Нью-Йоркська група

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нью-Йоркська група — неформальне об'єднання українських еміграційних поетів, яке виникло в 1950-х роках у Нью-Йорку. Твори членів угрупування написані в стилі модерн і мали інтелектуальний та певною мірою елітарний характер. Члени групи зосереджувались на естетичній вартості своїх творів і свідомо уникали суспільних та політичних тем у своїй творчості, реагуючи цим на попередню завелику політизованість української літератури за кордоном та в СРСР. Нью-Йоркська група відрізнялася від європейських літературних угрупувань авангардних літераторів тим, що не видавала маніфестів та не мала власної літературної програми, оскільки її члени мали цілком різні стилі й погляди. Не всі члени групи також проживали в Нью-Йорку. До Нью-Йоркської групи відносять таких авторів: Богдан Бойчук, Юрій Тарнавський, Богдан Рубчак, Женя Васильківська, Емма Андієвська, Патриція Килина, Віра Вовк, Роман Бабовал, Юрій Коломиєць, Олег Коверко, Марко Царинник, Юрій Соловій, Вольфрам Бургардт, Марія Ревакович.

У 2016 році вийшов повнометражний документальний фільм про Нью-Йоркську групу кінорежисера Олександра Фразе-Фразенка «Акваріум в морі. Історія Нью-Йоркської групи поетів»[1][2].

Історія[ред. | ред. код]

Згідно зі свідченнями Богдана Бойчука[3], процеси, які згодом призвели до створення групи почалися 1953 року за участі самого Бойчука та Юрія Тарнавського. Згодом до групи долучилися Богдан Рубчак та Женя Васильківська (1955), Емма Андієвська та Патриція Килина (1957), а також Віра Вовк (1959).

Умовною датою заснування та датою найменування групи Нью-Йоркською вважається 20 грудня 1958 року. В цей день в італійській кав'ярні «Пікок» (Павич) на Вест-стріт 4, біля парку Вашингтона в Нью-Йорку Патриція Килина, Богдан Бойчук та Юрій Тарнавський надали групі назву та вирішили видавати щорічний журнал «Нові поезії». Деякі з членів Нью-Йоркської групи мали власні публікації до заснування об'єднання (Емма Андієвська, 1951).

Склад групи змінювався. Женя Васильківська вийшла з групи в кінці 1960-х, Емма Андієвська в 1967 році, Патриція Килина в 1973 році. Натомість до групи приєдналися поети молодшого покоління: Роман Бабовал, Юрій Коломиєць, Олег Коверко, Марко Царинник, Юрій Соловій (художник, який оформив усі числа «Нових поезій»), та перекладач з іспанської та інших романських мов Вольфрам Бургардт. Останньою прийшла до групи Марія Ревакович.

Незважаючи на політичні обставини, між українськими радянськими письменниками та членами Нью-Йоркської групи існували контакти. Віра Вовк тричі відвідувала Україну в 1960-ті роки. Подібно до абстрагованих від соціальних та політичних проблем творів авторів Нью-Йоркської групи подібні тенденції з'явилися в поетів Київської школи та сучасних українських авторів.

Публікації[ред. | ред. код]

Члени Нью-Йоркської групи друкували свої твори в літературному додатку до газети «Свобода», в журналі «Горизонти», «Українській літературній газеті», «Нових днях» та «Сучасності». Представники групи також заснували щорічний журнал «Нові поезії» (редакторами були Богдан Бойчук та Юрій Тарнавський), який виходив у 1959—1971 роках. Всього було видано 13 номерів. Крім власних творів в журналі публікували поетів старшого покоління, яких цінували в групі (Василь Барка, Вадим Лесич) та переклади творів поетів-класиків модернізму. У «Видавництві Нью-Йоркської групи» виходили окремі збірки та книги.

Перекладацька діяльність[ред. | ред. код]

У виборі творів для перекладу члени Нью-Йоркської групи виділяли твори класиків модернізму і тих, хто писав у новаторській поетичній формі (Езра Павнд, Семюел Беккет, Е. Е. Каммінгс, Ділан Томас, Жак Превер, Пабло Неруда, Лотреамон, Мігель де Унамуно, Сен-Жон Перс, Гарт Крейн, Георг Тракль, Поль Елюар, Пауль Целан), а також модерністів, які до того не були доступні українською: Федеріко Гарсіа Лорка, Пабло Неруда, Еухеніо Флорит, Сесар Вальєхо, Карлос Друмонд де Андраде, Хорхе Каррера Андраде, Вісенте Алейксандре, Жоржі де Ліма, Мануел Бандейра, Артуро ді Азеведу, Хуан Рамон Хіменес, Мігель Ернандес, Антоніо Мачадо.

Антології письменників Нью-Йоркської групи[ред. | ред. код]

Фільм про Нью-Йоркську групу[ред. | ред. код]

Навесні 2016 року у Вроцлаві відбулася прем'єра фільму «Акваріум в морі. Історія Нью-Йоркської групи поетів»[4] українського кінорежисера Олександра Фразе-Фразенка. У фільмі взяли участь майже всі учасники НЙГ, а також українські поети вісімдесятники Василь Махно, Юрій Андрухович та Віктор Неборак, композитор Леонід Грабовський, професор літератури Гарвардського університету Григорій Грабович та інші. Американська та українська прем'єри відбулися восени того ж року. На американську прем'єру прибули учасники НЙГ Юрій Тарнавський, Богдан Бойчук, Богдан Рубчак, Женя Васильківська та Олег Коверко, що стало їхньою спільною першою зустріччю за останні 60 років. Українська прем'єра відбулася в межах фестивалю «Велике повернення Нью-Йоркської групи»[5], який організувала продакшн-студія "OFF Laboratory", це студія, яка випустила фільм «Акваріум в морі».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Помер поет, один із засновників Нью-Йоркської групи Богдан Бойчук. // Zaxid.net, 11 лютого 2017
 2. Анастасія Чупринська. Втратити, щоб знайти: Нью-Йоркська група // Zbruch, 12.10.2016
 3. Нью-Йоркська група: Антологія поезії, прози та есеїстики. Упор. Ревакович М., Ґабор В. — Львів, 2012: ЛА «Піраміда», С. 17.
 4. Oleksandr Fraze-Frazenko (2016-01-30). Aquarium in the Sea (Official Trailer). Процитовано 2017-02-18. 
 5. Втратити, щоб знайти: Нью-Йоркська група. Збруч. Процитовано 2017-02-18. 

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Марія Ревакович. Persona non grata. Нариси про Нью-Йоркську групу, модернізм та ідентичність. — К: Критика, 2012. — 336 с.
 • С. Д. Павличко. «Теорія літератури», К.: Основи — 2002, С. 381—418.
 • Літературні вечори в Українському Інституті Модерного Мистецтва Чикаго, 1973—2006 / Укладачі: Віра Боднарук, Володимир Білецький. — Донецьк: Український культурологічний центр, 2006. — 140 с.
 • Бойчук Б. Як і пощо народилася Нью-Йоркська група. // Терем, № 2 (1966)
 • Pytlowany, M. ‘Continuity and Innovation in the Poetry of the New York Group,’ Journal of Ukrainian Studies, 2, no. 1 (1977)
 • Efimov-Schneider, L. ‘Poetry of the New York Group: Ukrainian Poets in an American Setting,’ Canadian Slavonic Papers, 23, no. 3 (September 1981)

Посилання[ред. | ред. код]