Ньянджа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ньянджа
Chichewa, Chinyanja
Поширена в Малаві Малаві,
Мозамбік Мозамбік,
Замбія Замбія,
Зімбабве Зімбабве
Носії 9 349 471 (2001, оцінка)
Писемність латиниця
Класифікація

Нігеро-конголезька макросім'я Бенуе-конголезька сім'я

Бантоїдна гілка
Група банту
Зона N
Офіційний статус
Офіційна Малаві (національна мова)
Замбія (племінна мова)
Коди мови
ISO 639-1 ny
ISO 639-2 nya
ISO 639-3 nya

Ньянджа (Chinyanja), іноді також чева (Chicheŵa) (по іншому великому діалекту) — мова банту, поширена в Південній Африці, в околицях озера Ньяса; найбільша за кількістю носіїв мова Малаві, де є національною мовою (офіційною згідно з конституцією є англійська мова). За класифікацією Гасрі відноситься до зони N, код N31. Назва чева вживається головним чином в Малаві, де це етнічна мову народу чева; в інших країнах (і в самому Малаві), де нею користуються і інші народності (наприклад, нгоні), прийнято етнічно більш нейтральне ньянджа (chinyanja — «мова людей озера Ньяса»).

Ньянджа і чева являють собою два близькоспоріднених діалекти. Історично чева була мовою держави, відомої з португальських джерел як Мараві, і завдяки впливу її правителів, вона поширилася як лінгва-франка. Проте британська колоніальна адміністрація та місіонери використовували на письмі головним чином саме ньянджа, і ця політика була продовжена після проголошення незалежності Малаві. Саме з цим пов'язаний поширений погляд на чева як діалект ньянджа: ця традиція існує і в літературі російською мовою.

Інші діалекти ньянджа — манганджа, Ньяса, нгоні (етнолект нгоні, які перейшли на ньянджа зі своєї мови, близької зулу), пета.

Лад ньянджа типовий для мов банту: їй притаманні аглютинація і синтетизм, розвинена система іменних класів (правда, локативні класи розвинені слабо[1]), порівняно проста фонологічна система (правда, звертає на себе увагу наявність губно-губного [β] (орфографічно ŵ), протиставленого [w]), існування тонів. Добре вивчена інтонація в діалекті чева, де вона взаємодіє з синтаксичною структурою, вказуючи на різні прагматичні значення[2]. Ньянджа також властива «стандартна» бантуська модель дієслова; в дієслівній словоформі виражається узгодження з суб'єктом і об'єктом, різні видо-часові значення, а також актантні деривації, такі як каузатив, аплікат, рефлексія і пасив (у словоформі ньянджа вони йдуть саме в цьому порядку, що також є стандартом[3]).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Топорова, І. М.ньянджа/ Лінгвістичний енциклопедичний словник. М. , 1989
  2. Mchombo, Sam. The Syntax of Chichewa. Cambridge: CUP, 2004.
  3. Hyman, Larry M. Suffix Ordering in Bantu: A Morphocentric Approach/ / Yearbook of Morphology 2002, pp. 245—281

Література[ред. | ред. код]

  • Bentley, M., & A. KulemekaChichewa/ Languages of the World: Materials. Munchen: LINCOM Europa, 1999
  • Hetherwick, A. A Practical Manual of the Nyanja Language. London, 1901
  • Mchombo, S. The Syntax of Chichewa. Cambridge: CUP, 2004.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мовою ньянджа
Tsamba Lalikulu