Новоросія (конфедерація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 48°00′10″ пн. ш. 37°48′19″ сх. д. / 48.0028° пн. ш. 37.8053° сх. д. / 48.0028; 37.8053

Новоросія
рос. Новороссия
Участь у війнах: Російська збройна агресія проти України
Лідери: Леонід Пасічник, Денис Пушилін
Штаб-квартира: Луганськ, Донецьк
Регіон діяльності: Окремі райони Луганської та Донецької областей України
Союзники:

Росія Російська Федерація

Опоненти:

Україна Україна

Участь у конфліктах: Війна на сході України

Новоросія (конфедерація) у Вікісховищі

Союз народних республік (також Новоросія[1], рос. Конфедерация Новороссия) — пропонована концепція для союзу невизнаних квазідержавних утворень «Луганської народної республіки» (ЛНР) та «Донецької народної республіки» (ДНР), які діють в кількох районах Донецької та Луганської областей України.

Генеральною прокуратурою України «ЛНР» і «ДНР» визнано терористичними організаціями[2][3].

26 червня 2014 року Олега Царьова було обрано спікером парламенту «союзу народних республік», до складу якого входять лише «ДНР» і «ЛНР»[4]. За тиждень спікера було оголошено у всеукраїнський кримінальний розшук[5].

Менш ніж за рік проєкт «Новоросія» було заморожено, про що 20 травня 2015 року оголосив Олег Царьов та «міністр закордонних справ «ДНР» Олександр Кофман[6].

Передумови[ред. | ред. код]

В історичному минулому Новоро́сія (також Новоросійський край, рос. Новоро́ссия) — це урядова назва в Російській імперії для південноукраїнських земель[7], що включала території анексовані Російською імперією у XVIII столітті, а саме землі Вольностей Війська Запорозького Низового[8], Кримського ханства та володіння Османської імперії в Північному Причорномор'ї. Вперше згадується у 1764 році, як Новоросійська губернія[7].

Зовнішні відеофайли
На Алтаї відкрили першу в Росії меморіальну дошку «захиснику Новоросії» (рос. На Алтае открыли первую в России мемориальную доску защитнику Новороссии)[9]

У 2014 році з подачі[10] президента Російської Федерації Володимира Путіна, який помилково долучив до Новоросії і Харків[11], термін Новоросія почали широко використовувати щодо Південно-Східної України не тільки проросійські сепаратисти, російські шовіністи, а й офіційні російські органи.[12][13] 26 червня 2014 року на території районів Луганської та Донецької областей України контрольованій проросійськими сепаратистами було проголошено так званий Союз народних республік — Новоросія.

Історія[ред. | ред. код]

Підтримка Росією міжнародного тероризму[ред. | ред. код]

Згідно з даними Служби безпеки України,

Планування, фінансування та реалізація Росією військової агресії на території Луганської та Донецької областей організовується, спрямовується, здійснюється силами, насамперед, Федеральної служби безпеки Російської Федерації, Головного розвідувального управління Збройних Сил Російської Федерації, найманців усіляких видів і сортів з усієї Росії, і в тому числі найманців і з України. При цьому використовуються ті джерела і канали фінансування, які застосовуються злочинними організаціями для закупівлі зброї, з якої розстрілюється мирне населення України [14]

25 вересня 2014 року Міністерство закордонних справ Росії вперше офіційно назвало «Новоросією» Луганську та Донецьку області України[13][15]. До цього ще 17 квітня президент Росії В. В. Путін назвав південний схід України Новоросією[16]. Але згідно з дослідженням Андрія Ілларіонова — більша частина тверджень, що були наведені В. В. Путіним — не є правдивими[17].

Цитуючи деякі уривки з цього дослідження:

"Путин: Вы что, не знаете, что в 1922 году... Эти земли были в 20-е годы, в 21-22-м годах при создании Советского Союза переданы от России Украине.

Факты: Это утверждение не соответствует действительности. В 1921-22 годах никакие территории от России Украине не передавались. В эти годы российско-украинская граница изменениям не подвергалась.

Путин: Это Харьков, Луганск, Донецк, Николаев, Херсон, Одесская область.

