Новочеркаське духовне училище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новочеркаське духовне училище
рос. Новочеркасское духовное училище
Новочеркаське духовне училище
Новочеркаське духовне училище
Країна Росія
Місто Новочеркаськ,
Ростовська область
Дата будівництва XIX век

Новочеркаське духовне училище (рос. Новочеркасское духовное училище) розташоване в центрі Новочеркаська (Ростовська область, Росія) на проспекті Єрмака.

Історія[ред. | ред. код]

У середині XIX століття на проспекті Єрмака було збудовано двоповерховий особняк в російському стилі, належить генерал-майору Шушкову; будівлю було характерним зразкам архітектури Новочеркаська. У 1863 році воно було придбано Єпархіальним управлінням і в ньому було облаштовано Духовне училище.

Духовне і повітові училища на листівці дореволюційній
Повітове училище після революції

31 серпня 1902 року повністю була закінчена перебудова двоповерхового корпусу і на його другому поверсі створена домова церква в ім'я Покрови Божої Матері[1]. Освятив Покровську церкву 22 вересня 1902 року архієпископ Донський і Новочеркаський Афанасій. У 1915 році архієпископ Митрофан (Сімашкевич) затвердив статут Покровського братства при Новочеркаському духовному училищі, метою якого було «надавати матеріальну допомогу вихованцям Новочеркаського духовного училища і сприяти їх релігійно-морального виховання»[2].

Після Жовтневої революції училище закрили, і воно втратило церковних цибулястих куполів. Тут була організована колонія для малолітніх безпритульних дітей. Приміщення домової церкви використовувалося як актовий зал, конференц-зал та бібліотека. Безпритульників навчали ливарній справі та іншим виробничим професіям, заклавши таким чином основи майбутнього верстатобудівного заводу. Цей статус підприємство отримало в 1941 році перед Великої Вітчизняної війною. Після війни в ньому розташовувалося заводоуправління Новочеркаського верстатобудівного заводу. В даний час тут розташований офіс банку «Центр-Інвест»[3]. Будинок є архітектурною та культурною спадщиною міста.

Розташоване поряд з ним будинок — це повітове училище, побудована архітектором Війська Донського К. К. Пейкором в 1818 році, являє собою двоповерховий кам'яний будинок з мезоніном, прикрашених портиком на напівколона. Повітове училище було переведено сюди з Черкаська (нині станиця Старочеркасская). У ньому навчалися переважно діти привілейованих верств населення. У радянський час будинок був адміністративним корпусом Новочеркаського верстатобудівного заводу.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]