Ньясазавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ньясазавр
Приблизна реконструкція
Приблизна реконструкція
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові
Клас: Плазуни
Підклас: Dinosauriformes
Рід: Nyasasaurus
Вид: Nyasasaurus parringtoni
Біноміальна назва
Nyasasaurus parringtoni
Nesbitt et al., in press
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Nyasasaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Nyasasaurus
EOL logo.svg EOL: 24176180
Fossilworks: 153274

Ньясазавр[1] ( Лат. - Nyasasaurus назву дано по озеру Ньяса) — рід динозавроподібних (Dinosauriformes) рептилій, що жили в середньому тріасі (245–242 млн років тому, формація Манда) на території сучасної Танзанії. Можливо, є найдавнішим представником динозаврів з відомих науці. Вид Nyasasaurus parringtoni був знайдений на території сучасної Танзанії і вперше описаний в 1956 р. в докторській дисертації англійського палеонтолога Алана Дж. Черіджа (Alan J. Charig), але формальний опис було складено лише в кінці 2012 року.

Вважається, що предки динозаврів почали стрімко розвиватися після самого катастрофічного в історії Землі пермсько-тріасового вимирання, яке сталося приблизно 252 млн років тому. Цей катаклізм знищив звіроящерів з класу терапсид, що домінували в попередні епохи, самі просунуті представники яких були більше схоже на ссавців, ніж на рептилій.

Це дозволило їхнім конкурентам-архозаврам зайняти домінуючі позиції і перетворитися на «класичних» динозаврів до початку юрського періоду. Довгий час одними з перших динозаврів вважалися еораптори — невеликі рептилії, які мешкали на території сучасної Аргентини 230 млн років тому.

Група палеонтологів під керівництвом Стерлінга Несбітта з університету штату Вашингтон у Сіетлі (США) виявила несподіваного «конкурента» для еорапторів, вивчаючи колекцію скам'янілостей в Національному історичному музеї Лондона.

Увагу Несбітта і його колег привернули шість хребців і плечова кістка рептилії, витягнуті з відкладень середнього тріасу в Танзанії відомим британським палеонтологом Френсісом Паррингтоном в 1934 р.

Вчені проаналізували внутрішню будову кісток і виявили, що вони належали вкрай примітивному динозавру середніх розмірів. Дослідники дали йому назву Nyasasaurus parringtoni, на честь першовідкривача останків і озера Ньяса, де вони були виявлені.

Кісткова тканина ньясозавра на 100% збігається з такою у представників надряду динозаврів. Це дуже гарний приклад так званих «перехідних скам'янілостей» — структура тканини свідчить про те, що Nyasasaurus ріс так само швидко, як і інші примітивні ящери, але повільніше, ніж пізні. Ньясозавр був досить великим динозавром — його довжина наближалася до 3 м, висота — до 1 м, а маса становила від 20 до 60 кг. Судячи по будові плечової кістки, Nyasasaurus parringtoni був двоногою твариною, і не використовував передні лапи для пересування.

Кладограма[ред. | ред. код]

Archosauria 

Pseudosuchia (включаючи крокодилів)

Pterosauromorpha

Lagerpetidae

Dinosauriformes

Marasuchus lilloensis

Silesauridae

NHMUK R6856

Dinosauria
Ornithischia

NHMUK R6856

Other ornithischians

Saurischia

Sauropoda

Theropoda

Herrerasaurus ischigualastensis

Staurikosaurus pricei

Eoraptor lunensis

SAM-PK-K10654

Tawa hallae

Coelophysis bauri

NHMUK R6856

Dilophosaurus wetherilli

Інші тероподи (включаючи птахів)


Примітки[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Ньясазавр
← 4600 млн 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2