Факты: Харьков никогда не входил ни в одну административно-территориальную единицу, в названии которой присутствовал бы термин «Новороссия». Население на территории современного Харькова непрерывно проживает с 1630 г., когда там поселились украинские казаки с Поднепровья. Историческая украинская область, в центре которой находится Харьков, называется Слобожанщина. В Российской империи Харьков был губернским центром Слободской губернии (1765-1780 гг.), Слободско-Украинской губернии (1796-1835 гг.), затем – Харьковской губернии. Ни в Российской империи, ни в СССР до 1932 г. такого административного образования, как Одесская область, не было. В 1921-22 гг. Одесса и окружающие ее территории входили в Херсонскую губернию."

Формація[ред. | ред. код]

«Партія Новоросія», утворена 13 травня 2014 року у Донецьку[18], на своєму першому конгресі 22 травня 2014 року оголосила про «створення самопроголошеного державного утворення „Новоросія“», інспірована ідеями Російської імперії. Конгрес відвідали, зокрема, сепаратисти Народне ополчення Донбасу, Павло Губарєв, Олександр Проханов[19], Олександр Дугін та інші[20][20][21]. Губарєв стверджував, що до утворення буде включено Харків, Херсон, Дніпропетровськ, Запоріжжя. Миколаїв та Одесу[22][23]. За два дні прем'єр-міністри Олексій Карякін та Олександр Бородай підписали документ про об'єднання у конфедерацію[24].

Декларація грудня 2014[ред. | ред. код]

12 грудня 2014, «Конгрес депутатів усіх рівнів», очолюваний Борисом Борисовим та Губарєвим, видав нову «декларацію суверенітету „Союзу народних республік“» Новоросії, посилаючися на Договір про утворення СРСР (1922)[25][26].

Розпад проєкту у травні 2015[ред. | ред. код]

20 травня 2015 року лідери оголосили про «розпад» проєкту. Олег Царьов оголосив, що проєкт заморожено, бо він йде в розріз з Другими Мінськими угодами[27].

У червні 2015 лідери ДНР та ЛНР оголосили свої пропозиції змін до Конституції України, закликаючи широкої автономії Донбасу, визнаючи його та Автономну Республіку Крим територією України[28]. Пізніше ці пропозиції були відкликані Захарченком 15 червня[29].

У середині червня Ігор Гіркін, коментуючи ситуацію з Новоросією, заявив про «повне фіаско», пояснюючи, що «був план домовитися з Україною про повернення двох автономій — Луганської та Донецької, а за це Україна де-факто визнає анексію Криму, санкції скасовуються, усе стає як було плюс Крим». «Ми забули це узгодити з Києвом», додав він з іронією[30].

Збройні сили[ред. | ред. код]

Збройні сили Новоросії складалися з Народного ополчення Донбасу та Народного ополчення Луганська (раніше — Об'єднана армія південного сходу)[31][32].

Збройні угруповування ДНР та ЛНР об'єдналися в одну групу 16 вересня 2014 року, утворивши «Об'єднані збройні сили Новоросії»[33]. Це угруповування було визнане Україною терористичним, і є винним у збитті Боїнга 777 біля Донецька 17 липня 2014.

Реакція української влади[ред. | ред. код]

16 травня 2014 року Генеральною прокуратурою України було визнано ДНР і ЛНР терористичними організаціями[34].

Міжнародне визнання[ред. | ред. код]

Росія 21 лютого 2022 визнала політичні суб'єкти Новоросії суверенними державами. ДНР і ЛНР були офіційно визнані Росією, Сирією, КНДР та частково визнаною державою Південною Осетією, що була виведена з-під контролю Грузії за участі Росії у 2008 році[35][36].

Критика[ред. | ред. код]

