Нузет Умеров

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нузет Умеров
Народився 13 листопада 1931(1931-11-13) (90 років)
Сімферополь, РСФРР, СРСР
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність поет, перекладач, письменник, журналіст
Alma mater Літературний інститут імені Горького

Нузет Умеров (крим. Nuzet Umerov; *13 листопада 1931(19311113), м. Сімферополь, РСФСР) — поет, прозаїк, перекладач, журналіст, засновник сучасного напрямку в дитячій кримськотатарській літературі.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 13 листопада 1931 року в Сімферополі, жив на вулиці Училищна, 6. У травні 1944 року разом з матір'ю, сестричкою, братиком був депортований до Узбекистану. По закінченні школи працював токарем, слюсарем, шахтарем. Вірші почав писати ще в школі. Це захоплення привело його в Москву, в Літературний інститут ім. М. Горького, де навчався на одному семінарі з Євгеном Євтушенком, Робертом Рождественським, Беллою Ахмадуліною, Джимом Петерсоном.

По закінченні інституту в 1963 році був направлений в Алма-Ату, де обіймав посаду завідувача відділу художнього перекладу у видавництві «Жазуши» («Письменник»). Згодом став головним редактором Державного комітету Казахської РСР з друку. У 1970 році переїхав у Ташкент, де працював у Спілці письменників Узбекистану, заступником головного режисера Академічного Великого театру ім. Алішера Навої.

У 1968 році став членом Спілки письменників СРСР.

У 1992 році повернувся до Криму. З 1984 по 2006 рік Нузет Умеров — головний редактор найстарішої кримськотатарської газети «Янъы дюнья». Разом з іншими кримськими поетами — Валерієм Басировим, Ольгою Тимохіної і іншими робить все, щоб діти і молодь пізнавали культуру і мови народів, що мешкають в Криму. Видають казки, вірші російською, українською та кримськотатарською мовами, які стали дуже популярними. Нузет Умеров — автор декільких десятків книг. Це — вірші, поеми, казки, оповідання, повісті, п'єси, гуморески. Перекладач з казахської, узбецької, татарської і інших мов. Брав участь у створенні першого післявоєнного кримськотатарського букваря «Еліфбе»

Член Спілки письменників України, академік Кримської Літературної Академії, заслужений журналіст України.

Творчість[ред. | ред. код]

  • Умеров Н. А. Алтын урлукъ = Золотое зернышко: стихи/Н. А. Умеров. — Симферополь: ДОЛЯ,2006. — 112 с.: ил.
  • Умеров Н. А. Ведмідь-гора: вірші, оповідання і казки: пер. з кримськотат./ Н. А. Умеров. — Симферополь: Крымучпедгиз, 2010. — 214 с.: ил.
  • Умеров Н. Золотая осень: стихи и сказки / Н.Умеров. — Симферополь: Крымучпедгиз, 2008. — 128 с. : цв.ил.
  • Умеров Н. А. Я вас люблю!: Стихи / Н. А. Умеров; Ред. О.Тимохина. — Симферополь: Крымучпедгиз, 2006. — 100 с. : портр.

Посилання[ред. | ред. код]