Нотатки про війну з галлами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нотатки про війну з галлами
De Bello Gallico
Commentarii de Bello Gallico.jpg
Видання 1783 року
Жанр Історична література
Тема Галльська війна
Автор Авл Гірцій і Гай Юлій Цезар
Мова латинська мова
Написано невідомо
Опубліковано 58 до н. е. і 49 до н. е.
Країна Римська республіка
Видавництво Гай Юлій Цезар
Наступний твір Записки про громадянську війну

CMNS: Цей твір у Вікісховищі
C. Iulii Caesaris quae extant, 1678

«Нотатки про війну з галлами», також «Записки про Галльську війну» (лат. Commentarii de Bello Gallico), або Галльська війна (Bellum Gallicum)  — твір римського політичного діяча, полководця і письменника Гая Юлія Цезаря, котрий у 58-50 рр. до н. е. був намісником римської провінції Галлії. У семи частинах книги, написаних Цезарем, розповідається про воєнні дії римських військ на території Галлії у 58-50 рр.до.н. е. Хоча твір і написаний Цезарем, сам полководець згадується у ньому лише в третій особі. Також праця доповнена восьмою книгою, написаною близьким до Цезаря полководцем Авлом Гірцієм. «Записки …» стали потужним пропагандистським засобом Цезаря: копії твору масово розповсюджувались у Римі, а трохи згодом стали класикою історичної літератури. При цьому текст майже не містить відкритого вихваляння полководця, а лише сприятливий для нього показ фактів, що є важливою його особливістю. Щодо створення і публікування різних частин «Записок…» Цезаря в історіографії існують різні точки зору: одні вчені вважають, що Цезар щороку, опрацьовуючи тексти своїх донесень римському сенату, укладав відповідні книги й розділи «Записок…» і щорічно їх публікував; інші дотримуються думки, що весь текст «Записок…» був продиктований Цезарем одразу в 52-51 рр. до н. е. на основі його власних щорічних донесень сенату і тоді ж опублікований. Беззаперечним є те, що Цезар справді щорічно надсилав римському сенату донесення про хід воєнних дій у Галлії, а текст «Записок…», який дійшов до нас, — не що інше, як літературне опрацювання цих донесень. Логічним продовженням «Записок про галльську війну» є «Записки про громадянську війну» (лат. Commentarii de Bello Civili) (складається з 3 частин), де самим Цезарем описане його війна з Помпеєм та його прибічниками, а також «Записки про александрійську війну» (лат. De Bello Alexandrino) написані одним з його офіцерів (можливо Саллюстієм Кріспом).

У літературі Цезар був відомий не лише історичними творами, але і як драматург, а також автор викривальних творів (напр. «Антикатон»).

Переклад українською[ред. | ред. код]

Перший повний український переклад «Нотаток про війну з галлами» був опублікований у львівському видавиництві Апріорі в 2021 році. Переклад з латини зробив відомий філософ, перекладач античної літератури, професор Володимир Литвинов.

  • Гай Юлій Цезар. Нотатки про війну з галлами / Пер. з лат. В. Д. Литвинова. – Львів: Видавництво «Апріорі», 248 с. — 1000 прим. — ISBN 978-617-629-745-1.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Нотатки про війну з галлами