За словами українського історика Ярослава Потапенка, «Новоросія» належить до того ж символічного ряду, що ідеологема-символ «Велика Перемога» й «георгіївська стрічка», «великий полководець Сталін», «Севастополь — місто російської слави», «Крим — наш!», «народне ополчення ДНР» (котре рятує від «карателів-фашистів»), «Деды воевали!» тощо.[37] Український публіцист Костянтин Скоркін, аналізуючи путінський міф «Новоросії» стверджує, що міф є стрижнем, котрий поєднує різнорідні елементи цього міфу: є «культ Великої Вітчизняної війни» — коли "Саме перемогу СРСР у війні сприймають за головний доказ правоти справи донбаського сепаратизму. Адже в рамках місцевої ідеології («особливого шляху Донбасу»), він протистоїть «фашистам», захищаючи цінності, за які «діди воювали».[37] При цьому образом головного ворога мисляться вже не «німецько-фашистські загарбники», а «українські націоналісти» як "вороги СРСР та «русского мира» (з якими Сталін боровся в минулому, а Путін сьогодні).[38] В есхатологічно-шизофренічній мрії-утопії про «небесну Новоросію» хворобливі фантоми про Христа як особливого «русского Бога» химерно поєднуються з гаслами «Ленін — Сталін — Путін!», «Побєда будет за намі!», «Побєдім фашистскую хунту!» (при цьому прояви «фашизму» вбачаються абсолютно у всьому українському, а «антифашизм» і «антиукраїнське» стають поняттями-синонімами)[37].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Царьов розповів, чому терористи відмовились від «Новоросії» і створили «Союз народних республік». www.ukr-pravda.in.ua. 11 червня 2015. Архів оригіналу за 14 липня 2015. Процитовано 14 липня 2015.
 2. Самопроголошені республіки у Донецькій та Луганській областях кваліфіковано як терористичні організації. Офіційний сайт Генеральної прокуратури України. 16 травня 2015. Архів оригіналу за 14 липня 2015. Процитовано 14 липня 2015.
 3. Ukraine's prosecutor general classifies self-declared Donetsk and Luhansk republics as terrorist organizations. Kyiv Post. 16 травня 2014. Архів оригіналу за 14 липня 2915. Процитовано 14 липня 2015.
 4. У ДНР та ЛНР нарешті придумали, куди прилаштувати Царьова. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 17 липня 2014.
 5. Царьова оголосили у всеукраїнський розшук. Українська правда. 2 липня 2014. Процитовано 14 липня 2015.
 6. Russian-backed 'Novorossiya' breakaway movement collapses. uatoday.tv. Архів оригіналу за 26 липня 2015. Процитовано 18 квітня 2023.
 7. а б http://izbornyk.org.ua/encycl/euii135.htm «Енциклопедія українознавства». У 10-х томах. / Головний редактор Володимир Кубійович, вид. «Молоде життя»-«НТШ», м. Львів, 1996 р., Т. 5 С. 1788—1789 ISBN 5-7707-6832-0 (укр.)
 8. МАНІФЕСТ «ПРО ЗНИЩЕННЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ ТА ЗАРАХУВАННЯ ОНОЇ ДО НОВОРОСІЙСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ» 1775
 9. Первая мемориальная доска «защитнику Новороссии» открыта в России — в нищем алтайском селе без асфальта на старой хибаре покойника. ВИДЕО, Цензор. НЕТ, 28.09.2015
 10. Восточная Украина — это Новороссия. О чем рассказал Путин в эфире // © Информационное агентство ЛІГАБізнесІнформ, 2007—2014
 11. Владимир Путин: Харьков — это Нарния… или Новороссия… // © 2013 rufabula.com
 12. О встрече Министра иностранных дел России С. В. Лаврова с Госсекретарем США Дж. Керри. Обсуждалась ситуация на Украине в контексте … налаживания прямого диалога между властями в Киеве и руководством Новороссии // МИД России _ 25.09.2014
 13. а б Росія офіційно визнала «Новоросію» [Архівовано 27 вересня 2014 у Wayback Machine.] // ТВі, 25 вересня, 17:10
 14. Брифінг Голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка, 4 липня 2014 р. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 11 серпня 2014.
 15. О встрече Министра иностранных дел России С. В. Лаврова с Госсекретарем США Дж. Керри. Обсуждалась ситуация на Украине в контексте … налаживания прямого диалога между властями в Киеве и руководством Новороссии // МИД России _ 25.09.2014
