Нонакорд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Великий (g3) та малий (k3) нонакорди.

Нонакордакорд, що складається з п'яти звуків, які можна розташувати за терція (наприклад: до, мі, соль, сі, ре). Позначається цифрою 9.

У тісному розташуванні (тобто будучи розташований за терціями) нонаккорд містить чотири терції, три квінти, дві септими та одну нону, три тризвуки і два септакорди. Нонакорд може бути розглянуто також як септаккорд з додаванням нони від його основного тону. Обернення нонакорда зустрічаються вкрай рідко і, зазвичай, виникають і розглядаються як будь-які інші акорди в поєднанні зі звуками мелодичної фігурації. На відміну від обернень септакорда і тризвуку, обернення нонакорду не мають власних назв.

Розрізняють нонакорди великий (з великої ноною) і малий (з малою ноною), з них повинні бути виділені великий і малий домінантові нонакорди, тобто нонакорди, побудовані на V ступені натурального і гармонічного мажору і гармонічного мінору, з них V9 (Великий домінантовий нонакорд) є дисонансом акустично правильним, тому що складається зі звуків натурального звукоряду.

Ряд нонакордів у п'єсі "Хмари" К. Дебюссі

Частіше за інші зустрічаються нонакорди II і V ступенів, як володіють найбільш ясній гармонійної функцією. Нонакорди широко зустрічаються в музиці романтичного стилю. Імпресіоністи іноді використовували послідовності нонакордів, подібно як у зазначеному прикладі.

Джерела[ред. | ред. код]