті університету.

Автор багатьох статей в виданнях «Кіевлянин», «Київські губернські вісті» та «Кіевская старина». Працював у центральному архіві Київського університету святого Володимира, Археографічній комісії, київському статистичному комітеті, та київському відділі Імператорського географічного товариства.

Надрукував близько десяти описів актових книг центрального архіву; видав два томи матеріалів з історії селянства XV — XVIII століть (1877), зокрема «Нарис історії селянського стану Південно-Західної Росії в XV—XVIII ст.» (1876), «Адам Кисіль — воєвода київський» (1885). Склав два розгорнутих покажчика, особовий (1878) та географічний (1883), до всіх видань Археографічної комісії, починаючи з 1844 року. Останній покажчик становить спробу історично-географічного опису краю.

Уклав «Довідковий словник юридичних термінів давньої актової мови Південно-Західної Росії» («Университетские известия». К., 1871, № 8; 1872, № 3) — перший термінологічний словник української мови 15—17 століть. Словник вміщує 465 статей до слів, що побутували в юридичному обігу того часу.

Брав участь у експедиції Павла Чубинського, в ході якої зібрав близько 5000 пісень (опублікаовані у п'ятому томі праць експедиції). Цінне історико-етнографічне значення має його публікація «Жінка та її становище в малоросійських народних піснях» що вийшла в альманасі «Кіевлянка» (виданий редакцією газети «Кіевлянин») у 1889 році.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]