 16. Прямая линия с Владимиром Путиным. вопрос в том, чтобы обеспечить законные права и интересы русских и русскоязычных граждан юго-востока Украины — напомню, пользуясь терминологией ещё царских времён, это Новороссия: Харьков, Луганск, Донецк, Херсон, Николаев, Одесса не входили в состав Украины в царские времена, это всё территории, которые были переданы в Украину в 20-е годы советским правительством. Зачем они это сделали, бог их знает.
 17. Андрей Илларионов - Путин и границы Украины. И Фрейд. aillarionov.livejournal.com. 26 жовтня 2014. Процитовано 14 липня 2015.
 18. Donetsk announces creation of Novorossiya Party. Kyiv Post. 13 травня 2014. Архів оригіналу за 22 травня 2014. Процитовано 26 травня 2014.
 19. Young, Cathy (21 травня 2014). Fascism Comes to Ukraine -- From Russia.
 20. а б ru:Состоялся учредительній съезд ОПД "Партия Новороссия"language=ru. novorossia.su. 22 травня 2014. Архів оригіналу за 22 травня 2014. Процитовано 26 травня 2014.
 21. Paul Goble (8 серпня 2013). Window on Eurasia: To Save Russia and Himself, Putin Must Become a National Bolshevik, Izborsky Expert Says. windowoneurasia2.blogspot.ca. Процитовано 20 квітня 2015.
 22. uk:У Донецьку створили партію "Новоросія". Ukrayinska Pravda (укр.). 23 травня 2014. Архів оригіналу за 23 травня 2014. Процитовано 26 травня 2014.
 23. Ukraine crisis timeline. BBC News Online. 8 травня 2014. Архів оригіналу за 26 травня 2014. Процитовано 26 травня 2014.
 24. ru:СМИ: Террористі из "ДНР" и "ЛНР" объединилис (рос.). UNIAN. 24 травня 2014. Архів оригіналу за 25 травня 2014. Процитовано 26 травня 2014.
 25. В самопровозглашенніх республиках Донбасса приняли "Декларацию о госсуверенитете Новороссии" (рос.). Dialog.ua. 14 грудня 2014. Процитовано 10 лютого 2015.
 26. Vladimir Dergachev (19 січня 2015). ru:Сепаратисті готовят замену ополченцам. Gazeta.ru (рос.). Процитовано 10 лютого 2015.
 27. uk:Царьов офіційно визнав крах "проекту Новоросія"language=uk. Channel 5. 20 травня 2015. Процитовано 10 червня 2015.
 28. Elena Holodny. The pro-Russia separatist regions just named Crimea as a part of Ukraine. Business Insider Australia. Процитовано 9 червня 2015.
 29. Захарченко, оправдываясь, признался, что его боевики ведут обстрелы с территории школы | InfoResist. Процитовано 18 червня 2015.
 30. Стрелков заявил о фиаско проекта "Новороссия". Процитовано 18 червня 2015.
 31. Жители Славянска поддержали «Народное ополчение Донбасса» // «Взгляд.RU» от 12 апреля 2014
 32. «„Народное ополчение Донбасса“ строит баррикады»
  Протесты в Славянске Донецкой области // «ИТАР-ТАСС» от 13 апреля 2014
 33. Архівована копія ДНР и ЛНР приступили к созданию Армии Новороссии. Novorossiya (Russian) . 16 September 2014. Архів оригіналу за 19 вересня 2014. Процитовано 19 September 2014.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 34. Самопроголошені республіки у Донецькій та Луганській областях кваліфіковано як терористичні організації. Офіційний сайт Генеральної прокуратури України
 35. South Ossetia Recognizes 'Luhansk People's Republic'. Radio Free Europe/Radio Liberty. 19 червня 2014. Процитовано 14 липня 2015.
 36. South Ossetia recognizes Donetsk People's Republic. Kyiv Post. 27 червня 2014. Процитовано 14 липня 2015.
 37. а б в КОНЦЕПТ «ВЕЛИКОЇ ПЕРЕМОГИ» ЯК АНТИУКРАЇНСЬКА ІДЕОЛОГЕМА КРЕМЛІВСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ: СПРОБА КОМПЛЕКСНОГО МІЖДИСЦИПЛІНАРНОГО АНАЛІЗУ
 38. Скоркін К. Міт Новоросії: край реакційних утопій / К. Скоркін // Критика. — Число 9-10. — 2014. — С. 27-30. (стор.: 30)

Джерела і література[ред. | ред. код]

 • Скоркін К. Міт Новоросії: край реакційних утопій // Часопис «Критика»: Рік XVIII, число 9-10 (203—204).
 • Теміров Ю. Зрозуміти Донбас — зберегти Україну або пастки позаісторичного мислення // Безпековий огляд ЦДАКР «Виклики і Ризики». 2014. — № 10.

Посилання[ред. | ред. код]