Нукуоро (атол)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нукуоро. Карта розташування: Тихий океан
Нукуоро
Нукуоро
Розташування атола Нукуоро в Тихому океані
Карта центральної та східної частини Нукуоро

Нукуоро — піщаний атол, що знаходиться трохи північніше екватора, в штаті Понпеї Федеративних Штатів Мікронезії. Населення — близько 900 осіб [1]. Атолл має класичну кільцеподібну форму, в середині розташована лагуна діаметром близько 6 кілометрів [1].

На острові немає аеропорту, раз на місяць (нерегулярно) прибуває пасажирське судно. Є початкова школа [2].

Історія[ред. | ред. код]

Час появи людей на Нукуоро не встановлено, проте міграція швидше за все почалася в XII столітті і відбувалася нерівномірно [3]. Можливий напрямок міграції — з Тувалу [4]. Відкриття атола європейцями відбулося в 1806 році: його помітили з корабля під командуванням іспанського моряка Хуана Батісти Монтеверде [5].

Нукуоро знаменитий місцевим ремеслом — дерев'яними фігурками аїту, найстаріша з яких була придбана європейцями в 1873 році [6].

Населення[ред. | ред. код]

Населення атола говорить на полінезійській мові нукуоро, літні також володіють понапейською. Займаються рибальством, тваринництвом і вирощуванням таро і копри (переважно в південно-східній частині атола) [1]. Біля узбережжя водяться чорні устриці [en], з яких виробляють перли [7].

На атолі вкрай поширений перехід дітей з сім'ї в сім'ю, так в дослідженні 1999 року, було встановлено, що близько двох третин (61 %) дітей — прийомні, а в 1965 році всього 2 % дорослого населення острова не жили в прийомній сім'ї ніколи в житті [8].

У 2011 році на Постійному форумі ООН з питань корінних народів [en] представниця Асоціації резидентів Нукуоро Бестіна Менджамін повідомила, що атол знаходиться в постійній небезпеці із-за цунамі, викликаних глобальним потеплінням, маючи на увазі не тільки відсутність притулків, але й руйнування родючих ґрунтів, яке веде до голоду [9].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]