Нярінга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Герб міста

Нярінга (лит. Neringa) — місто на Куршській косі на крайньому заході Литви, на березі Балтійського моря і Куршської затоки. Фактично складається з чотирьох селищ, які були об'єднані в одну адміністративну одиницю. Утворене у 1961 році. Нярінга витягнута уздовж моря на 50 км; об'єднує селища Юодкранте, П'ярвалка, Прейла і Ніда (адміністративний центр). Двома поромними переправами сполучається з Клайпедою.

Історія[ред.ред. код]

Перші згадки поселення Ніда (Нідден) в хроніках Тевтонського ордена відносяться до 1429 і 1497 рокам, проте тодішня Ніда знаходилася за два кілометри на південь від нинішнього селища. Через загрозу від блукаючих дюн в 1784 році селище було перенесене на своє нинішнє місце.

У 1874 році на дюні Урбас був побудований маяк. Пізніше він був знищений німецькими військами, але після війни був відновлений радянськими властями. За Версальським мирним договором (1919) північна частина Куршськой коси в 1920 була передана у ведення Антанти разом з краєм Клайпеди. У 1923 році ці території були анексовані Литвою. У 1939 році повернені Німеччині, а після Другої світової війни увійшли до складу Литовської РСР. Ніда й інші селища на литовській половині Коси (Юодкранте, Прейла і П'ярвалка) були об'єднані в місто Нярінга, робилося це для спрощення адміністративного управління селищами, які, будучи розташовані на відстані кілометрів один від одного, ніколи не утворювали єдине місто.

У 2000 р. Куршська коса була включена в Список всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО як один з найбільш красивих і унікальних ландшафтів Європи.

Див. також[ред.ред. код]