Нягоє Басараб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нягоє Басараб
рум. Neagoe Basarab
Нягоє Басараб
Нягоє Басараб, Міліца Деспіна і його діти на фресці розписів в монастирі Куртя-де-Арджеш
Прапор
Воєвода Волощини
23 січня 1512 року — 15 вересня 1521 року
Попередник: Влад V Тинер
Наступник: Теодосій
Прапор
Господар Волощини
 
Народження: 1355
Смерть: 1418
Куртя-де-Арджеш, Арджеш, Румунія
Релігія: Православ'я
Династія: Крайовешті
Батько: Пирву Крайовеску або Басараб IV Молодший
Мати: Няга з Хотарань?
Дружина: Домна Міліца Деспіна
Діти: Теодосій
Іоан
Петру
Руксандра
Стана

Медіафайли у Вікісховищі?

Нягоє Басараб (рум. Neagoe Basarab — був господарем Волощини між 1512 і 1521 роками. Народився бл. 1459(1459) — помер 15 вересня 1521). Народився в боярській родині Крайовешті (його правління знаменує кульмінацію політичного впливу цієї родини) як син Пирву Крайовеску або Басараба Цепєлюша Тинера (Молодшого), Нягоє Басараб, який правив після Влада Тинера відхилив опіку Крайовешті.

Правління[ред. | ред. код]

Нягоє Басараб і його син Теодосій (фреска монастиря Діонісія)

У XVI-му столітті, Волощина була незалежною, але була зобов'язана платити непомірну данину більш могутній Османській імперії. Нягоє заохочував розвиток ремесел і торгівлі, зберігаючи хороші відносини з іншим потужним сусідом Волощини, Угорщиною.

Його дипломатія намагалася встановити зв'язок з Венеціанської республікою і папством, навіть пропонуючи бути посередником в суперечці між східним православ'ям і католицизмом, з метою об'єднання християн проти Османської загрози. Він прийняв візантійські традиції церковного покровительства, роблячи щедрі пожертви православних монастирів, не тільки в Волощині, але і на Балканах. Під час його правління був побудований монастир в Куртя-де-Арджеш1517 році) — легенда пов'язана з ім'ям Мештерул Маноле (Майстер Маноле) як головного майстра; пов'язують також Нягоє з ще однією легендарною фігурою, воєводою Раду (який був причиною смерті Маноле, прибравши риштування, в той час як будівельники були на даху, гарантуючи, що ніхто не використає талан Маноле, і, таким чином, зберігаючи унікальність структури[прояснити]).

Нягоє наказав провести реставраційні роботи старої митрополичої церкви в Тирговіште і Свято — Миколаївської церкви в Брашові.

Нягоє Басараб написав церковнослов'янською мовою один з найбільш ранніх літературних творів Волощини, під назвою «Повчання Нягоє Басараба своєму синові Tеодосію» (рум. Învăţăturile lui Neagoe Basarab către fiul său Teodosie), де він поєднує різні предмети, такі як філософія, дипломатія, моральність і етика.

Джерела[ред. | ред. код]

  • http://www.ziarullumina.ro/articole;1030;1;28589;0;Sfantul-Voievod-Neagoe-Basarab-print-al-pacii.html
  • Constantin C. Giurescu, Istoria Românilor, Ed. All Educațional, București, 2003.
  • V. Mărculeț, A.V. Ștefănescu, S. Ion, Gherghina Boda, G. Marcu, M. Chiriac, Elena-Gabriela Maximciuc, I. Mărculeț, S. Stoica, Dicționarul domnilor Țării Românești și ai Moldovei, Ed. Meronia, București, 2009.
  • Bogdan Petriceicu Hasdeu, Istoria critică a românilor, vol. I, București, 1875.
  • A. D. Xenopol, Istoria românilor din Dacia Traiană, vol. I, Iași, 1889.
Stema Tarii Romanesti II.jpg Правителі Волощини
Попередник:
Влад V Тинер
Господар Волощини
1512 — 1521
Наступник:
Теодосій